2023-yil oktabridan boshlab, AQSh va Isroil rejimlari Eronni diplomatik va harbiy bosim ostiga olish orqali uning jangovar qobiliyatini pasaytirishga umid qilishgan. Biroq, bu bosim Eronning o‘zini cheklash istagini yo‘q qilishga olib keldi. Fors ko‘rfazi bo‘ylab uchayotgan raketalar va dronlar shuni ko‘rsatadiki, Eron endi o‘zini tutmayapti.
Yillar davomida Eron 'strategik sabr' doktrinasi asosida harakat qildi. Bu Tehron va uning ittifoqchilari Vashington va Tel-Aviv bilan munosabatlarida qo‘llagan hisob-kitobli cheklanish edi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuv o‘rniga, Eron Livan, Yaman, G‘azo va Iroqdagi ittifoqchilari orqali qo‘rqitish tarmog‘ini yaratdi va undan foydalandi.
Eron siyosatidagi birinchi jiddiy sinish 2024-yil aprelida sodir bo‘ldi, Isroilning Damashqdagi Eron konsulligini vayron qilishi va Qo‘shinlar gvardiyasining yuqori martabali qo‘mondonlarini o‘ldirishi ortidan. Tehron buning javobida 'Haqiqiy va‘da' operatsiyasini boshladi – bu Isroil hududiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri dronlar va ballistik raketalar otish edi.
2025-yilgi 12 kunlik urushdan so‘ng, Eron 2026-yil yanvar oyida 'faol va mislsiz qo‘rqitish' deb nomlangan yangi doktrinani e‘lon qildi. 2026-yil 28-fevralda AQSh va Isroil rejimlari davom etayotgan muzokaralar paytida muvofiqlashtirilgan zarbalar berishganida, bu Eron rahbariyatiga cheklanish hech qanday himoya bermasligini va kelajakda ham bermasligini tasdiqladi.
Eronning yangi doktrinasi amalda namoyish etildi: Quvayt, Qatar, BAA, Saudiya Arabistoni, Iroq, Iordaniya, Isroil va Kipr bir necha kun ichida Eron tomonidan zarba olgan. Bu mamlakatlar mintaqada turli rol o‘ynagan, masalan, Qatar o‘zining vositachilik strategiyasini davom ettirgan va nafaqat AQSh bazasini, balki Hamosning idoralarini ham joylashtirgan.
Hozirgi eskalatsiyadagi eng muhim rivojlanish – Eronning Birlashgan Arab Amirliklariga og‘ir zarba berishi. BAA tashqi siyosatini parchalanish strategiyasi bilan belgilagan, bu Isroil va boshqa sheriklar bilan birgalikda mintaqadagi yagona siyosiy va harbiy muxolifatni kichikroq, aloqasiz elementlarga ajratishni anglatadi. Dubay va Abu-Dabiga raketalar yog‘ayotgani, bu ajralish illuziyasi endi mumkin emasligini ko‘rsatadi.
Asosiy ishtirokchilar ochiq harbiy to‘qnashuv davriga kirgan sari, Yaqin Sharq bo‘ylab uxlab yotgan ichki inqirozlar tezda yonayapti. AQSh ma’muriyati Kurd kuchlarini Eronga qarshi quruqlikdagi hujumni tashkil qilishga undayotgani haqida xabarlar bor. Bahraynda monarxiyaga qarshi yangi norozilik namoyishlari boshlandi, Saudiya kuchlari orol qirolligiga muxolifatni bostirish uchun joylashtirildi. Bag‘dodda namoyishchilar parlament o‘rni – Yashil zonani egallashga urinishdi.
