Indoneziya hukumati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga TikTok, Instagram, YouTube va boshqa asosiy ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlovchi yangi qonun chiqardi. Aloqa vaziri Meutya Hafid bu qaror “yuqori xavfli” platformalar uchun amal qilishini va bu oydan boshlab bosqichma-bosqich joriy etilishini aytdi.
Vazir Meutya bolalar uchun internetdagi tahdidlarni, jumladan, pornografiya, kiberta’qib, onlayn firibgarlik va asosan, qaramlikni ta’kidladi. U: “Hukumat ota-onalarga ulkan algoritmlarga qarshi yolg‘iz kurashmaslik uchun boradi”, deb izoh berdi, bu siyosatni “raqamli favqulodda holat” deb atadi.
Qoida 16 yoshdan kichik foydalanuvchilarning hisoblarini o‘chirishni nazarda tutadi, ammo yoshni tekshirish mexanizmlari hali aniq emas. Bu muammo boshqa mamlakatlarda ham shunga o‘xshash choralarni murakkablashtirgan.
Indoneziyaning yangi cheklovlari Fransiya, Avstraliya va AQShning ayrim shtatlaridagi oxirgi choralarga o‘xshaydi, bu raqamli platformalarning yosh avlodga ta’siri haqidagi xavotirlarni aks ettiradi. Hukumat bu qadamni zarur deb hisoblasa-da, u bolalar va ota-onalar uchun qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin.

Правительство Индонезии ввело новый регламент, запрещающий пользователям младше 16 лет доступ к основным социальным сетям, включая TikTok, Instagram, YouTube и другие платформы. Министр коммуникаций Меутья Хафид заявила, что ограничения будут применяться к «высокорисковым» платформам и начнут поэтапно внедряться с конца этого месяца.
Министр Меутья подчеркнула угрозы для детей в интернете, такие как воздействие порнографии, кибербуллинг, онлайн-мошенничество и, что наиболее важно, зависимость. Она заявила: «Правительство здесь для того, чтобы родителям больше не приходилось бороться в одиночку против гигантских алгоритмов», описав эту политику как необходимую в условиях «цифровой чрезвычайной ситуации».
Регламент предусматривает деактивацию уже зарегистрированных аккаунтов пользователей младше 16 лет, однако механизмы проверки возраста ещё не определены. Эта проблема осложняла аналогичные усилия в других странах.
Новые ограничения Индонезии следуют недавним мерам во Франции, Австралии и некоторых штатах США, ужесточающим онлайн-доступ для несовершеннолетних, что отражает растущую озабоченность влиянием цифровых платформ на молодых пользователей. Хотя правительство считает этот шаг необходимым, он может создать неудобства для детей и родителей.