Malavi hukumati o'tgan oyda "ikki tomonlama amaliyot"ni qat'iy taqiqladi, bu davlat sektoridagi shifokorlar va hamshiralarga davlat xizmatida ishlagan holda xususiy klinikalar, shifoxonalar, dorixonalar yoki diagnostika markazlarida ishlashni man etadi.
Bu qaror hatto yanada kengroq bo'lib, xususiy muassasaga egalik qiluvchi yoki qisman egalik qiluvchi har qanday davlat sog'liqni saqlash xodimiga 30 kun ichida ulushidan voz kechishni yoki ishdan bo'shatilish va ehtimoliy huquqiy javobgarlikka duchor bo'lishni buyuradi. Bu qadam Nyasa Times gazetasining tergov hisoboti nashr etilgandan keyin amalga oshirildi, u bir nechta davlat shifoxonalarida hujjatlashtirilgan korrupsiyaning muvofiqlashtirilgan tizimini ochib berdi, bu erda bemorlar bepul bo'lishi kerak bo'lgan xizmatlar uchun noqonuniy "to'lovlar" to'lashga majbur qilingan.
Malavi Prezidenti Peter Mutharikaning aytishicha, bu taqiq ikki tomonlama amaliyot bilan bog'liq uzoq muddatli suiiste'molliklarga qarshi turish uchun zarur edi. U ba'zi davlat shifoxonasi xodimlari norasmiy to'lovlarni talab qilganligini, bemorlarni davlat muassasalaridan o'zlarining xususiy klinikalariga yo'naltirganligini va hatto davlat shifoxonalaridan dorilarni xususiy dorixonalarda qayta sotish uchun olib ketganligini ta'kidladi.
Biroq, bu qaror qattiq bahs-munozaralarni keltirib chiqardi. Sog'liqni saqlash mutaxassisi Maziko Matemba bu direktivani "asossiz" va "inson huquqlarini buzish" deb atadi. Davlat sektoridagi ish haqlari past bo'lib qolmoqda va ko'plab shifokorlar va hamshiralar xususiy ishni moliyaviy ehtiyojlarini qondirishning yagona yo'li deb hisoblaydi.
Mutaxassislar yangi qaror ularni davlat xizmatidan butunlay iste'foga chiqishga majbur qilishi mumkinligidan qo'rqishmoqda, bu mamlakat shifoxonalarida mavjud bo'lgan kadrlar tanqisligini yanada chuqurlashtiradi. Malavi Tibbiyot Shifokorlari Jamiyati qonuniy e'tiroz tayyorlamoqda, bu direktivani og'ir qo'llanilgan va mamlakatning sog'liqni saqlash tizimini beqarorlashtirish xavfi borligini ta'kidlab.
Qo'llab-quvvatlovchilar, jumladan Malavi Sog'liqni Saqlash Tengligi Tarmog'i, bu taqiqni noqonuniy to'lovlar, majburlash va parvarishlashga tengsiz kirishdan fuqarolarni himoya qilishga qaratilgan "uzoq muddatli kechiktirilgan aralashuv" deb atashdi. Ular bu chora korrupsiyani cheklash va davlat shifoxonalarida axloqiy standartlarni mustahkamlash uchun muhim qadam ekanligini aytishmoqda.

Правительство Малави в прошлом месяце ввело всеобъемлющий запрет на «совместительство», запретив врачам и медсёстрам государственного сектора работать в частных клиниках, больницах, аптеках или диагностических центрах, оставаясь при этом сотрудниками государства.
Директива идёт ещё дальше, предписывая любому государственному медработнику, владеющему или частично владеющему частным учреждением, в течение 30 дней отказаться от своей доли, в противном случае грозит увольнение и возможные судебные иски. Этот шаг последовал после публикации расследовательского отчета газеты Nyasa Times, который выявил скоординированную систему коррупции, задокументированную в нескольких государственных больницах, где пациентов регулярно заставляли платить незаконные «взносы» за услуги, которые должны быть бесплатными.
Президент Малави Питер Мутарика заявил, что запрет необходим для противодействия давним злоупотреблениям, связанным с совместительством. Он утверждал, что некоторые сотрудники государственных больниц требовали неформальных платежей, перенаправляли пациентов из государственных учреждений в свои частные клиники и даже вывозили лекарства из государственных больниц для перепродажи в частных аптеках.
Однако запрет вызвал ожесточённые споры. Эксперт в области здравоохранения Мазико Матемба назвал директиву «необоснованной» и «нарушением прав человека». Заработная плата в государственном секторе остаётся низкой, и многие врачи и медсёстры утверждают, что частная работа — единственный способ удовлетворить их финансовые потребности.
Специалисты опасаются, что новая директива может вынудить их полностью уволиться из государственной службы, усугубив существующий кадровый кризис в больницах страны. Общество врачей Малави начало подготовку судебного иска, утверждая, что директива является жёсткой мерой и рискует дестабилизировать систему здравоохранения страны.
Сторонники, однако, приводят противоположные аргументы. Сеть справедливости в здравоохранении Малави назвала запрет «давно назревшим вмешательством», направленным на защиту граждан от незаконных сборов, принуждения и неравного доступа к медицинской помощи. Они заявляют, что эта мера является важным шагом на пути к сдерживанию коррупции и укреплению этических стандартов в государственных больницах.