️ AQSh va Isroilning Iroqqa qarshi boshlagan urushi dastlabki 100 soatida 3,7 milliard dollarga yaqin xarajat keltirdi, bu kuniga deyarli 900 million dollarni tashkil etadi. Vashingtondagi Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi (CSIS) tomonidan olib borilgan yangi tadqiqot shuni ko'rsatdiki, asosiy xarajatlar turli xil o'q-dorilarning katta miqdorda sarflanishi bilan bog'liq.
️ Tadqiqotchilar Mark Kancian va Kris Parkning hisob-kitoblariga ko'ra, ushbu 3,7 milliard dollarlik xarajatning atigi kichik qismi oldindan byudjetlashtirilgan bo'lib, 3,5 milliard dollar byudjetdan tashqari sarflar hisoblanadi. Bu Pentagonning yaqin kelajakda qo'shimcha mablag' so'rashi kerakligini anglatadi, bu esa Tramp ma'muriyati uchun siyosiy muammo bo'lishi mumkin.
️ Urushning iqtisodiy og'irligi AQSh fuqarolari orasida qo'llab-quvvatlashni pasaytirishi kutilmoqda. Turmush darajasining qimmatlashishi, inflyatsiya va urush tufayli benzin narxlarining oshishi kabi omillar urushga qarshi kayfiyatni kuchaytirishi mumkin. Bu, shuningdek, Trampning 'Amerika birinchi' tamoyiliga sodiq saylovchilar bazasida bo'linishlarga olib kelishi mumkin.
️ Tadqiqot ma'lumotlariga ko'ra, urushning dastlabki 100 soatida AQSh 2000 dan ortiq turli o'q-dorilarni ishlatgan. Ushbu o'q-dorilarni zaxiraga qayta to'ldirish uchun 3,1 milliard dollar sarf qilinishi kutilmoqda, bu esa kuniga 758,1 million dollarga o'sadi. AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset urushning 'keskin kuchayishi' haqida ogohlantirdi.
️ Urushning insoniy qurbonlari ham juda katta. Eron Qizil Yarim Oy tashkilotining ma'lumotlariga ko'ra, AQSh va Isroil bombardimonlari boshlanganidan beri Eronda kamida 1332 kishi halok bo'lgan, shu jumladan 181 nafar bola. Livanda Isroil hujumlari natijasida kamida 123 kishi vafot etgan. Urushda 6 nafar AQSh askari, 11 nafar Isroil fuqarosi va 9 nafar Fors ko'rfazi arab davlatlari fuqarosi halok bo'lgan.

️ Война, начатая США и Израилем против Ирана, обошлась в примерно $3,7 млрд за первые 100 часов, что составляет почти $900 млн в день. Согласно новому исследованию Центра стратегических и международных исследований (CSIS) в Вашингтоне, основные расходы связаны с огромным расходом боеприпасов различных типов.
️ Исследователи Марк Кансиан и Крис Парк отметили, что лишь небольшая часть этих расходов была заранее заложена в бюджет, в то время как $3,5 млрд являются небюджетными затратами. Это означает, что Пентагону, вероятно, вскоре придется запрашивать дополнительные средства, что создаст политические трудности для администрации Трампа и станет 'точкой концентрации для оппозиции войне'.
️ Экономические последствия войны, вероятно, снизят поддержку среди граждан США. Рост стоимости жизни, инфляция и повышение цен на бензин из-за конфликта могут усилить антивоенные настроения. Это также вызывает раскол в электоральной базе Трампа, которая придерживается принципа 'Америка прежде всего' и ожидала отказа от 'иностранных войн'.
️ Согласно анализу, США израсходовали более 2000 боеприпасов различных типов за первые 100 часов войны. Затраты на пополнение этих запасов оцениваются в $3,1 млрд, с ежедневным увеличением на $758,1 млн. Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что бомбардировки Ирана 'вскоре резко усилятся'.
️ Человеческие жертвы войны также значительны. По данным Иранского Красного Полумесяца, с начала бомбардировок США и Израиля в Иране погибло не менее 1332 человек, включая 181 ребенка. В Ливане в результате израильских атак на этой неделе погибло не менее 123 человек. В конфликте также погибли 6 американских военнослужащих, 11 израильтян и 9 граждан арабских государств Персидского залива.