AQSh Mudofaa vazirligi (Pentagon) sunʼiy intellekt sohasidagi Anthropic kompaniyasini birinchi marta "taʼminot zanjiri xavfi" deb belgiladi. Bu belgi hukumat kompaniyaning xavfsizligini yetarli deb hisoblamasligini anglatadi va uning mudofaa agentliklari bilan shartnomalarini cheklaydi.
Anthropic rahbariyati bu qarorni sudda qayta koʻrib chiqishga tayyorlanmoqda. Bosh direktor Dario Amodei kompaniyaning mudofaa idoralariga o‘z AI vositalariga cheksiz kirish huquqini berishdan bosh tortganini, buning sababi ommaviy kuzatuv va avtonom qurollar bilan bog‘liq xavotirlar ekanligini taʼkidladi. U: "Biz bu harakatni qonuniy asosga ega deb hisoblamaymiz va sudga murojaat qilishdan boshqa ilojimiz yoʻq", deb yozdi.
Vaziyat soʻnggi kunlardagi muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugaganidan keyin keskinlashdi. Manbalarga koʻra, bu qisman Donald Tramp maʼmuriyati va uning aʼzolarining kompaniyani ochiq tanqid qilishi tufayli yuz berdi. Tramp oʻzining Truth Social platformasida barcha federal agentliklarga Anthropic bilan ishlashni toʻxtatishni buyurganini eʼlon qildi, bu esa Mudofaa vazirligi rahbarining kompaniyani darhol xavf deb belgilashiga olib keldi.
Anthropic vakillari Oq uy yoki Pentagondan bu bayonotlar haqida oldindan ogohlantirish olmaganliklarini aytdi. Kompaniya ichidagi manbalar, bosh direktor Trampga katta miqdorda mablagʻ ajratmagan yoki uni ochiq maqtamaganligi sababli, baʼzi Tramp maʼmuriyati aʼzolari tomonidan yoqtirilmasligi mumkinligini koʻrsatadi.
Microsoft kabi texnologiya gigantlari Anthropic bilan mudofaa bilan bogʻliq boʻlmagan loyihalarda hamkorlikni davom ettirishni rejalashtirmoqda, ammo AQSh Mudofaa vazirligi bilan shartnomalar cheklangan. Shu bilan birga, raqobatchi OpenAI mudofaa vazirligi bilan yangi shartnoma tuzdi, bunda Anthropic shartnomasiga qaraganda koʻproq xavfsizlik choralari mavjudligini daʼvo qilmoqda.
Senator Kirsten Gillibrand bu belgilashni "koʻr-koʻrona, oʻz-oʻzini yoʻq qilish va dushmanlarimizga sovgʻa" deb baholadi. U: "Hukumatning Amerika kompaniyasini oʻz xavfsizlik choralaridan voz kechishni rad etgani uchun ochiq hujum qilishi Xitoydan kutiladigan narsa, AQShdan emas", dedi. Biroq, Anthropicning Claude ilovasi bir necha mamlakatlarda eng koʻp yuklab olingan AI ilovasi boʻlib qolmoqda va kompaniya kuniga bir milliondan ortiq yangi foydalanuvchilarni qabul qilmoqda.

Министерство обороны США (Пентагон) впервые присвоило компании в сфере искусственного интеллекта Anthropic статус «риска для цепочки поставок». Это означает, что власти считают компанию недостаточно безопасной для использования в государственных целях, что ограничивает её контракты с оборонными ведомствами.
Руководство Anthropic готовится оспорить это решение в суде. Генеральный директор Дарио Амодеи заявил, что компания отказалась предоставить оборонным агентствам неограниченный доступ к своим ИИ-инструментам из-за опасений массовой слежки и автономного оружия. Он написал: «Мы не считаем это действие юридически обоснованным и видим иного выхода, кроме как оспорить его в суде».
Ситуация обострилась после неудачных переговоров в последние дни. По данным источников, это частично связано с публичной критикой компании со стороны администрации Дональда Трампа. Трамп на своей платформе Truth Social объявил о приказе всем федеральным агентствам прекратить использование Anthropic, что, по словам источника, привело к немедленному присвоению статуса риска Министерством обороны.
Представители Anthropic заявили, что не получали предварительных уведомлений от Белого дома или Пентагона об этих заявлениях. Источники внутри компании предполагают, что некоторые члены администрации Трампа недолюбливают её, поскольку генеральный директор не жертвовал крупные суммы Трампу и не хвалил его публично.
Технологический гигант Microsoft заявил, что продолжит внедрять технологии Anthropic в продукты для своих клиентов, за исключением Министерства обороны США. Тем временем, конкурент OpenAI заключил новый контракт с оборонным ведомством, утверждая, что в нём больше мер безопасности, чем в предыдущих соглашениях, включая контракт Anthropic.
Сенатор Кирстен Джиллибранд раскритиковала присвоение статуса, назвав его «близоруким, саморазрушительным и подарком нашим противникам». Она добавила: «Открытая атака правительства на американскую компанию за отказ от компромисса в вопросах безопасности — это то, что мы ожидаем от Китая, а не от Соединённых Штатов». Несмотря на это, приложение Claude от Anthropic остаётся популярным, являясь самым скачиваемым ИИ-приложением в нескольких странах, с более чем миллионом новых пользователей ежедневно.