Fors ko‘rfazi davlatlarida turizm sohasi so‘nggi yillarda ajoyib o‘sishni qayd etdi, ammo AQSh-Isroil urushi va Eronning javob zarbalari bu rivojlanishni to‘xtatib qo‘ymoqda. Mintaqada havo maydonlarining keng qamrovli yopilishi va Hormuz bo‘g‘zidagi kemalar harakatining buzilishi natijasida yuz minglab sayyohlar va biznes sayohatchilari uylariga qaytishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bu vaziyat, ayniqsa, Dubay va Saudiya Arabistoni kabi mamlakatlarning turizmni diversifikatsiya qilish bo‘yicha uzoq muddatli rejalariga jiddiy zarba berdi.
Katolik Eichstätt-Ingolstadt universitetining madaniy geografiya professori Xans Xopfingerning ta‘kidlashicha, hozirgi inqiroz mintaqa uchun mutlaqo zarbadir. Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda bir qancha Fors ko‘rfazi davlatlari o‘zlarini xavfsiz manzil sifatida targ‘ib qilish uchun katta harakatlar qilgan, chunki Dubay va boshqa amirliklarda boshqa arab turistik markazlaridagi kabi terror hujumlari bo‘lmagan. Biroq, AQSh-Isroil urushi mintaqadagi barqarorlikka shubha uyg‘otmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Jahon Turizm Tashkiloti (UNWTO) ma‘lumotlariga ko‘ra, Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika dunyodagi eng tez o‘sib borayotgan turizm mintaqalaridan biri bo‘lib, 2025-yilda Misr, Iordaniya, Qatar va Saudiya Arabistoni kabi mamlakatlarni deyarli 100 million xalqaro sayyoh tashrif buyurgan, bu 2019-yilga nisbatan 39% o‘sishni anglatadi. Dubay xalqaro aeroporti 2025-yilda 95 milliondan ortiq yo‘lovchini qabul qilib, global markazga aylangan, ammo hozirgi urush bu muvaffaqiyatni xavf ostiga qo‘ymoqda.
Saudiya Arabistonining “Vision 2030” dasturi doirasida turizmni rivojlantirishga milliardlab dollar sarmoya kiritilmoqda, maqsad 2030-yilga kelib har yili 70 million xalqaro sayyohni jalb qilishdir. Biroq, AQSh-Isroil urushi bu rejalarga jiddiy to‘siq bo‘lib, sayyohlar ko‘proq barqaror joylarga, xususan O‘rta er dengizi atrofidagi manzillarga o‘tishni kutilmoqda. Xopfinger ta‘kidlaganidek, mintaqaning xavfsizlik vaziyati hech qachon barqaror bo‘lmagan va yaqin oylarda turizm talabi pasayishi mumkin.

Туристическая индустрия в государствах Персидского залива в последние годы демонстрировала впечатляющий рост, однако война США и Израиля с Ираном и ответные удары Тегерана сейчас замедляют этот импульс. Широкомасштабное закрытие воздушного пространства над большей частью полуострова и нарушения судоходства через Ормузский пролив привели к тому, что сотни тысяч путешественников и деловых туристов оказались заблокированы в регионе. Эта ситуация наносит серьёзный удар по долгосрочным планам диверсификации туризма в таких странах, как Дубай и Саудовская Аравия.
По словам профессора культурной географии Католического университета Айхштетт-Ингольштадт Ханса Хопфингера, изучающего развитие туризма на Ближнем Востоке и в Северной Африке, текущий кризис является абсолютным шоком для затронутых стран региона. Он отмечает, что в последние годы несколько государств Залива прилагали значительные усилия, чтобы позиционировать себя как безопасные направления, поскольку в Дубае и других эмиратах никогда не было террористических атак, в отличие от других арабских туристических центров. Однако война США и Израиля ставит под сомнение стабильность в регионе.
Согласно данным Всемирной туристской организации ООН (UNWTO), Ближний Восток и Северная Африка являются одним из самых быстрорастущих туристических регионов мира: в 2025 году такие страны, как Египет, Иордания, Катар и Саудовская Аравия, посетили почти 100 миллионов международных путешественников, что на 39% больше, чем в 2019 году. Международный аэропорт Дубая в 2025 году обслужил более 95 миллионов пассажиров, став глобальным хабом, но текущая война ставит этот успех под угрозу.
В рамках масштабной программы реформ «Видение 2030» Саудовская Аравия инвестирует миллиарды долларов в крупные проекты развития, направленные на превращение страны в ведущее мировое туристическое направление, с целью привлечения 70 миллионов международных посетителей в год к 2030 году. Однако война США и Израиля представляет собой серьёзное препятствие для этих усилий, и ожидается, что туристы будут переориентироваться на более стабильные направления, особенно в районе Средиземноморья. Как подчёркивает Хопфингер, ситуация с безопасностью на Ближнем Востоке никогда не была стабильной, и в ближайшие месяцы спрос в туристической отрасли может снизиться.