️ O‘n minglab odamlar AQSh va Isroilning Eron hukumatiga qarshi boshlagan urushi natijasida O‘rta Sharqda qolib ketishdi. Ba’zi boy sayohatchilar mintaqadan chiqish uchun xususiy samolyotlar ijaraga olmoqda, bu esa yuz minglab dollarlarga tushmoqda.
️ Mintaqaning ko‘p qismidagi havo maydonlari yopilganligi sababli, faqatgina bir nechta yo‘nalishlarda, jumladan Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahri, Saudiya Arabistonining poytaxti Ar-Riyod va Ummonning Maskat shaharlaridan cheklangan sonli reyslar amalga oshirilmoqda. Qatarning poytaxti Dohada qolib ketgan Kirti Arora (37 yosh) aytdi: "Odamlar hozir vahimaga tushmoqda. Ko‘pchilik chiqib ketishni istaydi. Biz mehmonxonani tark etishni va o‘z safarimizni rejalashtirishni xohlamaymiz, chunki chegaralarda juda ko‘p stress bor va portlashlar kechasi soatlarda sodir bo‘lmoqda".
️ Analitik kompaniya Cirium ma’lumotlariga ko‘ra, shanbadan boshlab AQSh va Isroilning Eron hukumatiga qarshi hujumlaridan keyin 23 000 dan ortiq reyslar bekor qilindi. AQSh, Buyuk Britaniya, Fransiya va Germaniya kabi o‘nlab davlatlar o‘z fuqarolarini evakuatsiya qilish uchun charter reyslarini tashkil qilmoqda, ammo bu harakatlar mintaqadagi tijorat aviatsiyasining deyarli to‘xtab qolishi tufayli logistika muammolariga duch kelmoqda.
️ AQSh Davlat departamenti payshanba kuni o‘z fuqarolari uchun charter reyslarini ko‘paytirishini e’lon qildi, bu esa Tramp ma’muriyatining qolib ketgan sayohatchilarga yordam ko‘rsatmasligi haqidagi tanqidlarga javob berdi. Fransiya hukumatining charter reysi bo‘lgan Air France samolyoti Dubay yaqinidagi raketa otishmalari tufayli BAAga qaytishga majbur bo‘ldi. Buyuk Britaniya Tashqi ishlar idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, 138 000 dan ortiq britaniyalik fuqarolar, ularning aksariyati BAAda, yordam so‘rash uchun murojaat qilgan, ammo ularning ko‘pchiligi mintaqadan evakuatsiya qilinishini kutmaydi.
️ Sayohatchilar orasida boylar xususiy samolyot brokerlariga murojaat qilmoqda. Fransiyadagi JET-VIP kompaniyasining savdo va marketing direktori Altay Kula aytdi: "Talab bilan samolyotlar taklifi o‘rtasidagi nomuvozanat tufayli talabni qondirish qiyin". Uning so‘zlariga ko‘ra, Fors ko‘rfazidan Yevropaga katta salonli biznes-jetni rejalashtirish 120 000 dan 200 000 dollargacha tushadi. Air Charter Advisors prezidenti Adam Steiger aytdi: "Mijozlarimiz orasida ‘hisoblangan shoshilinch’ kayfiyati hukm suradi. Ochig‘i panika yo‘q, lekin havo maydonlarining yana yopilishidan oldin chiqib ketish istagi aniq. Mijozlarimiz hozirgi paytda xarajatdan ko‘ra ishonchlilik va xavfsizlikni ustuvor qilmoqda".

️ Десятки тысяч людей оказались в ловушке на Ближнем Востоке после начала войны США и Израиля против иранского правительства. Некоторые состоятельные путешественники тратят огромные суммы на чартерные частные рейсы для выезда из региона, что обходится в сотни тысяч долларов.
️ Большая часть воздушного пространства региона остаётся закрытой из-за конфликта, с ограниченным количеством рейсов, вылетающих лишь из нескольких ключевых точек, включая Дубай в Объединённых Арабских Эмиратах, столицу Саудовской Аравии Эр-Рияд и Маскат в Омане. Кирти Арора, 37 лет, застрявшая вместе с мужем в столице Катара Дохе по пути из Нью-Дели в Мадрид, заявила: «Люди сейчас в панике. Многие отчаянно хотят уехать. Мы не хотим покидать отель и планировать свой маршрут, потому что на границах много стресса, а взрывы происходят в неурочные часы».
️ Согласно данным аналитической фирмы Cirium, более 23 000 рейсов были отменены с субботы, когда США и Израиль начали атаки на Иран. Десятки стран, включая США, Великобританию, Францию и Германию, организовали чартерные рейсы для репатриации своих граждан. Однако эти усилия затруднены логистическими проблемами на фоне почти полной остановки коммерческой авиации в одном из самых загруженных регионов мира для международных путешествий.
️ Госдепартамент США в четверг заявил, что увеличит количество чартерных рейсов для своих граждан, что последовало за критикой администрации Трампа за недостаточную помощь оказавшимся в затруднительном положении путешественникам. Чартерный рейс Air France, организованный французскими властями, был вынужден вернуться в ОАЭ из-за ракетного обстрела вблизи Дубая. По данным МИД Великобритании, более 138 000 британских граждан, большинство из которых находятся в ОАЭ, обратились за помощью с начала конфликта, хотя ожидается, что большинство из них не будут стремиться к эвакуации из региона.
️ Путешественники с большими финансовыми возможностями обращаются к брокерам частных самолётов. Альтай Кула, директор по продажам и маркетингу компании JET-VIP во Франции, отметил: «Сложно успевать за спросом из-за несоответствия между запросами и предложением самолётов». По его словам, аренда крупного бизнес-джета из Персидского залива в Европу стоит от 120 000 до 200 000 долларов. Президент Air Charter Advisors Адам Штайгер заявил: «Я бы описал настроение среди наших клиентов как 'расчётливую срочность'. Открытой паники нет, но есть явное желание опередить возможные дальнейшие закрытия воздушного пространства. Наши клиенты в данный момент prioritзируют определённость и безопасность над стоимостью».