Nepalning Damak shahrida boʻlib oʻtayotgan saylov kampaniyasi mamlakat siyosatini tubdan oʻzgartirishi mumkin boʻlgan qizgʻin kurashni namoyish etmoqda. Toʻrt karra bosh vazir KP Sharma Oli oʻzining anʼanaviy mustahkam pozitsiyasini himoya qilayotgan boʻlsa, unga qarshi 35 yoshli repchi-turned-siyosatchi Balendra Shah (Balen) chiqmoqda. Balen 2022-yilda Katmandu meri lavozimiga saylanganidan soʻng, yosh avlod orasida keng mashhur boʻlib, siyosiy tizimning ishonchsizligi va korrupsiyaga qarshi norozilik harakatlarining ramziga aylandi.
Oʻtgan sentyabr oyida sodir boʻlgan gen-Z norozilik namoyishlari va ularga javoban boʻlgan politsiya zoʻravonligi natijasida 70 dan ortiq kishi halok boʻldi, bu Oli hukumatining agʻdarilishiga olib keldi. Balen norozilik yetakchilari tomonidan vaqtinchalik rahbar sifatida taklif qilingan boʻlsa-da, u bu taklifni rad etib, saylov orqali kurashishni tanladi. 24 yoshli biznes bitiruvchisi Parbat Basnetning soʻzlariga koʻra, Balen “korrupt rahbarlarni saylov orqali magʻlub etishni” maqsad qilgan.
Nepal aholisining 46 foizini tashkil etuvchi 24 yoshgacha boʻlgan yoshlar uchun bu saylov mamlakatning siyosiy oʻzgarishi uchun muhim sinovdir. Basnet taʼkidlashicha, saylovda nafaqat yoshlar, balki keksa saylovchilar ham rahbarlardan hisobot talab qilmoqda. Damak shahri va uning atrofidagi Jhapa-5 saylov okrugi Oli va uning Nepal Kommunistik partiyasi (UML) uchun anʼanaviy mustahkam pozitsiya boʻlib kelgan, ammo Balen bu okrugda bevosita Oliga qarshi kurashishga qaror qildi.
Balenning saylov kampaniyasi katta olomonni jalb qilmoqda, uning “Balen effekti” Jhapa-5 boʻylab tarqalmoqda. 23 yoshli Sarita Baral kabi koʻplab yoshlar unga ishonch bildirib, ish oʻrinlari va korrupsiyaga barham berishni istayotganini aytmoqda. Biroq, Balenning kampaniya uslubi – qisqa nutqlar, kam gapirish va asosan ijtimoiy tarmoqlarga tayanish – baʼzi saylovchilarda shubha uygʻotmoqda. Uning “Amerika, Hindiston, Xitoyga” nisbatan oʻtkir postlari va tashqi siyosat strategiyasining noaniqligi ham baʼzi tahlilchilarni xavotirga solmoqda.
Oli oʻz kampaniyasida gen-Z noroziliklaridagi zoʻravonlik uchun uzr soʻramay, buning oʻrniga “yoshlar notoʻgʻri yoʻlga boshlangan” deb daʼvo qilmoqda. Uning UML partiyasi Jhapa-5 ning qishloq joylarida kuchli pozitsiyani saqlab qolgan, ammo Balenning yosh tarafdorlari uning gʻalabasiga ishonch bildirmoqda. Basnet taʼkidlaganidek, ular Balenni “soʻroq qilishni toʻxtatmaslik” kerak, chunki u milliy miqyosda sinovdan oʻtmagan rahbardir.

В неприметных пыльных переулках непальского города Дамак разворачивается беспрецедентное политическое противостояние, которое может полностью изменить политический ландшафт страны. Четырехкратный премьер-министр КП Шарма Оли защищает свои традиционные позиции, в то время как ему противостоит 35-летний рэпер-политик Балендра Шах (Бален). Бален, избранный мэром Катманду в мае 2022 года, стал символом протестного движения поколения Z, выражающего недовольство коррумпированной и нерепрезентативной политической системой.
Прошлогодние протесты поколения Z в сентябре, направленные против коррупции и запрета социальных сетей, были встречены жестокостью полиции и применением огнестрельного оружия, что привело к гибели более 70 человек и падению коммунистического правительства Оли. Бален, которого лидеры протеста предлагали в качестве временного лидера, отказался от этой роли, выбрав путь демократической борьбы через выборы. Как отметил 24-летний бизнес-выпускник Парбат Баснет, Бален стремится “победить коррумпированных лидеров через урны для голосования”.
Для 46% населения Непала в возрасте до 24 лет эти выборы являются crucial test того, смогут ли разочарования и требования, подпитывавшие восстание поколения Z, превратиться в устойчивые политические изменения. Баснет подчеркнул, что последствия протестов ощущаются не только среди молодежи – даже пожилые избиратели теперь требуют от лидеров отчетности. Избирательный округ Джхапа-5 с центром в Дамаке долгое время был оплотом Оли и его Коммунистической партии Непала (ОМЛ), но Бален решил бросить вызов непосредственно здесь.
Кампания Балена привлекает огромные толпы, а “эффект Балена” распространяется по всему округу. Молодые сторонники, такие как 23-летняя Сарита Барал, видят в нем надежду на перемены, рабочие места и борьбу с коррупцией. Однако его стиль кампании – краткие выступления, минимальное взаимодействие с избирателями и reliance на социальные сети – вызывает вопросы у некоторых voters. Его резкие посты в Facebook с критикой США, Индии и Китая, а также отсутствие четкой внешнеполитической стратегии добавляют неопределенности.
Оли, в редких комментариях для The Guardian, не выразил раскаяния по поводу насилия во время протестов, заявив, что “молодежь была введена в заблуждение”. Его партия ОМЛ сохраняет сильные позиции в сельских районах Джхапа-5, но энергия кампании Балена создает беспрецедентную конкуренцию. Как отметил Баснет, сторонники Балена не слепо следуют за ним, а готовы “задавать вопросы”, если он не оправдает ожиданий, подчеркивая необходимость accountability в непальской политике.