Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov AQSh va Isroilning 28-fevraldagi Eron hujumini "tinchlikni buzuvchi harakatlar" deb baholab, to‘qnashuvni to‘xtatishga chaqirdi. Lavrov Rossiyaning vositachilik taklifini bildirdi, Vladimir Putin esa "chuqur tashvish" bildirdi. Biroq, Rossiyaning Ukraina bilan urushi beshinchi yilga o‘tgan holda, tinchlik istiqbollari hali ko‘rinmayapti.
27-fevral kuni Rossiya qo‘shinlari Ukraina sharqidagi Donetsk viloyatining Kramatorsk shahri atrofidagi aholi punktlarini artilleriya bilan bombardimon qilganini da‘vo qildi. Vashingtondagi "Urushni o‘rganish instituti" (ISW) ma‘lumotlariga ko‘ra, bu Rossiya qo‘shinlarining birinchi marta Kramatorsk yoki uning chekkalarini quvur artilleriyasi bilan urgani. Kramatorsk, Slovyansk, Drujkovka va Konstantinovka shaharlari birgalikda shimoldan janubga cho‘zilgan "qal‘a kamari"ni tashkil qiladi, buning himoyasiga Ukraina katta mablag‘ sarflagan.
Putin tinchlik o‘rnatish sharti sifatida ushbu "qal‘a kamari"ning taslim bo‘lishini talab qilgan. Ukrainaning bosh qo‘mondoni Oleksandr Sirskiy Telegramdagi xabarida fevral oyida Ukraina mudofaa kuchlari dushman egallaganidan ko‘ra ko‘proq hududni nazoratga olganini, bu 2024-yil avgustidagi Kursk hujumidan keyin birinchi marta sodir bo‘lganini ta‘kidladi. ISW ham bu fikrga qo‘shilib, Ukraina yil davomida 257 kvadrat kilometr (100 kvadrat mil) sof yutuqqa erishganini baholadi.
O‘tgan hafta Ukraina bir qator muvaffaqiyatli zarbalar berdi. Taxminan 200 ukrain pilotsiz uchuvchi apparatlari dushanba kuni Rossiyaning Qora dengizdagi Novorossiysk portiga hujum qilib, neft terminalini portlatdi va yetti tankerdan oltitasiga zarar yetkazdi. Shuningdek, "Admiral Essen" fregati, "Valentin Pikul" mina qidiruvchi kemasi va "Yeysk" va "Kasimov" suv osti kemalariga qarshi korvetlari zararlandi. Xuddi shu kechada Ukraina Krasnodar o‘lkasidagi Albashneft neftni qayta ishlash zavodiga zarba berib, bir nechta yoqilg‘i baklari va quvurlarini yo‘q qildi.
Rossiyaning Eron urushini qoralashi va vositachilik taklifi Donald Trumpning Rossiyaning Ukraina hujumini to‘xtatish chaqirig‘i va muzokaralarni boshlash urinishlarini aks ettiradi. Lavrov matbuot anjumanida AQShning "BMT tamoyillariga rioya qilmasligi" va faqat o‘z davlatining manfaatlariga amal qilishini tanqid qildi. Putin esa Fors ko‘rfazi rahbarlari bilan telefon suhbatida Rossiya "boshqa mamlakatlarning suverenitetini hurmat qiladi va boshqalarning ishlariga aralashmaydi" deb da‘vo qildi, garchi uning qo‘shinlari Ukraina hududi uchun kurashayotgan bo‘lsa ham.
AQShning ko‘pchiga ittifoqchilari Trumpning Eron urushidan o‘zini chetga olgan bo‘lsa, Ukraina buni qo‘llab-quvvatladi. Zelenskiy shanba kuni "Eron xalqiga terrorchi rejimdan xalos bo‘lish imkoniyatini berish adolatli" ekanligini va "Eron kelib chiqqan terroridan jabr ko‘rgan barcha millatlar uchun xavfsizlikni kafolatlash" kerakligini aytdi. U Eron tomonidan ishlab chiqilgan va Rossiyaga sotilgan yoki Rossiyada litsenziya asosida ishlab chiqarilgan 57 000 dan ortiq "Shahed" tipidagi pilotsiz uchuvchi apparatlarga ishora qildi.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров осудил скоординированные атаки США и Израиля против Ирана 28 февраля, назвав их "неспровоцированными" и призвав к "прекращению военных действий". Лавров предложил посредничество России в урегулировании конфликта, в то время как президент Владимир Путин выразил "глубокую озабоченность". Однако, пока разгорается новая война, российско-украинский конфликт вступил в пятый год с малыми признаками мира на горизонте.
27 февраля российские силы, как утверждается, эскалировали наступление, обстреляв окраинные населённые пункты Краматорска, города в восточной части Донецкой области Украины. По данным вашингтонского аналитического центра "Институт изучения войны" (ISW), это "первый случай, когда российские войска поразили Краматорск или его пригороды ствольной артиллерией". Краматорск является одним из четырёх городов, наряду со Славянском, Дружковкой и Константиновкой, образующих "крепостной пояс", протянувшийся с севера на юг, в оборону которого Украина вложила значительные ресурсы.
Путин потребовал капитуляции этого "крепостного пояса" в качестве условия для прекращения огня. Главнокомандующий Вооружёнными силами Украины Александр Сирский в сообщении в Telegram заявил, что в феврале украинские силы впервые с Курской наступательной операции августа 2024 года вернули под контроль большую территорию, чем смог захватить противник. ISW согласился с этой оценкой, подсчитав, что Украина в этом году добилась чистого прироста в 257 кв. км (100 квадратных миль).
На прошлой неделе Украина нанесла ряд успешных ударов. По оценкам, около 200 украинских беспилотных летательных аппаратов атаковали в понедельник российский черноморский порт Новороссийск, взорвав нефтяной терминал и повредив шесть из семи танкеров, стоявших там. Также были повреждены системы радиоэлектронной борьбы и радары на фрегате "Адмирал Эссен", тральщик "Валентин Пикуль" и противолодочные корветы "Ейск" и "Касимов". В ту же ночь Украина нанесла удар по нефтеперерабатывающему заводу "Альбашнефть" в Краснодарском крае, уничтожив несколько резервуаров с топливом и трубопроводы.
Российское осуждение войны в Иране и предложение о посредничестве зеркально отражают призывы Дональда Трампа к прекращению российской агрессии против Украины и его попытки начать переговоры. Лавров на пресс-конференции во вторник переложил вину на США, заявив, что "Соединённые Штаты открыто заявили, и президент Дональд Трамп сказал это без колебаний, что они не будут руководствоваться никакими принципами ООН. Они будут руководствоваться только интересами своего собственного государства". Путин в телефонном разговоре с лидерами стран Персидского залива в тот же день заявил, что Россия "уважает суверенитет других стран и не вмешивается в чужие дела", в то время как его войска сражаются за территорию на Украине.
В то время как большинство союзников США дистанцировались от войны Трампа против Ирана, Украина поддержала её. Президент Украины Владимир Зеленский в субботу заявил, что "справедливо дать иранскому народу шанс избавиться от террористического режима... и гарантировать безопасность для всех наций, пострадавших от террора, исходящего из Ирана". Он ссылался на "более 57 000" дронов типа "Шахед", разработанных Ираном и проданных России или произведённых в России по лицензии, которые были запущены против Украины.