So'nggi yigirma yil ichida Xitoy Lotin Amerikasining ba'zi qismlarida AQShni ortda qoldirib, yetakchi savdo sherigiga aylandi. Biroq, Donald Tramp ikkinchi muddatga prezident sifatida ish boshlagach, Pekinning ta'sirini qaytarishga intildi. Bu, Xitoyning mintaqadagi ittifoqchilariga qarshi agressiv harakatlarni o'z ichiga oladi, masalan, Kosta-Rika, Panama va Chilidagi rasmiylarning AQSh vizalarini bekor qilish va Panama kanalini qaytarib olish bilan tahdid qilish kabi.
Shunga qaramay, shanba kuni Tramp boshqa yondashuvni tanlab, Lotin Amerikasi rahbarlarini o'zining Mar-a-Lago mulkida 'Amerika Qalqoni' deb nomlangan sammitga taklif qildi. Ushbu yuqori darajadagi uchrashuv Vashingtonning aniq takliflar bilan chiqishga tayyor ekanligini ko'rsatishi mumkin, ammo ekspertlar, mintaqaviy rahbarlarni mintaqaning eng yirik iqtisodiy sherigidan uzoqlashtirish uchun faqat fotosuratlar va noaniq va'dalar yetarli emasligini ta'kidlaydi. Chilidagi Pontifical Catholic Universiteti olimi Fransisko Urdinezning fikricha, hatto Trampning ittifoqchilari uchun ham sezilarli iqtisodiy rag'batlar talab qilinadi.
Oq uy tasdiqlaganidek, deyarli o'nlab mamlakatlar, jumladan Argentina, Boliviya, Chili, Kosta-Rika, Ekvador, El Salvador, Dominikan Respublikasi, Gonduras, Panama, Paragvay va Trinidad va Tobago kabi konservativ rahbarlar sammitda ishtirok etadi. Biroq, mintaqaning eng yirik iqtisodiyotlari bo'lgan Meksika va Braziliya, ular hozirda chap qanot hukumatlar tomonidan boshqarilayotgani uchun, sammitdan chetda qoldi. Tramp ma'muriyati ushbu tadbirni 'Donroe Doktrinasi'ni mustahkamlash uchun tarixiy uchrashuv deb ta'rifladi, bu prezidentning G'arbiy yarimsharda AQSh ustunligini o'rnatish rejasidir.
Vashington Lotin Amerika idorasi (WOLA) direktori Ximena Sanchesning ta'kidlashicha, Xitoy ta'sirini mintaqada qaytarish oson emas, chunki ko'plab mamlakatlar uchun Xitoy birinchi, ikkinchi yoki uchinchi savdo sherigidir. Xitoy dunyodagi ikkinchi yirik iqtisodiyot bo'lib, Lotin Amerikasiga infratuzilma loyihalari va katta kreditlar orqali katta sarmoya kiritdi. 2024 yilda Janubiy Amerikada ikki tomonlama savdo 518 milliard dollarga yetib, rekord darajaga ko'tarildi.
AQSh hali ham Meksika bilan yaqin munosabatlari tufayli Lotin Amerikasi va Karib havzasi bo'yicha eng yirik tashqi savdo kuchi bo'lib qolmoqda, 2024 yilda importi 661 milliard dollarga, eksporti esa 517 milliard dollarga baholangan. Sanchesning izohiga ko'ra, ko'plab mamlakatlar ikki kuch o'rtasida muvozanat saqlashga harakat qilmoqda, lekin AQSh ushbu muzokaralarga bo'sh qo'l bilan kelmasligi kerak. Tramp Argentinaga 20 milliard dollarlik valyuta almashinuvi va go'sht importini oshirish kabi iqtisodiy rag'batlarni taklif qilgan, ammo ular asosan o'zining siyosiy harakatlarini qo'llab-quvvatlovchi rahbarlik bilan bog'liq.

За последние два десятилетия Китай незаметно обогнал США, став доминирующим торговым партнером в некоторых частях Латинской Америки. Однако, вступив на второй срок, президент США Дональд Трамп стремится обратить вспять продвижение Пекина. Это включает агрессивные маневры, направленные против союзников Китая в регионе, такие как лишение официальных лиц Коста-Рики, Панамы и Чили виз США, якобы из-за их связей с Китаем, и угрозы вернуть Панамский канал из-за утверждений о китайском влиянии.
Тем не менее, в субботу Трамп избрал другой подход, пригласив лидеров Латинской Америки в свое поместье Мар-а-Лаго на мероприятие, названное саммитом 'Щит Америки'. Эта встреча высокого уровня может сигнализировать о готовности Вашингтона предложить конкретные условия, но эксперты подчеркивают, что для получения значимых обязательств от региональных лидеров недостаточно фотосессий и расплывчатых обещаний. Франсиско Урдинес, эксперт по отношениям с Китаем из Папского католического университета Чили, считает, что даже союзникам Трампа требуются существенные экономические стимулы.
Белый дом подтвердил, что на саммите будут представлены почти десяток стран, включая консервативных лидеров из Аргентины, Боливии, Чили, Коста-Рики, Эквадора, Сальвадора, Доминиканской Республики, Гондураса, Панамы, Парагвая и Тринидада и Тобаго. Однако крупнейшие экономики региона — Мексика и Бразилия, в настоящее время управляемые левоориентированными правительствами, заметно исключены. Администрация Трампа охарактеризовала событие в социальных сетях как 'историческую встречу, укрепляющую Доктрину Донро', план президента по установлению господства США в Западном полушарии.
По словам Химены Санчес, директора по Андам в Вашингтонском офисе по Латинской Америке (WOLA), откат китайского влияния в регионе, все более зависящем от его экономики, будет нелегкой задачей. США 'пытаются заставить страны согласиться не делать Китай одним из своих основных торговых партнеров, но на данном этапе они действительно не могут этого сделать', — заявила Санчес. Китай, обладающий второй по величине экономикой в мире, активно инвестировал в Латинскую Америку через инфраструктурные проекты и крупные займы, став главным торговым партнером в Южной Америке с двусторонней торговлей в 518 млрд долларов в 2024 году.
США, однако, остаются крупнейшей внешней торговой силой в Латинской Америке и Карибском бассейне в целом, во многом благодаря тесным отношениям с соседней Мексикой. Импорт США из региона вырос до 661 млрд долларов, а экспорт составил 517 млрд долларов по состоянию на 2024 год. Санчес объяснила, что многие страны региона пытаются сохранить баланс между двумя державами, но подчеркнула, что США не могут прийти на переговоры с пустыми руками. Трамп уже предложил экономические стимулы, такие как валютный своп на 20 млрд долларов для Аргентины и увеличение импорта аргентинской говядины, но они в значительной степени привязаны к поддержке политических движений, благоприятных для его собственной администрации.