️ Eronning Oʻzbekistondagi elchisi Muhammad Ali Iskandari Toshkentda boʻlib oʻtgan matbuot anjumanida AQSh va Isroilning Eron hududiga qilgan hujumini qattiq qoraladi. Uning soʻzlariga koʻra, bu hujum xiyonatdir, chunki u toʻsatdan amalga oshirilgan, shu paytda muzokaralar davom etayotgan va AQSh vitse-prezidentining mintaqaga kelishi kutilayotgan edi. Iskandari shuningdek, Eron hech qanday davlatdan yordam soʻramaganini va oxirigacha kurashishini taʼkidladi.
️ Elchi oʻz nutqida bu urushning AQSh va Isroilga emas, balki butun bir dunyoqarashga qarshi ekanligini aytdi. U: "Men faxr bilan aytishim mumkinki, biz hech qanday davlatdan yordam soʻramadik. Biz oʻzimizni himoya qilish kuchiga egamiz deb hisoblaymiz. Hozir biz Amerika va Isroil bilan emas, dunyoqarash bilan urushmoqdamiz. Yaʼni hamma narsani oʻzlashtirmoqchi boʻlgan dunyoqarashga qarshi kurashmoqdamiz. Biz, albatta, qiyinchiliklarga duch kelamiz, lekin ularni yengib chiqamiz", dedi.
️ Iskandari urushdagi insoniy yoʻqotishlar haqida soʻralganda, Eronning AQSh, Isroil va butun Gʻarb koalitsiyasi bilan kurashayotganini taʼkidladi. U Isroilning aholini tezda boshpanalarga koʻchirish tizimini tashkil etgani, bu esa ularning yoʻqotishlarini kamaytirganini, ammo Eronda koʻproq odamlar halok boʻlayotganini aytdi. Elchi: "Masalan, ular yaqinda Isroilga 50 milliard dollarlik yordam koʻrsatdilar. Faqat AQShning yillik harbiy byudjeti butun mamlakatimiz byudjetidan bir necha baravar koʻp. Agar biz butun Eron boʻylab aholini himoya qilish uchun boshpana qursak ham, hammasini qamrab ola olmas edik. Hozirgi hujumlar paytida eron xalqi uylarida yashirinish oʻrniga, koʻchalarga chiqib norozilik bildirmoqda. Ularning uylari yomon emas, albatta, u erda oʻtirish koʻchada boʻlishdan xavfsizroq. Lekin ular huquqlarini talab qilish uchun chiqmoqda", dedi.
️ Elchi, shuningdek, Oliy rahbar Ali Xomeneyining oʻldirilishi haqida gapirdi va bu harakatning hech qanday huquqiy meʼyorlarga mos kelmasligini taʼkidladi. U rahbarlarning immunitetga ega boʻlishi kerakligini, ammo dushman buni hisobga olmaganini aytdi. Iskandari Xomeneyning juda oddiy uyda yashaganini va saroylarga koʻchishdan bosh tortganini qoʻshimcha qildi: "Bizning oliy rahbarimiz 37 yil davomida bir xil joyda ishladi. Uning turar joyi ham oʻsha erda edi, agar koʻrgan boʻlsangiz – bu juda oddiy uy. Unda hech qanday murakkab inshootlar yoʻq edi. U juda kamtarona yashadi. Bizning tuzumizning mafkurasi millat rahbarlari uchun hashamatli saroylar va oddiy xalq uchun kulbalarni nazarda tutmaydi – bu bizga mos kelmaydi. Islom inqilobidan oldin Eronda koʻplab saroylar bor edi, ularda hukmdorlar va yuqori tabaqa vakillari yashar edi. Ammo bizning rahbarimiz ularning hech biriga koʻchmadi. Bizning oldingi rahbarimiz ham shunday edi. Bu bizning mafkuramiz. Bundan tashqari, biz shahidlikni yomon narsa deb hisoblamaymiz. Albatta, biz harakat qilamiz, lekin agar shahid boʻlish holati yuzaga kelsa, biz buni faxr bilan qabul qilamiz, bunday oʻlimni sharaf deb hisoblaymiz. Ali Xomeneyi butun oilasi bilan shahid boʻldi. Va bu bizning xalqimiz uchun tushunarsiz narsa emas edi", dedi.
