Isroilda hayotning normal holatga qaytishi sezilmoqda, garchi Isroil-Amerika hujumlari Eronga qarshi to‘xtovsiz davom etayotgan bo‘lsa-da va Isroil Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh militsiyasiga qarshi hujumlar doirasida Livandagi havo bombardimonlari va yer hujumlarini kengaytirmoqda. Olti kun o‘tgach, Eron javobining kuchi pasaygani sababli, yig‘ilishlarni taqiqlovchi va do‘konlar va ofislarni yopuvchi choralar yumshatilmoqda. Havo hujumi signalari hali ham eshitilib, mamlakat bo‘ylab odamlarni boshpana joylarga yubormoqda.
70 yoshdan oshgan Chaya Dekel ko‘rgan urushlar sonini hisoblay olmasligini aytdi. U charchaganini aytdi, lekin urushni Eron "tinchlikni xohlamagani" uchun himoya qildi. "Biz bu erda umid bilan yashaymiz, oxiri bo‘lishiga umid qilamiz," dedi u. "Isroildagi har bir kishi o‘z xalqi va qo‘shnilari bilan tinchlikda yashashimizga umid qiladi." Urushga qo‘llab-quvvatlash bu mamlakatda kuchli: Isroil Demokratiya Instituti tomonidan chorshanba kuni e‘lon qilingan so‘rov shuni ko‘rsatdiki, yahudiy jamoatchiligining 93% uni qo‘llab-quvvatlaydi, Isroil arablari orasida esa bu ko‘rsatkich 26% ni tashkil qiladi.
So‘rovni o‘tkazishda yordam bergan katta ilmiy xodim professor Tamar Xermann buni "konsensus" deb atadi. "Hatto Eronga qarshi o‘tgan kampaniyada ham bizda bunday yuqori raqamlar yo‘q edi," dedi u. Buning sabablaridan biri, uning so‘zlariga ko‘ra, Eronning javob zarbalaridan Isroilda yetkazilgan zarar "juda, juda cheklangan" bo‘lganligi edi. Bu Isroilning murakkab havo mudofaasi tizimi hisobiga sodir bo‘ldi, rasmiylarga ko‘ra, bu urushda mamlakatga otilgan snaryadlarning 80% dan 90% gacha qismini to‘sib qo‘ydi. Hozirgacha hujumlar Isroilda 10 kishining o‘limiga sabab bo‘ldi.
Professor Xermannning aytishicha, yana bir omil bu jamoatchilikning harbiy va razvedka xizmatlariga ishonchining 2023-yil 7-oktyabrdagi Xamas boshchiligidagi hujumlarga olib kelgan xavfsizlik muvaffaqiyatsizliklaridan keyin tiklanganligi edi. Bu mintaqadagi qurolli guruhlardan biri bo‘lib, Eron Isroil atrofida "olov halqasi" deb ataladigan tuzilmani shakllantirish uchun uni qo‘llab-quvvatlagan. Biroq, muhimi, o‘nlab yillar davomida ko‘pchilik tomonidan "mavjudlik tahdidi" deb atalgan Eron masalasi bo‘yicha ham birlik mavjud. Bunga Bosh vazir Benyamin Netanyaxu ham kiradi.
Netanyaxu, Isroilning eng uzoq muddat xizmat qilgan bosh vaziri va mamlakat tarixidagi eng o‘ng qanot hukumat rahbari, o‘tgan iyun oyida Eronga hujum buyurdi, bu uning yadro va harbiy imkoniyatlarini sezilarli darajada shikastladi. AQSh oxir-oqibat urushga qo‘shildi, bu "12 kunlik urush" deb nomlandi. Kampaniya Isroilda muvaffaqiyat sifatida nishonlandi, bu armiyaga ichki qo‘llab-quvvatlashni oshirishga yordam berdi. Biroq, na Trump, na Netanyaxu harbiy kuch qo‘llashni talab qiladigan qanday yaqin tahdidni Eron taqdim etganligini yoki ushbu so‘nggi urushning maqsadlarini aniq belgilab bermadi, Eron esa buni noqonuniy va asossiz deb hisoblaydi. Isroil rasmiylari, jumladan Netanyaxu, ochiqchasiga bu Eronda rejim o‘zgarishiga olib kelishi mumkinligiga umid qilishlarini aytishdi.

В Израиле ощущается возвращение к нормальной жизни, хотя израильско-американские атаки на Иран не прекращаются, а Израиль расширяет воздушные бомбардировки и наземное вторжение в Ливан в рамках наступления против поддерживаемой Ираном милиции «Хезболла». Спустя шесть дней, по мере снижения интенсивности иранского ответа, меры, запрещавшие собрания и закрывавшие магазины и офисы, смягчаются. Сигналы воздушной тревоги всё ещё звучат, отправляя людей по всей стране в убежища.
Хая Декель, которой за 70, сказала, что потеряла счёт многим войнам, которые видела. Она устала, но защищала войну, поскольку Иран «не хотел мира». «Мы живём здесь с надеждой, что будет конец», — сказала она. «Каждый в Израиле надеется, что мы будем жить в мире со своим народом и соседями». Поддержка войны в этой стране сильна: опрос, опубликованный Израильским институтом демократии в среду, показал, что 93% еврейской общественности выступают за неё, по сравнению с 26% среди израильских арабов.
Профессор Тамар Херманн, старший научный сотрудник, помогавший провести опрос, назвала это «консенсусом». «Даже во время последней кампании против Ирана у нас не было таких высоких цифр», — сказала она. Одной из причин этого, по её словам, стал факт, что ущерб в Израиле от ответных ударов Ирана был «очень, очень ограниченным». Это связано с израильской сложной системой ПВО — многоуровневой защитой, которая, по словам официальных лиц, перехватила от 80% до 90% снарядов, выпущенных по стране в этой войне. На данный момент атаки убили 10 человек по всему Израилю.
Другим фактором, как сказала профессор Херманн, стало восстановление общественного доверия к армии и разведывательным службам после провалов безопасности, которые привели к атакам 7 октября 2023 года под руководством «Хамаса» — одной из вооружённых групп в регионе, которую Иран поддерживал для формирования так называемого «огненного кольца» вокруг Израиля. Однако, что важно, существует также единство по иранскому вопросу, который десятилетиями многими рассматривался как «экзистенциальная угроза». Это включает премьер-министра Биньямина Нетаньяху.
Нетаньяху, самый долгослужащий премьер-министр Израиля и лидер самого правого правительства в истории страны, в июне прошлого года приказал атаковать Иран, что значительно повредило его ядерные и военные возможности. США в конечном итоге присоединились к конфликту, который стал известен как «12-дневная война». Кампания отмечалась как успех в Израиле, помогая повысить внутреннюю поддержку армии. Однако ни Трамп, ни Нетаньяху чётко не изложили, какую непосредственную угрозу представлял Иран, требующую применения военной силы, или каковы были цели этой последней войны, которую Иран считает незаконной и необоснованной. Израильские официальные лица, включая Нетаньяху, публично заявили, что надеются, что это может привести к смене режима в Иране.