Ekvador mudofaa vazirligi ma'lumot berishicha, mamlakat harbiylari Kolumbiya bilan chegaradosh tabiat qo'riqxonasida uzunligi 35 metr bo'lgan yarim suv osti kemasini (narco-sub) topib musodara qilgan. Bu kemada 6,000 gallon (22,700 litr) yoqilg'i bor edi va uzoq masofali giyohvand moddalar kontrabandasi uchun tayyor holatda edi.
Bu kashfiyot Ekvador Prezidenti Daniel Noboa o'z hukumati tomonidan giyohvand moddalar kartellari bilan kurashning 'yangi bosqichi' e'lon qilinganidan ko'p o'tmay sodir bo'ldi. Kolumbiya va Peru - dunyodagi eng yirik kokain ishlab chiqaruvchilari - o'rtasida joylashgan Ekvador Janubiy Amerikadan AQSh, Yevropa va hatto Avstraliyagacha bo'lgan noqonuniy giyohvand moddalar tranziti uchun asosiy mamlakatga aylangan.
Harbiylar suv osti kemasini Kayapas-Mataje tabiat qo'riqxonasidagi mangrov botqog'ida topishdi. Ular yaqin atrofdagi lager ham topdilar, uni jinoyatchilar giyohvand moddalar kontrabandasi uchun kemalarni tayyorlashning logistika markazi sifatida foydalangan. 35 metrli suv osti kemasidan tashqari, xavfsizlik kuchlari oltita tezkor qayiq, ettita tashqi dvigatel va o'nlab barrel yoqilg'ini musodara qildi.
Mudofaa vazirligi aytishicha, operatsiya paytida harbiylar 'qurolli shaxslar' tomonidan o'qqa tutilgan. Bayonotda hech qanday hibsga olishlar yoki musodara qilingan giyohvand moddalar haqida eslatilmagan. Noboa o'z mamlakatidan AQShga giyohvand moddalar oqimini cheklash uchun Tramp ma'muriyati bilan yaqindan hamkorlik qilmoqda.
O'tgan hafta u Ekvador poytaxti Kito shahrida AQSh Janubiy Qo'mondonligi qo'mondoni general Frensis Donovan bilan xavfsizlik hamkorligi muhokama qildi. Biroq, botqoqda narko-suv osti kemasini musodara qilish operatsiyasida AQSh kuchlarining ishtiroki haqida darhol eslatilmagan. Shunga qaramay, AQSh sentyabr oyida 'Janubiy Nayza Operatsiyasi'ni boshlaganidan beri Tinch okeani va Karib dengizida giyohvand moddalar tashishi gumon qilinayotgan o'nlab kemalarga zarbalar berdi, bunda 150 dan ortiq odam halok bo'ldi.

Министерство обороны Эквадора сообщило, что военные страны обнаружили и захватили 35-метровую полупогружную подводную лодку (наркоподлодку) в природном заповеднике у границы с Колумбией. На судне находилось 6 000 галлонов (22 700 литров) топлива, и оно было готово к 'долгому рейсу по контрабанде наркотиков'.
Это открытие произошло вскоре после того, как президент Эквадора Даниэль Нобоа объявил о 'новой фазе' в войне своего правительства с наркокартелями. Расположенный между Колумбией и Перу — крупнейшими в мире производителями кокаина — Эквадор стал ключевой страной для транзита незаконных наркотиков из Южной Америки в США, Европу и даже Австралию.
Войска обнаружили подводную лодку в мангровых болотах заповедника Каяпас-Матахе. Они также нашли поблизости лагерь, который, по их словам, использовался преступниками в качестве логистического центра для подготовки судов к контрабанде наркотиков. Помимо 35-метровой подлодки, силовики захватили шесть скоростных катеров, семь подвесных моторов и десятки бочек с топливом.
Министерство обороны заявило, что во время операции войска подверглись обстрелу со стороны 'вооруженных лиц'. В заявлении не упоминалось о каких-либо арестах или изъятии наркотиков. Нобоа тесно сотрудничает с администрацией Трампа, чтобы ограничить поток наркотиков из своей страны в США.
На этой неделе он обсудил сотрудничество в области безопасности с командующим Южным командованием США генералом Фрэнсисом Донованом в столице Эквадора Кито. Однако о непосредственном участии сил США в операции по захвату наркоподлодки в болоте сразу не сообщалось. Тем не менее, США с сентября, когда началась 'Операция Южное Копье', провели десятки ударов по лодкам, подозреваемым в перевозке наркотиков в Тихом океане и Карибском море, в результате чего погибло более 150 человек.