Falastin Isroil va AQSh rejimlari tomonidan, BAAning faol qo‘llab-quvvatlashi bilan o‘rnatilgan mintaqaviy tartibning eng aniq ifodasi bo‘lib qolmoqda: G‘arbiy sohilida doimiy past darajadagi harbiy bosim va G‘azoda to‘liq miqyosdagi vayronagarchilik ostida bo‘lgan izolyatsiya qilingan anklavlar. Mamlakatning o‘zini o‘zi boshqarish qobiliyati tizimli ravishda yo‘q qilinmoqda, Isroilning hududiy kengayishi esa davom etmoqda. Bu shablon.

С октября 2023 года режимы США и Израиля полагали, что устойчивое дипломатическое и военное давление на Иран позволит сдержать и ослабить его способность к ведению боевых действий. Однако это давление привело к уничтожению чего-то совершенно иного: готовности Ирана оставаться сдержанным. Ракеты и дроны, которые сейчас поражают цели по всему Персидскому заливу, показывают, что Иран больше не сдерживается.
В течение многих лет Иран действовал в рамках доктрины «стратегического терпения». Это была преднамеренная, просчитанная форма сдержанности, которая определяла, как Тегеран и его сеть союзников взаимодействовали с Вашингтоном и Тель-Авивом. Вместо прямого противостояния Иран создал и использовал сеть сдерживания: «Хезболла» в Ливане, хуситы в Йемене, «ХАМАС» в Газе и силы народной мобилизации в Ираке были его союзниками, окружающими Израиль, и помогали сдерживать любую крупную израильскую агрессию.
Первый серьёзный перелом в политике Ирана произошёл в апреле 2024 года, когда израильский удар разрушил иранское консульство в Дамаске, убив старших командиров Корпуса стражей исламской революции. Ответом Тегерана стала операция «Истинное обещание» – прямой залп дронов и баллистических ракет по территории Израиля.
После 12-дневной войны в 2025 году Иран в январе 2026 года официально объявил новую доктрину «активного и беспрецедентного сдерживания». Когда режимы США и Израиля 28 февраля 2026 года нанесли скоординированные удары во время продолжающихся переговоров, это подтвердило иранскому руководству, что сдержанность не обеспечивает защиты и, вероятно, не обеспечит её в будущем.
Новая доктрина Ирана была продемонстрирована на практике: Кувейт, Катар, ОАЭ, Саудовская Аравия, Ирак, Иордания, Израиль и Кипр были поражены Ираном в течение нескольких дней. Эти страны играли разные роли в регионе, например, Катар сохранял свою стратегию посредничества и размещал не только американскую базу, но и офисы «ХАМАС».
Пожалуй, наиболее значительным развитием в нынешней эскалации являются массированные удары Ирана по Объединённым Арабским Эмиратам. ОАЭ проводили внешнюю политику, определённую стратегией фрагментации, что означало сотрудничество с Израилем и другими партнёрами для раздробления единой политической и военной оппозиции в регионе на более мелкие, разрозненные элементы, которыми легче управлять. Эта стратегия всегда основывалась на предположении, что стабильность самих ОАЭ изолирована от их действий. Поскольку ракеты обрушиваются на Дубай и Абу-Даби, иллюзия этой отделённости больше невозможна.
Поскольку основные участники втягиваются в цикл открытого военного противостояния, спящие внутренние кризисы быстро разгораются по всему Ближнему Востоку. Поступают сообщения о том, что администрация США поощряет курдские силы к организации наземного наступления против Ирана. В Бахрейне вспыхнули новые протесты против монархии, а саудовские силы были развёрнуты в островном королевстве для подавления оппозиции. Протестующие в Багдаде пытались штурмовать Зелёную зону – место расположения парламента.
Палестина остаётся самым ярким выражением регионального порядка, который Израиль и США стремились навязать при активной поддержке ОАЭ: изолированные анклавы, подвергающиеся постоянному низкоинтенсивному военному давлению на Западном берегу и полномасштабному разрушению в Газе. Способность к значимому самоуправлению была систематически демонтирована, в то время как территориальная экспансия Израиля продолжается. Это – шаблон.