AQSh hukumati Hindistonga Rossiya neftini sotib olish uchun 30 kunlik ruxsatnoma berdi, bu o‘tgan oyda Hindiston Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatishga rozi bo‘lgan savdo kelishuvidan keyin sodir bo‘ldi. AQSh G‘aznachilik vaziri Skott Bessent ijtimoiy tarmoqlarda bu qaror Hindistonning global energiya bozoridagi bosimni yengillashtirish uchun zarur ekanligini aytdi, chunki Eron bilan bog‘liq vaziyat neft narxlarini oshirdi va yetkazib berish muammolarini keltirib chiqardi.
Muvozanatli bozor tahlilchisi Ben Hilgenstockning fikricha, AQSh hukumati global neft narxlarini tezda pasaytirish uchun qisqa muddatli yechim izlamoqda, chunki Rossiyadan olingan neft allaqachon dengizda mavjud. Bessent bu ruxsatnoma faqat dengizda qolgan neftga nisbatan amal qilishini va Rossiya hukumati uchun sezilarli moliyaviy foyda keltirmasligini ta'kidladi, ammo bu qadam AQShning Rossiyaga qarshi sanksiyalar siyosatidagi qat'iyatiga shubha uyg‘otdi.
Hindiston dunyodagi uchinchi yirik neft importchisi sifatida Hormuz bo‘g‘ozi orqali keladigan neftga juda bog‘liq, bu esa yaqinda Eron bilan bog‘liq voqealar tufayli xavf ostida. Hindiston neft vaziri Hardeep Singx Puri mamlakatning zaxiralari to‘liq ekanligini aytdi, ammo mutaxassislar bu ruxsatnoma Hindistonni qutqaruvchi choraga aylanishi mumkinligini ta'kidladilar, chunki ularning neft zaxiralari odatda bir oydan kamroq talabni qoplaydi.
Rossiya Hindiston suvlariga ko‘proq neft yuklarini yo‘naltirgan edi, bu esa ruxsatnoma kutilayotgan ekanligini ko‘rsatdi. Hilgenstockning ta'kidlashicha, bu harakat global narxlarni pasaytirishi mumkin va Hindiston importchilari bundan foyda ko‘rishi mumkin, chunki ular yirik bozor hisoblanadi. Biroq, u ogohlantirdiki, AQSh Eron muammosi hal bo‘lgach, yana bosim o‘tkazishi mumkin, chunki neft bozori asosan o‘zgargan vaziyatda qolmoqda.

Администрация США предоставила Индии 30-дневную лицензию на покупку российской нефти, что последовало менее чем через месяц после торговой сделки, в рамках которой Индия согласилась прекратить такие закупки. Министр финансов США Скотт Бессент заявил в социальных сетях, что это решение необходимо для облегчения давления на глобальный энергетический рынок, вызванного ситуацией вокруг Ирана, которая привела к росту цен и перебоям в поставках.
Аналитик Бен Хильгенсток отметил, что американские власти ищут быстрые решения для снижения мировых цен на нефть, и российская нефть, уже находящаяся в море, является очевидным кандидатом. Бессент подчеркнул, что лицензия носит временный характер и касается только нефти, уже загруженной на суда, что не принесет значительной финансовой выгоды российскому правительству, однако этот шаг вызывает вопросы о решимости США в отношении санкционной политики против России.
Индия, как третий по величине импортер нефти в мире, сильно зависит от поставок через Ормузский пролив, который оказался под угрозой из-за недавних событий, связанных с Ираном. Министр нефти Индии Хардип Сингх Пури заявил, что страна хорошо обеспечена запасами, но эксперты указывают, что эта лицензия может стать спасательным кругом для индийских НПЗ, чьи запасы обычно покрывают менее месяца спроса.
Россия уже направила дополнительные грузы в воды Индии в ожидании такого разрешения. Хильгенсток считает, что эта мера может снизить мировые цены, и индийские покупатели, как крупный рынок, выиграют от этого. Однако он предупредил, что США, вероятно, возобновят давление после разрешения иранского кризиса, поскольку нефтяной рынок остается в измененном состоянии.