Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov AQSh va Isroilning Eronga qarshi 28-fevraldagi hujumlaridan so‘ng “urush harakatlarini to‘xtatish”ga chaqirdi va vositachilik taklif qildi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin “chuqur tashvish” bildirdi, ammo bu chaqiriq Rossiyaning Ukrainaga qarshi bosqinchilik urushi fonida ikkiyuzlamachilik sifatida qaralmoqda.
Ukrainaning sharqiy Donetsk viloyatidagi Kramatorsk shahri atrofida 27-fevralda Rossiya qo‘shinlari artilleriya hujumlarini kuchaytirdi. Kramatorsk, Slovyansk, Drujkovka va Konstantinovka shaharlari “qal’a kamari”ni tashkil qilib, Ukraina mudofaasi uchun muhim ahamiyatga ega. Putin ushbu hududlarni taslim bo‘lishini tinchlik sharti sifatida talab qilmoqda.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy o‘z matbuot anjumanida Rossiyaning urush rejalari sizdirilgan hujjatlarini ko‘rganini aytdi. Ushbu rejalarga Donetsk va Lugansk viloyatlarining ozod qismlarini, shuningdek, Odessa, Zaporojye va Dnepr viloyatlarining katta qismlarini egallash kiradi. Biroq, Ukraina qo‘mondoni Oleksandr Sirskiy Rossiyaning holati yaxshilanmaganini ta’kidladi.
Sirskiy Telegram kanalida yozganidek, fevral oyida Ukraina mudofaa kuchlari Rossiyaning Kursk hujumidan keyin birinchi marta ko‘proq hududni nazoratga oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari qish oylarida 92,850 askarini yo‘qotdi. Vashington asosidagi “Urushni o‘rganish instituti” (ISW) Ukraina yil davomida 257 kvadrat kilometr hududni qaytarib olganini baholadi.
So‘nggi haftada Ukraina bir qator muvaffaqiyatli hujumlar amalga oshirdi. Dushanba kuni 200 ga yaqin Ukraina pilotsiz uchuvchi apparatlari Rossiyaning Qora dengizdagi Novorossiysk portiga hujum qilib, neft terminalini portlatdi va yetti tankerdan oltitasiga zarar yetkazdi. Shuningdek, “Admiral Essen” frigitidagi radioto‘sish va radar tizimlari, “Valentin Pikul” mina izlovchisi va “Yeysk” va “Kasimov” suv osti kemalariga qarshi korvetlar zararlandi. Xuddi shu kechada Ukraina Krasnodar o‘lkasidagi Albashneft neftni qayta ishlash zavodiga hujum qildi.
Rossiya Ukrainani Liviya qirg‘oqlaridan suv ustidagi dronlar yordamida “Arctic Metagaz” suyuq tabiiy gaz tashuvchi kemasini cho‘ktirganlikda aybladi. Kema yonib ketdi va 61,000 tonna suyuq tabiiy gaz bilan birga cho‘kdi. Lavrov AQShni BMT tamoyillariga rioya qilmaslikda ayblab, “AQSh ochiqchasiga va Prezident Donald Trump hech qanday BMT tamoyillariga rioya qilmasligini aytdi” dedi.
Putin Fors ko‘rfazi rahbarlari bilan telefon suhbatida Rossiya “boshqa mamlakatlarning suverenitetini hurmat qiladi va boshqalarning ishlariga aralashmaydi” deb da’vo qildi, garchi uning qo‘shinlari Ukrainada hudud uchun kurashayotgan bo‘lsa ham. Ko‘pchilik AQSh ittifoqchilari Trumpning Eronga qarshi urushidan uzoqlashsa, Ukraina uni qo‘llab-quvvatladi. Zelenskiy shanba kuni “Eron xalqiga terrorchi rejimdan xalos bo‘lish imkoniyatini berish adolatli” dedi va Erondan kelib chiqqan terrorga duchor bo‘lgan barcha davlatlar xavfsizligini ta’minlashni talab qildi.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров призвал к «прекращению военных действий» после «неспровоцированных, скоординированных атак» США и Израиля против Ирана 28 февраля, предложив посредничество в урегулировании конфликта. Президент России Владимир Путин выразил «глубокую озабоченность», однако эти заявления звучат на фоне продолжающейся российской агрессии против Украины, что вызывает вопросы о двойных стандартах.
Тем временем российские силы усилили наступление на Украине, обстреляв 27 февраля пригороды Краматорска в Донецкой области. Краматорск входит в «крепостной пояс» вместе со Славянском, Дружковкой и Константиновкой, который Украина активно укрепляет для обороны. Путин потребовал капитуляции этого пояса как условия для прекращения огня, что указывает на непримиримость позиций.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил на пресс-конференции, что видел утечку российских военных планов, включающих захват незанятых частей Донецкой и Луганской областей в наступлении, запланированном на этот месяц. Также среди целей России значатся захват Одессы и значительных территорий Запорожской и Днепропетровской областей. Однако, по словам главнокомандующего ВСУ Александра Сырского, ситуация для России складывается неудачно.
Сырский сообщил в Telegram, что в феврале украинские силы впервые с Курской наступательной операции вернули под контроль больше территории, чем смог захватить противник. Он отметил, что общие потери российских захватчиков за три зимних месяца составили около 92 850 солдат убитыми и ранеными. Институт изучения войны (ISW) оценил чистый прирост территории Украины в 257 кв. км с начала года.
На прошлой неделе Украина провела серию успешных атак. Около 200 украинских беспилотников атаковали российский черноморский порт Новороссийск, уничтожив нефтяной терминал и повредив шесть из семи танкеров. Также были повреждены системы РЭБ и радары на фрегате «Адмирал Эссен», тральщик «Валентин Пикуль» и противолодочные корветы «Ейск» и «Касимов». В ту же ночь Украина нанесла удар по нефтеперерабатывающему заводу «Альбашнефть» в Краснодарском крае.
Через два дня Россия обвинила Украину в потоплении газовоза «Arctic Metagaz» у побережья Ливии с помощью морских дронов. Судно загорелось и затонуло с 61 000 тонн сжиженного природного газа. Лавров, комментируя ситуацию, заявил, что «США открыто заявляют, и президент Дональд Трамп говорит об этом без колебаний, что они не будут руководствоваться никакими принципами ООН», обвинив американский режим в нарушении международных норм.
Путин в телефонном разговоре с лидерами стран Персидского залива заявил, что Россия «уважает суверенитет других стран и не вмешивается в чужие дела», несмотря на продолжающиеся боевые действия на территории Украины. В то время как большинство союзников США дистанцировались от войны Трампа против Ирана, Украина её поддержала. Зеленский заявил, что «справедливо дать иранскому народу шанс избавиться от террористического режима», ссылаясь на поставки иранских дронов «Шахед» России, которые используются против Украины.