Kaliforniya avtomobil yoʻllari patruli (CHP) maʼlumotlariga koʻra, mashhur pop yulduzi Britni Spirs oʻtgan chorshanba kuni kechqurun Kaliforniya shtatida giyohvand moddalar va spirtli ichimliklar taʼsirida haydashda gumon qilinib qamoqqa olingan. Patrul xizmati xodimlari uni mahalliy vaqt bilan soat 21:30 atrofida (GMT 05:30) AQShning 101-magistral yoʻlida janubga qarab harakatlanayotgan qora rangli BMW 430i avtomobilini toʻxtatgan.
Rasmiylarning bayonotlariga koʻra, Spirs avtomobilini “yuqori tezlikda va tartibsiz” haydagani uchun shikoyat qilingan. Toʻxtatilgandan soʻng, u “narkotik moddalar taʼsiri ostida” boʻlgan belgilarni koʻrsatgan va bir qator maydonda hushyorlik testlaridan oʻtgan. Ushbu voqea hozirda tergov ostida boʻlib, kimyo-texnik tekshiruv natijalari kutilmoqda.
Spirsning vakili BBCga bergan bayonotida: “Bu baxtsiz hodisa boʻlib, hech qanday bahona bilan izohlash mumkin emas. Britni qonunga rioya qilish va kerakli qadamlarni tashlashga tayyor. Umid qilamizki, bu uning hayotida uzoq vaqtdan beri kerak boʻlgan oʻzgarishning birinchi bosqichi boʻladi” dedi. Vakil shuningdek, Spirsning “bu qiyin vaqtda yordam va qoʻllab-quvvatlashga muhtoj” ekanligini va uning yaqinlari “uning farovonligi uchun muvaffaqiyatli reja tuzish” ustida ishlayotganini qoʻshimcha qildi.
Spirs qamoqxonadan ertalab soatlarida ozod qilingan va 4-may kuni Ventura okrugi Oliy sudida sudga chiqishi kerak. Qamoq yozuvlariga koʻra, uning avtomobili musodara qilingan va kasbi “mashhur shaxs” sifatida koʻrsatilgan. BBC maʼlumotlariga koʻra, Spirs qamoqqa olingandan keyin kasalxonaga yotqizilmagan, lekin spirtli ichimliklar taʼsirida haydash protokoli boʻyicha qon testlari oʻtkazish uchun qisqa muddat tibbiy muassasaga olib ketilgan.
Qamoqqa olinganligi haqidagi xabar tarqalgach, Spirs oʻzining Instagram akkauntini oʻchirib qoʻygani kuzatildi. U 2024-yil yanvar oyida “hech qachon musiqiy industriyaga qaytmasligini” aytgan edi. Biroq, oʻchirilgan ijtimoiy tarmoq postida u AQShda chiqish qilmasligini, lekin yaqin kelajakda Buyuk Britaniya va Avstraliyada jonli chiqish qilishni istagani haqida maʼlumot bergan edi.
Spirs 2021-yilgacha 13 yil davomida konservatorship (qonuniy vasiylik) ostida boʻlib, uning moliyaviy va shaxsiy hayoti otasi tomonidan nazorat qilingan. U 2023-yilda “Mendagi ayol” nomli xotiralar kitobini nashr etgan, unda oʻz karerasini aks ettirgan va konservatorship ostidagi hayotdagi qiyinchiliklarni batafsil bayon qilgan. Uning sobiq turmush oʻrtogʻi Kevin Federline 2025-yil oxirida “Siz bilganingizni oʻyladingiz” nomli oʻz xotiralar kitobini chiqargan.

Поп-звезда Бритни Спирс была арестована в среду вечером в штате Калифорния по подозрению в вождении в состоянии алкогольного и наркотического опьянения, согласно данным Патрульной службы автомобильных дорог Калифорнии (CHP). Офицеры остановили её примерно в 21:30 по местному времени (05:30 GMT) на шоссе США 101, где она двигалась на юг на чёрном BMW 430i.
По заявлениям официальных лиц, на Спирс поступила жалоба за «неадекватное вождение на высокой скорости». После остановки она «проявила признаки нарушения» и прошла серию полевых тестов на трезвость. Инцидент находится в стадии расследования, результаты химических тестов ожидаются.
Представитель Спирс в заявлении для BBC сказал: «Это был неудачный инцидент, который совершенно недопустим. Бритни собирается предпринять правильные шаги и соблюдать закон, и, надеемся, это может стать первым шагом к давно назревшим изменениям в жизни Бритни». Представитель также добавил, что Спирс «нуждается в помощи и поддержке в это трудное время» и что её близкие «разработают давно необходимый план для её успеха и благополучия».
Спирс была освобождена из тюрьмы рано утром в четверг и должна предстать перед Верховным судом округа Вентура 4 мая. Согласно тюремным записям, её автомобиль был конфискован, а профессия указана как «знаменитость». По данным BBC, Спирс не была госпитализирована после ареста, но была ненадолго доставлена в медицинское учреждение правоохранительными органами для проведения анализов крови в соответствии с протоколом по вождению в нетрезвом виде в штате.
После распространения новостей об аресте Спирс, по-видимому, удалила свой аккаунт в Instagram. В январе 2024 года она заявила, что «никогда не вернётся в музыкальную индустрию». Однако в удалённом посте в социальных сетях ранее в этом году она указала, что, хотя не будет выступать в США, надеется дать живые концерты в Великобритании и Австралии в ближайшем будущем.
Спирс находилась под опекунством (консерваторшипом) в течение 13 лет до 2021 года, что означало контроль её отца над финансами и личной жизнью. В 2023 году она опубликовала мемуары «Женщина во мне», в которых отразила свою карьеру и подробно описала трудности жизни под опекунством. Её бывший муж Кевин Федерин выпустил свои мемуары «Вы думали, что знаете» в конце 2025 года.