NBC telekanalining "Today" dasturi boshlovchisi Savannah Guthrie onasi yo‘qolganidan keyin birinchi marta Nyu-Yorkdagi ofisiga tashrif buyurdi va efirga qaytish niyatida ekanligini bildirdi. Guthrie 84 yoshli onasi Nensi 1-fevraldan beri Arizona shtatidagi uyidan yo‘qolgan, rasmiylar uni o‘g‘irlangan deb hisoblamoqda, ammo deyarli besh hafta o‘tganiga qaramay, hech qanday aniq iz topilmagan.
Guthrie bu vaqt ichida efirda chiqmagan, lekin ijtimoiy tarmoqlarda onasining qaytishiga chaqiruvchi hissiy iltimoslar joylashtirgan. Uning hamkasbi boshlovchi Jenna Bush Hager tomoshabinlarga Guthrie tashrifi haqida gapirib, "u shouga qaytish niyatida ekanligini aytdi", lekin "qachon aniq qaytishini bilmayman" dedi. Bush Hager shunday dedi: "Bu eng qiyin ishdek tuyulsa ham, bu uning uyi va o‘zi sevilib his qiladigan joy. Va u bu yerda juda seviladi."
Guthrie qaytish sanasi hali belgilanmagan; u oxirgi marta 30-yanvarda, onasi yo‘qolishidan ikki kun oldin efirda chiqqan. U, shuningdek, onasini qidirish kuchaygani sababli NBCning Qishki Olimpiya o‘yinlari yoritilishidan voz kechgan. O‘tgan hafta oila Nensi Guthrie qaytishi uchun 1 million dollar (750 ming funt) mukofot taklif qildi.
Pima okrugi sherif idorasi onaning "uydan o‘z ixtiyoriga qarshi, ehtimol tunda o‘g‘irlangan yoki o‘g‘irlangan" deb hisoblaydi. Tergovchilar asosiy gumonlanuvchi – Nensi Guthrie ning Nest eshik qo‘ng‘iroq kamerasida yozilgan erkakning suratlarini chiqarishgan. Taxminiy fidyoga talabnomalar, jumladan 9-fevralda muddati tugagan biri, ommaviy axborot vositalariga yuborilgan, ular taxminan 6 million dollar kriptovalyuta talab qilmoqda. Detektivlar jamoatchilikdan deyarli 40 000 maslahat olgan.
Rasmiylar, uy yaqinida topilgan qo‘lqopdan olingan DNK dalillari – eshik qo‘ng‘iroq kamerasidagi gumonlanuvchi kiyganiga o‘xshash – FBI ma’lumotlar bazasida mos kelish bermaganligini aytdi. Bu holat tergovning murakkabligini va Guthrie oilasining davom etayotgan azob-uqubatlarini ko‘rsatmoqda.

Ведущая программы "Today" на NBC Саванна Гатри посетила офис телесети в Нью-Йорке, заявив о намерении вернуться в эфир, в то время как поиски её пропавшей матери продолжаются. 84-летняя Нэнси Гатри пропала из своего дома в Аризоне 1 февраля, власти полагают, что она была похищена, но за почти пять недель появилось мало зацепок.
Гатри тем временем оставалась вне эфира, хотя публиковала эмоциональные обращения в социальных сетях с призывом вернуть её мать. Её соведущая Дженна Буш Хейгер сообщила зрителям, что Гатри посетила офис и "сказала, что намерена вернуться в шоу", но "не знаю, когда она фактически вернётся". Буш Хейгер добавила: "Хотя это кажется самым трудным делом, это также её дом и место, где она чувствует такую любовь. И её здесь безумно любят."
Дата возвращения Гатри ещё не назначена; она последний раз появлялась в шоу 30 января, за два дня до исчезновения матери. Она также отказалась от освещения Зимних Олимпийских игр на NBC по мере усиления поисков. На прошлой неделе семья предложила награду в 1 миллион долларов (750 тысяч фунтов) за возвращение Нэнси Гатри.
Офис шерифа округа Пима заявил, что считает, что её мать была "вывезена из дома против её воли, возможно, посреди ночи, что включает возможное похищение". Следователи опубликовали изображения основного подозреваемого – мужчины, зафиксированного камерой дверного звонка Nest Нэнси Гатри. Предполагаемые требования выкупа на сумму около 6 миллионов долларов в криптовалюте были отправлены в СМИ, включая одно, срок которого истёк 9 февраля. Детективы получили около 40 000 советов от общественности.
Власти сообщили, что ДНК-доказательства были извлечены из перчатки – похожей на ту, что носил подозреваемый на записи камеры дверного звонка – найденной недалеко от её дома, но они не дали совпадений в базе данных ФБР. Это подчёркивает сложность расследования и продолжающиеся страдания семьи Гатри.