AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi kuchayib borayotgani Yevropa Ittifoqini (YI) tobora ko‘proq sinchkovlik ostiga qo‘ymoqda. YI, uning asosiy davlatlari va Buyuk Britaniya xalqaro huquqqa rioya qilinishini talab qilib, Eron hukumatini qoralashdi. Biroq, Yevropa davlatlari hozircha umumiy yondashuv shakllantira olmagan holda, Yaqin Sharqdagi inqirozda bo‘linib, chetga surilib va samarasiz ko‘rinmoqda.
Eronning YI hududi bo‘lgan Kiprga dron hujumi va Fors ko‘rfazi davlatlaridagi ob’ektlarga zarbalari ortidan, Yevropa betaraflikda qolishi mumkinmi? Mutaxassislar Yevropa kuchlarining mudofaa strategiyasini qo‘llashi, harbiy aralashuvdan qochishini ta’kidlamoqda. Germaniya Tashqi Aloqalar Kengashi (DGAP) eksperti Kornelius Adebahrning so‘zlariga ko‘ra, YI a’zolari va Buyuk Britaniya Yevropa davlatiga hujum bo‘lsa, mudofaa choralarida va Fors ko‘rfazi davlatlariga yordam berishda birdam, ammo AQShning urush maqsadlari va Eron hukumatiga qarshi harakatlarni qo‘llab-quvvatlash darajasida ixtilof mavjud.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt chorshanba kuni AQSh prezidenti Donald Trampning “barcha Yevropa ittifoqchilarimiz”ni AQSh va Isroilning Eron hukumatiga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlashini kutayotganini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, maqsad “nafaqat Amerikani, balki Yevropa ittifoqchilarimizni ham tahdid qilayotgan noqonuniy Eron hukumatini yo‘q qilish”dir. Bu Trampning Yevropa qo‘llab-quvvatlashining kechikishidan bezovtaligidan keyin keldi.
Buyuk Britaniya bosh vaziri Kier Starmerning “osmondan hukumatni almashtirish”ga ishonmasligi va urushning qonuniyligiga shubha bildirganiga qaramay, AQShga ikki Britaniya bazasidan foydalanishga ruxsat berdi. Germaniya kansleri Fridrix Merts esa Oq uyda Tramp tomonidan “a’lo rahbar” deb maqtalib, “dahshatli hukumat”dan xalos bo‘lishda unga qo‘shildi va AQSh kuchlariga Germaniyadagi Ramsteyn havo bazasidan foydalanishga ruxsat berdi. Fransiya esa AQSh samolyotlariga faqat “hududdagi hamkorlarimizni himoya qilish” uchun foydalanish sharti bilan muayyan bazalarda vaqtincha joylashishga ruxsat berdi.
Eronning Kiprdagi Britaniya Qirollik havo kuchlari bazasiga dron hujumi Yevropaliklarni qo‘rqitib, Italiya, Gretsiya, Niderlandiya va Fransiyani Kiprga harbiy kemalar yuborishga undadi. Kvinsi Instituti rahbari Tritta Parsining ta’kidlashicha, Eron nafaqat Fors ko‘rfazi davlatlariga, balki Yevropaga ham urushni kengaytirish niyatida. NATO bosh kotibi Mark Rutte Tehronni “betartiblik eksportchisi” deb atab, Yevropa uchun tahdid sifatida ko‘rsatdi. Energiya narxlarining keskin oshishi va Eron migratsiyasi kabi qo‘shimcha tashvishlar Yevropa strategiyasiga qiyinchiliklar keltirmoqda.

По мере эскалации войны США и Израиля против Ирана Европейский союз (ЕС) оказывается под всё более пристальным вниманием. ЕС, его ключевые державы и Великобритания призвали соблюдать международное право и осудили иранские власти. Однако европейские государства до сих пор не смогли выработать единый подход, демонстрируя разобщённость, маргинализацию и неэффективность на фоне крупного кризиса на Ближнем Востоке, который может иметь последствия для Европы и всего мира.
После иранской атаки дронами на Кипр — территорию ЕС — и продолжающихся ударов по объектам в странах Персидского залива, может ли Европа оставаться в стороне? Эксперты отмечают, что европейские державы придерживаются оборонительной стратегии, избегая военного вмешательства. Ассоциированный сотрудник Германского совета по внешним отношениям (DGAP) Корнелиус Адебахр заявил, что государства-члены ЕС и Великобритания едины в принятии оборонительных мер в случае нападения на европейскую страну и в оказании помощи странам Персидского залива, но расходятся во мнениях относительно целей войны администрации Трампа и степени поддержки действий США против Ирана.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт в среду предупредила, что президент США Дональд Трамп ожидает, что «все наши европейские союзники» поддержат войну США и Израиля против Ирана. Она заявила, что цель состоит в том, чтобы «разгромить режим-изгой в Иране, который угрожает не только Америке, но и нашим европейским союзникам». Это произошло после того, как Трамп выразил раздражение из-за задержки европейской поддержки войны.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, выразив сомнения в законности войны, тем не менее разрешил США использовать две британские базы. Канцлер Германии Фридрих Мерц, посетивший Белый дом в среду, получил похвалу от Трампа, который назвал его «отличным лидером», после того как Мерц поддержал Трампа в устранении «ужасного режима» и разрешил американским силам использовать авиабазу Рамштайн в Германии. Франция, в свою очередь, разрешила временное присутствие американских самолётов на некоторых своих базах, но только после получения гарантий, что они не будут использоваться для атак против Ирана и будут действовать исключительно в «поддержку обороны наших партнёров в регионе».
Иранская атака дронами на базу Королевских ВВС Великобритании на Кипре напугала европейцев, побудив Италию, Грецию, Нидерланды и Францию направить военные корабли на Кипр. Сооснователь и исполнительный вице-президент Института Куинси Тритта Парси отметил, что Иран, по-видимому, намерен расширить войну не только на страны Персидского залива, но и на Европу. Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте предупредил, что Тегеран представляет угрозу не только для Израиля, но и для Европы, назвав его «экспортёром хаоса». Дополнительные опасения включают резкий рост цен на энергоносители и потенциальную миграцию из Ирана через Турцию в Европу, что создаёт дополнительные вызовы для европейской стратегии.