AQSh va Isroilning Eron ustidan boshlagan zarbalari va urush maqsadlaridagi noaniqlik, Eron Kurd muxolifat guruhlarining harakatlarini sekinlashtirmoqda. Al Jazeera’ga bergan intervyusida kurd tahlilchilari, sobiq prezident Donald Trumpning Eron hukumatini ag‘darishga chaqirig‘i va AQShning Isroil bilan hamkorligi haqidagi da‘volari tufayli Vashingtonning rejalari aniq emasligini ta‘kidladilar.
Bu noaniqlik, jumladan, Eron Kurd muxolifat guruhlarini kelajak haqida shubha ostida qoldirmoqda. Eron ichidagi turli etnik guruhlar orasida kurdlar eng tashkillashtirilgan va harbiy tajribaga ega bo‘lib, Tehron hukumatiga qarshi muxolifat keng tarqalgan. Ular siyosiy tarmoqlar o‘rnatgan, markaziy hukumat kuchlariga qarshi qo‘zg‘olonlar olib borgan va boshqa mamlakatlardagi kurd harakatlari bilan birga jangovar tajriba to‘plagan.
22-fevralda e‘lon qilingan Eron Kurdistoni Siyosiy Kuchlari Koalitsiyasi, kurd muxolifat guruhlarining Iroqning yarim avtonom Kurd mintaqasidagi bazalaridan Eron davlatiga qarshi faoliyatini muvofiqlashtirish imkonini berdi. Biroq, AQSh-Isroil zarbalari boshlanganidan bir hafta oldin tashkil etilgan bu forum, hozirgi noaniqlik sharoitida faoliyatini davom ettirishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Trumpning kurd kuchlarini Eron hujumiga yetakchi qilish haqidagi bayonotlari va AQSh rasmiylarining Iroqning shimolidagi Kurd mintaqasi rahbarlari bilan aloqalari, yerdagi operatsiyani osonlashtirishni muhokama qilgani haqidagi xabarlar, vaziyatni murakkablashtirmoqda. Biroq, Eron yerdagi kuchlari son jihatdan ustunligi (taxminan yarim million) va kurd muxolifatining maksimal 10,000 jangchisi, ularni AQSh yoki Isroil yordamiga qaram qiladi.
Trumpning o‘zgaruvchan tabiati va AQSh ittifoqlarining o‘tmishdagi tajribalari (masalan, 1991-yilda Iroqda kurd qo‘zg‘oloni yoki 2019-yilda Suriyada kurd kuchlarining tashlab ketilishi) tufayli, Eron kurdlari Tehronning qasos olish tahdidlariga duchor bo‘lish xavfiga tayyor emas. Sussex Universiteti o‘qituvchisi Kamron Matin, Kurdiston Mintaqaviy Hukumatining (KRG) roziligisiz har qanday hujumning muvaffaqiyatsiz bo‘lishi mumkinligini ta‘kidladi.
Virginia Tex Universiteti tadqiqotchisi Shukriya Bradost, muxolifat guruhlari orasida AQSh yordamiga nisbatan “ehtiyotkor umid” borligini, lekin Vashington Eron hukumatining qolgan elementlari bilan kelishuvga erishsa, kurd guruhlari yana chetda qolishi mumkinligidan xavotir bildirgan. Bu noaniqlik, mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirib, urushning davomiyligi va oqibatlari haqida savollar tug‘dirmoqda.

Неопределенность в целях войны США и Израиля против Ирана замедляет действия иранских курдских оппозиционных групп, как сообщили курдские аналитики Al Jazeera. Призывы бывшего президента США Дональда Трампа к иранцам свергнуть свое правительство и заявления Вашингтона о вынужденности атак под давлением Израиля оставляют планы США неясными, что создает неуверенность среди потенциальных союзников.
Эта неопределенность ставит под сомнение будущее иранских курдских оппозиционных групп, которые являются наиболее организованными и опытными в военном отношении среди этнических групп Ирана. Оппозиционные настроения к тегеранскому правительству широко распространены, а группы создали политические сети, участвовали в восстаниях и накопили боевой опыт, что делает их одним из немногих организованных вооруженных вызовов Исламской Республике.
Коалиция политических сил иранского Курдистана, объявленная 22 февраля, позволила многим курдским оппозиционным группам координировать деятельность против иранского государства из их баз в полуавтономном курдском регионе Ирака. Однако эта инициатива столкнулась с неопределенностью после начала ударов США и Израиля по Ирану, которые привели к гибели верховного лидера аятоллы Али Хаменеи.
Заявления Трампа о поддержке курдских сил в качестве авангарда наземной операции и сообщения о контактах американских официальных лиц с лидерами курдского региона Ирака обсуждают возможность наземного вторжения. Однако численное превосходство иранских сухопутных сил (около 500 000) над курдскими оппозиционными группами (максимум 10 000 бойцов) делает последних зависимыми от поддержки США или Израиля, включая авиаудары и поставки оружия.
Непредсказуемый характер Трампа и исторический опыт сотрудничества США с курдами, например, неподдержанное восстание 1991 года в Ираке или отказ от поддержки сирийских курдов в 2019 году, вызывают опасения у иранских курдов относительно возможных репрессий со стороны Тегерана. Лектор Университета Сассекса Камран Матин подчеркнул, что любое наступление потребует согласия Курдистанского регионального правительства (KRG), которое рискует наказанием в случае неудачи.
Исследователь из Университета Вирджинии Шукрия Брадост отметила «осторожную надежду» среди оппозиционных групп на поддержку США, но также выразила опасения, что если Вашингтон достигнет соглашения с остатками иранского правительства, курдские группы могут быть снова маргинализованы. Эта неопределенность усиливает региональную нестабильность и ставит под вопрос продолжительность и последствия войны.