Rossiya Jinoyat ishlari bo‘yicha tergov qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, sobiq birinchi o‘rinbosar Ruslan Tsalikov jinoyat jamoasi tashkil qilganlikda gumonlanib qamoqqa olindi. Ushbu jamoaning davlat byudjet mablag‘larini o‘g‘irlash va keyinchalik ularni yuvish bilan shug‘ullanganligi da’vo qilinmoqda.
Tsalikov 12 ta mablag‘ni o‘g‘irlash va yuvish, shuningdek, ikkita pora olish holatlari bo‘yicha gumonlanuvchi sifatida tergovga tortilgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u 2017–2024 yillarda jinoyat jamoasini tashkil qilgan, bu davrda u Mudofaa vazirligining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan va vazirlikning media va PR faoliyatini nazorat qilgan. U sobiq Mudofaa vaziri Sergey Shoyguning uzoq yillik hamkori hisoblanadi.
“Kommersant” gazetasining xabar berishicha, ishning bir qismi “Voentorg” kompaniyasi orqali Rossiya armiyasi uchun kiyim-kechak yetkazib berishlar bo‘lishi mumkin, bu esa haddan tashqari yuqori narxlarda amalga oshirilgan. Tergovchilarning fikricha, noqonuniy yo‘l bilan olingan mablag‘lar ko‘chmas mulkka sarmoya kiritish orqali yuvilgan.
Davlatga yetkazilgan zarar taxminan 88 million AQSh dollariga baholanmoqda. Bundan tashqari, tergov 2019 va 2020 yillarda Tsalikov Rossiya Mudofaa vazirligi uchun tadqiqot va izlanish ishlarini olib borgan kompaniyalar vakillaridan pora olganligini da’vo qilmoqda. Bu holat hukumat ichidagi korrupsiya muammolarini yanada chuqurlashtirib ko‘rsatmoqda.

Следственный комитет РФ сообщил о задержании бывшего первого заместителя министра обороны Руслана Цаликова по подозрению в создании преступного сообщества. По версии следствия, это сообщество занималось хищением бюджетных средств и их последующей легализацией.
Цаликов стал подозреваемым по 12 эпизодам растраты и отмывания денег, а также по двум эпизодам получения взяток. Следствие утверждает, что в период с 2017 по 2024 год он организовал преступное сообщество, в то время занимая должность первого заместителя министра обороны и курируя медийную и PR-деятельность ведомства. Он считается одним из давних соратников бывшего министра обороны Сергея Шойгу.
Как сообщает «Коммерсант», одним из эпизодов дела могут быть поставки вещевого имущества для российской армии через компанию «Военторг» по завышенным ценам. Следствие полагает, что незаконно полученные средства легализовывались через вложения в недвижимость.
Общий ущерб государству оценивается примерно в 88 млн долларов. Кроме того, следствие считает, что в 2019 и 2020 годах Цаликов получил взятки от представителей компаний, выполнявших исследовательские и изыскательские работы для Минобороны России. Этот случай подчеркивает глубокие проблемы коррупции в высших эшелонах власти.