2023-yil 7-oktabrdan boshlab, AQSh va Isroil rejimlari Eronni diplomatik va harbiy bosim orqali cheklab qo‘yishga harakat qildi. Biroq, bu bosim Eronning cheklanishga bo‘lgan tayyorgarligini emas, balki uning cheklanish istagini yo‘q qildi. Fors ko‘rfazi bo‘ylab uchayotgan raketalar va dronlar shuni ko‘rsatadiki, Eron endi o‘zini tutib turmayapti.
Yillar davomida Eron "strategik sabr" doktrinasiga amal qildi. Bu Tehron va uning ittifoqchilari Vashington va Tel-Aviv bilan munosabatlarida qo‘llagan hisob-kitobli cheklanish edi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuv o‘rniga, Eron Livan, Yaman, G‘azo va Iroqdagi ittifoqchilar tarmog‘ini qurdi va ulardan foydalangan holda Isroilning keng ko‘lamli tajovuzlariga to‘sqinlik qildi.
2024-yil aprel oyida Isroilning Damashqdagi Eron konsulligini vayron qilishi va Qo‘shinlarning yuqori martabali qo‘mondonlarini o‘ldirishi Eron siyosatidagi birinchi jiddiy yoriq bo‘ldi. Bunga javoban Eron "Haqiqiy va‘da" operatsiyasini boshladi va Isroil hududiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri dron va ballistik raketalar otishni amalga oshirdi.
2025-yilgi 12 kunlik urushdan so‘ng, Eron 2026-yil yanvar oyida "faol va misli ko‘rilmagan qo‘rqitish" deb nomlangan yangi doktrinani e‘lon qildi. 2026-yil 28-fevralda AQSh va Isroil rejimlari muzokaralar davomida hamkorlikdagi zarbalar berishganida, bu Eron rahbariyatiga cheklanish hech qanday himoya bermasligini va kelajakda ham bermasligini tasdiqladi.
Eronning yangi doktrinasi amalda ko‘rsatildi: Quvayt, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Iroq, Iordaniya, Isroil va Kipr bir necha kun ichida Eron tomonidan zarba olgan davlatlar qatoriga qo‘shildi. Ayniqsa, Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay va Abu-Dabi shaharlariga raketalar yog‘ilishi, mintaqaviy siyosatda parchalanuvchi strategiya asosida harakat qilgan bu davlatning o‘z barqarorligi xavfsiz deb hisoblangan taxminlarning illyuziyasini yo‘q qildi.
Mintaqada asosiy ishtirokchilarning ochiq harbiy to‘qnashuv davriga kirishi bilan, Yaqin Sharq bo‘ylab uyqudagi ichki inqirozlar tezda alangalandi. AQSh ma’muriyati kurd kuchlarini Eronga qarshi quruqlikdagi hujumni tashkil qilishga undayotgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Bahraynda monarxiyaga qarshi yangi norozilik namoyishlari boshlandi, Saudiya Arabistoni esa orol qirolligidagi muxolifatni bostirish uchun kuchlarini joylashtirdi. Bag‘dodda namoyishchilar parlament joylashgan Yashil zonani egallashga urinishdi.
Falastin Isroil va AQSh rejimlarining, shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklarining faol qo‘llab-quvvatlashi bilan o‘rnatishga intilayotgan mintaqaviy tartibning eng aniq ifodasi bo‘lib qolmoqda: G‘azoda to‘liq miqyosdagi vayronagarchilik va G‘arbiy Sohilda doimiy past darajadagi harbiy bosim ostida bo‘lgan izolyatsiya qilingan anklavlar. Isroilning hududiy kengayishi davom etar ekan, mazmunli o‘zini-o‘zi boshqarish qobiliyati tizimli ravishda yo‘q qilinmoqda. Bu namuna bo‘lib qolmoqda.

С 7 октября 2023 года режимы США и Израиля пытались сдержать Иран с помощью дипломатического и военного давления. Однако это давление уничтожило не готовность Ирана к сдерживанию, а его желание оставаться ограниченным. Ракеты и дроны, летящие сейчас через Персидский залив, показывают, что Иран больше не сдерживается.
В течение многих лет Иран действовал в соответствии с доктриной «стратегического терпения». Это была преднамеренная, расчетливая форма сдержанности, которая определяла, как Тегеран и его сеть союзников взаимодействовали с Вашингтоном и Тель-Авивом. Вместо прямого противостояния Иран создал и использовал сеть сдерживания: «Хезболла» в Ливане, хуситы в Йемене, «ХАМАС» в Газе и силы народной мобилизации в Ираке были его союзниками, окружающими Израиль, и помогали сдерживать любую крупную израильскую агрессию.
Первый серьезный разрыв в политике Ирана произошел в апреле 2024 года, когда израильский удар разрушил иранское консульство в Дамаске, убив старших командиров Корпуса стражей исламской революции. В ответ Тегеран запустил операцию «Истинное обещание», прямой залп дронов и баллистических ракет по территории Израиля.
После 12-дневной войны в 2025 году Иран в январе 2026 года официально объявил новую доктрину под названием «активное и беспрецедентное сдерживание». Когда 28 февраля 2026 года режимы США и Израиля нанесли скоординированные удары во время продолжающихся переговоров, это подтвердило иранскому руководству, что сдержанность не обеспечивает защиты и, вероятно, не обеспечит ее в будущем.
Новая доктрина Ирана была продемонстрирована на практике: Кувейт, Катар, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия, Ирак, Иордания, Израиль и Кипр были поражены Ираном в течение нескольких дней. Особенно показательными стали удары по ОАЭ, где ракеты обрушились на Дубай и Абу-Даби, разрушив иллюзию о том, что стабильность этого государства изолирована от его действий в регионе.
Поскольку основные участники вступают в цикл открытого военного противостояния, спящие внутренние кризисы быстро разгораются по всему Ближнему Востоку. Поступают сообщения о том, что администрация США поощряет курдские силы к организации наземного наступления против Ирана. В Бахрейне вспыхнули новые протесты против монархии, а саудовские силы были развернуты в островном королевстве для подавления оппозиции. В Багдаде протестующие пытались штурмовать Зеленую зону, где расположен парламент.
Палестина остается самым ясным выражением регионального порядка, который Израиль и США, при активной поддержке ОАЭ, стремились навязать: изолированные анклавы, подвергающиеся постоянному низкоуровневому военному давлению на Западном берегу и полномасштабному разрушению в Газе. Способность к осмысленному самоуправлению была систематически демонтирована, в то время как территориальная экспансия Израиля продолжается. Это и есть шаблон.