️ Matbuot anjumanida, shuningdek, Oʻzbekiston va Qozogʻiston prezidentlarining mintaqadagi harbiy mojaro boshlanganidan keyin harbiy bazalar boʻlgan arab davlatlariga hamdardlik bildirgani, shuningdek, Eron elchixonasining Shavkat Mirziyoyevning Ali Xomeneyi vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirgani haqida xabar berildi. Iskandari oʻzbek xalqi va rasmiy Toshkentning Eronga birdam ekanligiga ishonch bildirdi.

️ Посол Ирана в Узбекистане Мухаммад Али Искандари на пресс-конференции в Ташкенте резко осудил удар США и Израиля по территории Ирана. По его словам, эта атака является вероломством, поскольку была совершена внезапно, в то время как переговоры продолжались и ожидался приезд вице-президента США в регион. Искандари также подчеркнул, что Иран не просил помощи ни у одного государства и будет бороться до конца.
️ Посол в своём выступлении заявил, что эта война ведётся не против США и Израиля, а против целого мировоззрения. Он сказал: "Я могу с гордостью сказать, что мы не просили помощи ни у одного государства. Мы считаем, что обладаем силой защитить себя. Сейчас мы воюем не с Америкой и Израилем, мы воюем с мировоззрением. То есть боремся против мировоззрения, которое хочет присвоить себе всё. Мы, безусловно, столкнёмся с трудностями, но мы преодолеем эти трудности".
️ Искандари, отвечая на вопрос о человеческих потерях в войне, отметил, что Иран противостоит коалиции США, Израиля и всего Запада. Он указал, что Израиль наладил оперативное перемещение населения в бомбоубежища, что снижает их потери, но в Иране гибнет больше людей. Посол заявил: "Например, недавно они оказали Израилю помощь в размере 50 миллиардов долларов. Только годовой военный бюджет Америки в несколько раз превышает бюджет всей нашей страны. Даже если бы мы построили бомбоубежища для защиты населения по всему Ирану, мы не смогли бы охватить всех. Сейчас, когда происходят эти атаки, иранский народ вместо того, чтобы прятаться по домам и убежищам, выходит на улицы и протестует. Их дома неплохи. Конечно, сидеть там безопаснее, чем на улице. Но они выходят на улицу, требуя соблюдения своих прав".
️ Посол также прокомментировал убийство верховного лидера Али Хаменеи, заявив, что это действие не соответствует никаким правовым нормам. Он подчеркнул, что главы государств должны обладать иммунитетом, но враг не принял это во внимание. Искандари добавил, что Хаменеи жил в очень скромном доме и отказывался переезжать во дворцы: "Наш верховный лидер работал в одном и том же месте 37 лет. Там же было и его жильё, если бы вы видели – это очень скромный дом. У него не было никаких сложных сооружений или построек. Он жил очень скромно. Идеология нашего строя не предполагает роскошных дворцов для лидеров нации и хижин для простого народа – это нам не подходит. До Исламской революции в Иране было много дворцов, где жили правители и представители высшего сословия. Но наш лидер ни в один из них не переехал. Наш предыдущий лидер тоже был таким. Это наша идеология. И кроме того, мы не считаем шахадат (мученичество) чем-то плохим. Конечно, мы предпринимаем усилия, но если сложится ситуация, в которой мы станем шахидами, мы с гордостью примем это, считая такую смерть честью. Али Хаменеи стал шахидом вместе со всей своей семьёй. И для нашего народа эта ситуация не была чем-то непостижимым".
️ На пресс-конференции также было отмечено, что президенты Узбекистана и Казахстана выразили соболезнования арабским странам, подвергшимся ракетным ударам из-за наличия там военных баз, а посольство Ирана сообщило о соболезновании Шавката Мирзиёева в связи с кончиной Али Хаменеи. Искандари выразил уверенность в солидарности узбекского народа и официального Ташкента с Ираном.