AQSh Prezidenti Donald Trump Ispaniyani Eron ustiga hujumlar uchun harbiy bazalarni taqdim etishdan bosh tortgani va NATO mudofaa xarajatlarini oshirish istagini bildirmagani uchun keskin tanqid qildi. U bu fikrlarni New York Post gazetasiga bergan intervyusida bildirdi.
Trump Ispaniyani "yutqazuvchi" deb atab, "Bizda ko'plab g'oliblar bor, lekin Ispaniya — bu yutqazuvchi", dedi. U, shuningdek, Madridni "jamoa o'yinchisi emas" va NATOga nisbatan dushmanlik ko'rsatayotgani uchun aybladi.
AQSh rahbari, "Biz ham Ispaniya bilan jamoa o'yinchisi bo'lishni rejalashtirmaymiz", deb qo'shdi. Bu bayonotlar Ispaniya hukumatining Eron ustiga amalga oshiriladigan harbiy operatsiyalar uchun o'z harbiy bazalaridan foydalanishga ruxsat berishdan bosh tortganidan keyin keldi.
Ispaniya hukumati bu qaroridan keyin Trump savdo aloqalarini to'xtatish bilan tahdid qildi, agar mamlakat mudofaa xarajatlarini oshirmasa. Biroq, Oq uy vakili Kerolin Levittning so'zlariga ko'ra, Madrid keyinchalik AQSh harbiylari bilan hamkorlik qilishga rozi bo'ldi.
Bunga javoban, Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Alvares Vashingtonning da'volarini rad etdi. U Eron ustiga qaratilgan harbiy operatsiyaning bir tomonlama xususiyatga ega ekanligini va xalqaro mandatga ega emasligini ta'kidladi, bu esa AQSh rejimining harakatlarining qonuniyligiga qo'shimcha shubhalar uyg'otadi.

Президент США Дональд Трамп подверг резкой критике Испанию за отказ предоставить военные базы для операций против Ирана и нежелание увеличить расходы на оборону в рамках НАТО. Эти заявления он сделал в интервью газете New York Post, что подчеркивает растущую напряженность в трансатлантических отношениях.
Американский лидер назвал Испанию «лузером», заявив: «У нас есть множество победителей, но Испания — это лузер». Он также обвинил Мадрид в том, что тот является «некомандным игроком» и проявляет враждебность по отношению к НАТО, что ставит под сомнение единство альянса.
Трамп добавил: «И мы тоже не собираемся быть командным игроком с Испанией». Эти слова прозвучали после того, как испанские власти отказались разрешить использование своих военных баз для действий против Ирана, что спровоцировало угрозы со стороны Вашингтона.
После этого отказа Трамп пригрозил прекратить торговые отношения с королевством, если оно не увеличит оборонные расходы. По словам представителя Белого дома Кэролин Левитт, Мадрид впоследствии якобы согласился сотрудничать с американскими военными, но это заявление вызывает сомнения в свете дальнейших событий.
В ответ министр иностранных дел Испании Хосе Альварес опроверг утверждения Вашингтона, подчеркнув, что военная операция против Ирана носит односторонний характер и не имеет международного мандата. Это указывает на глубокие разногласия между союзниками и ставит под вопрос легитимность действий американского режима.