Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag‘aeiyning xabar berishicha, Tehrondagi Nilufar maydonidagi boshlang‘ich maktab AQSh va Isroilning hujumlariga uchragan. Bag‘aeiy juma kuni X ijtimoiy tarmog‘ida Shahid Hamedani maktabining hujumdan oldin va keyingi holatini ko‘rsatuvchi videoni joylashtirdi, biroq hujumning aniq sharoitlari yoki jabrlanganlar soni haqida ma’lumot bermadi.
Agar bu tasdiqlansa, bu Eron urush boshlanganidan beri hujumga uchragan to‘rtinchi maktab bo‘ladi. Birinchi hujum shanba kuni Minab shahridagi Shajareh Tayyebeh qizlar maktabiga qaratilgan bo‘lib, BMT ekspertlarining ma’lumotlariga ko‘ra, 160 bola va 5 xodim halok bo‘lgan. Isroil bilan bog‘liq ba’zi veb-saytlar va ijtimoiy tarmoq hisoblari maktabni “Islom inqilobiy gvardiyasi bazasining bir qismi” deb da’vo qilmoqda.
Al Jazeera raqamli tergov bo‘limining o‘n yildan ortiq vaqt davomida to‘plangan sun’iy yo‘ldosh tasvirlari, so‘nggi video kliplar, nashr etilgan yangiliklar hisobotlari va Eron rasmiy manbalarining bayonotlari asosidagi tahlili shuni ko‘rsatdiki, maktab kamida 10 yil davomida qo‘shni harbiy ob’ektdan aniq ajralgan. Tergov shuningdek, zarba naqshlari bombardimon qilish uchun asos bo‘lgan razvedka ma’lumotlarining aniqligi haqida asosiy savollar tug‘dirayotganini ko‘rsatdi. Topilmalar hatto zarbaning maktabni ataylab nishonga olinganmi degan savollarni ham ko‘tardi.
Voqea atrofidagi tekshiruvlar davomida AQSh o‘z harbiylari buni tergov qilayotganini tan oldi. Reuters axborot agentligi ikki AQSh rasmiysiga tayanib xabar berishicha, AQSh harbiy tergovchilari ko‘rinishidan zarba uchun AQSh kuchlari mas’ul bo‘lishi mumkin deb hisoblashadi, ammo hali yakuniy xulosaga kelmagan. BMTning inson huquqlari bo‘yicha bosh kotibi Volker Turk juma kuni Vashingtondan tergovni “juda tez” olib borishni talab qilib, uning tashkiloti AQShdan “tezkor, shaffof va xolis tergovlar”ni so‘raganini aytdi.
Eron davlat OAVlarining xabar berishicha, payshanba kuni AQSh va Isroil tomonidan otilgan raketalar Tehronning janubi-g‘arbidagi Parand shaharchasidagi yana ikkita maktabni nishonga oldi. Fars axborot agentligi sinfxonaga o‘xshash joydagi shikastlanish va qoldiqlarning fotosuratlarini ulashib, payshanba kuni bo‘lib o‘tgan hujumda bir nechta yaqin turar-joy binolari ham shikastlanganini aytdi. Juma kuni UNICEFning ma’lum qilishicha, Erondagi zarbalarda hozirgacha o‘ldirilgan 1300 dan ortiq odamdan kamida 181 nafari bolalar edi.
Maktabni ataylab nishonga olish urush jinoyati hisoblanadi va agar AQShning roli tasdiqlansa, bu zarba o‘nlab yillar davomida AQShning Yaqin Sharqdagi urushlaridagi tinch aholi qurbonlari holatlarining eng yomoniylaridan biri bo‘lib qoladi.

По сообщению официального представителя Министерства иностранных дел Ирана Эсмаила Багаэи, начальная школа на площади Нилуфар в Тегеране подверглась ударам со стороны США и Израиля. Багаэи в пятницу разместил в X видео, предположительно показывающее школу Шахид Хамедани до и после атаки, не уточняя обстоятельства или количество жертв.
Если это подтвердится, это станет четвертой школой, пострадавшей в Иране с начала войны. Первой целью в субботу, в первый день атак США и Израиля против страны, стала школа для девочек Шаджаре Таййебе в южном городе Минаб, где, по данным экспертов ООН, погибли 160 детей и 5 сотрудников. Некоторые веб-сайты и аккаунты в социальных сетях, связанные с Израилем, утверждали, что объект был «частью базы Корпуса стражей исламской революции».
Анализ цифрового следственного подразделения Al Jazeera спутниковых снимков, собранных за более чем десятилетие, а также недавних видеоклипов, опубликованных новостных отчетов и заявлений официальных иранских источников показал, что школа была четко отделена от соседнего военного объекта по крайней мере 10 лет. Расследование также показало, что характер ударов вызывает фундаментальные вопросы о точности разведывательной информации, на основе которой проводилась бомбардировка. Выводы могут даже поднять вопрос о том, была ли атака преднамеренным нацеливанием на школу.
На фоне проверки инцидента США признали, что их военные расследуют его. Агентство Reuters сообщило со ссылкой на двух американских чиновников, что военные следователи США считают вероятным, что силы США несут ответственность за очевидный удар, но еще не пришли к окончательному выводу. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в пятницу призвал Вашингтон действовать «очень быстро» в своем расследовании, заявив, что его орган запросил у США «оперативные, прозрачные и беспристрастные расследования».
По данным государственных СМИ, в четверг ракеты, выпущенные США и Израилем, поразили еще две школы в городе Паранд к юго-западу от Тегерана. Агентство Fars поделилось фотографиями повреждений и обломков в том, что выглядело как классная комната, и сообщило, что несколько близлежащих жилых единиц также пострадали в результате атаки в четверг. В пятницу ЮНИСЕФ заявил, что из более чем 1300 человек, убитых в ударах по Ирану на данный момент, по крайней мере 181 были детьми.
Преднамеренное нападение на школу является военным преступлением, и если роль США будет подтверждена, этот удар станет одним из худших случаев гибели гражданских лиц за десятилетия войн США на Ближнем Востоке.