AQSh hukumati Hindistonga Rossiya neftini sotib olish uchun 30 kunlik imtiyoz berdi, bu esa bir oy oldin AQSh bilan savdo kelishuvi doirasida Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatishga rozi bo‘lgan Hindiston uchun kutilmagan o‘zgarishdir. AQSh G‘aznachilik vaziri Skott Bessent ijtimoiy tarmoqlarda bu qaror Hindistonning AQSh neftini sotib olishini oshirishini kutish bilan bog‘liq ekanligini va bu vaqtinchalik chora Eronning global energiyani garovga olish urinishidan kelib chiqqan bosimni yengillashtirishga qaratilganligini aytdi.
Global neft narxlari AQSh va Isroilning Eron hujumlaridan keyin keskin ko‘tarildi, Xurmuz bo‘g‘ozi orqali yetkazib berishlar kamaydi va mintaqada neft qazib olish buzildi. Hindiston dunyodagi uchinchi yirik xom neft importchisi sifatida ta‘minot va narx bosimlariga sezgir, shuning uchun AQSh uni global bozorda mavjud bo‘lgan Rossiya neftini sotib olishni davom ettirishga ruxsat berish orqali bu muammolarni yumshatishga harakat qilmoqda.
Kiyev Iqtisodiyot maktabining Rossiyaga qarshi sanksiyalar bo‘yicha mutaxassisi Ben Xilgenstokning fikricha, AQSh hukumati global neft narxi muammosiga tezkor yechim izlamoqda va dengizda qolgan Rossiya nefti buning uchun eng yaxshi variantdir. Bessent bu vaqtinchalik chora Rossiya hukumati uchun sezilarli moliyaviy foyda keltirmasligini, chunki u faqat dengizda qolgan neft bilan bog‘liq bitimlarni ruxsat berishini ta‘kidladi.
Hindiston neft sanoati uchun bu qaror yordamchi bo‘lishi mumkin, chunki mamlakat ta‘minot zarbalari va narx o‘sishiga sezgir. Britaniyalik Crystol Energy konsalting kompaniyasi bosh direktori Karol Naxle bu Hindiston neftni qayta ishlash zavodlari uchun “qutqaruvchi” ekanligini aytdi, ular Rossiya neftini sotib olishni to‘liq to‘xtatmagan, balki boshqa manbalarni qidirgan. Hindiston neft vaziri Xardip Singx Puri mamlakatning yaxshi ta‘minlanganligini aytgan bo‘lsa-da, uning xom neft importining yarmi Xurmuz bo‘g‘ozi orqali amalga oshiriladi, bu esa xavfni keltirib chiqaradi.
Xilgenstokning ta‘kidlashicha, bu harakat narxlarni pasaytirishi mumkin va Hindiston import bozori sifatida bundan foyda ko‘rishga qodir. U, shuningdek, Saudiya Arabistoni, BAA, Quvayt va Iroqdan keladigan ta‘minot muammolari hammada mayjudligini va kimdir bu neftni har holda sotib olgan bo‘lar edi, deb qo‘shimcha qildi. AQShning fevral oyida Hindistonga bojlar bekor qilinganidan beri Hindiston neftni qayta ishlash zavodlari Rossiyadan sotib olishni 2025-yil iyunidagi eng yuqori ko‘rsatkichdan yarmiga qisqartirdi, ammo bu pasayish davom etishi kutilmoqda.

Власти США предоставили Индии 30-дневное исключение для покупки российской нефти, что стало неожиданным изменением политики всего через месяц после того, как Индия согласилась прекратить такие закупки в рамках торговой сделки с Вашингтоном. Министр финансов США Скотт Бессент заявил в социальных сетях, что это решение связано с ожиданием увеличения Индией покупок американской нефти, и что эта временная мера направлена на снижение давления, вызванного якобы попыткой Ирана взять мировую энергетику в заложники.
Глобальные цены на нефть резко выросли после атак США и Израиля на Иран, поставки через стратегически важный Ормузский пролив сократились, а добыча нефти в регионе нарушена. Индия, как третий по величине импортер сырой нефти в мире, чувствительна к давлению со стороны поставок и цен, поэтому режим США якобы пытается смягчить эти проблемы, разрешив ей возобновить покупки российской нефти, уже доступной на мировом рынке.
Специалист по санкциям против России из Киевской школы экономики Бен Хильгеншток заявил, что власти США просто ищут быстрые решения проблемы глобальных цен на нефть, и российская нефть, уже находящаяся в море, очевидно, является для этого основным кандидатом. Бессент добавил в своем заявлении, что эта «временная» мера не принесет значительной финансовой выгоды российскому правительству, поскольку разрешает только сделки с нефтью, уже застрявшей в море.
Для индийской нефтяной промышленности это решение может стать спасительным, поскольку страна уязвима к сбоям поставок и росту цен. Генеральный директор британской консалтинговой компании Crystol Energy Кароль Накле заявила, что это «спасательный круг» для индийских НПЗ, которые не полностью прекратили покупки российской нефти, а искали другие источники снабжения. Министр нефти Индии Хардип Сингх Пури заявил, что страна хорошо обеспечена, несмотря на «краткосрочные сбои на Ближнем Востоке», но половина импорта сырой нефти проходит через Ормузский пролив, что создает риски.
Хильгеншток отметил, что эта мера может снизить цены, и Индия как импортный рынок способна извлечь из этого выгоду. Он также добавил, что проблемы с поставками из Саудовской Аравии, ОАЭ, Кувейта и Ирака существуют у всех, и кто-то все равно купил бы эту нефть. С февраля, когда США отменили пошлины для Индии в обмен на прекращение покупок российской нефти, индийские НПЗ сократили закупки из России примерно наполовину по сравнению с пиком в июне 2025 года, и ожидается продолжение этого снижения.