Keyptaun, Janubiy Afrika – 46 yoshli Thandi Jolingana eri bir kechasi umumiy hojatxonaga borayotib qurol bilan talon-taroj qilinganidan so‘ng, o‘zining qalayli barakasida qurgan hammomidan faxrlanib ko‘rsatmoqda. Jolingana Keyptaun chekkasidagi Khayelitsha shaharchasi yaqinidagi “Tayvan” deb ataladigan qashshoq aholi punktida yashaydi – bu yerda shaxsiy hojatxona hashamat hisoblanadi.
“Men boy qizman”, – deya hazil qiladi Jolingana, agar ikki farzandi bilan birga bir necha ishsiz qarindoshlarini ham moliyaviy qo‘llab-quvvatlamasligi kerak bo‘lmasa, unda yanada qulayroq hayot kechirishi mumkinligini ta’kidlab. U hamshira yordamchisi bo‘lib ishlaydi va davlat xizmatchisi sifatidagi maoshi tufayli norasmiy aholi punktidagi ichki kanalizatsiyani qoplay oladigan ozchiliklardan biridir.
Aholi punktidagi xizmatlar yetishmasligi yana diqqat markaziga tushdi, chunki Keyptaun meri Geordin Hill-Lewis N2 magistrali bo‘ylab, bir qator shaharchalar va Keyptaun xalqaro aeroporti yonida jinoyatchilikka qarshi devor qurish bo‘yicha bahsli rejalarni e’lon qildi. “Men ularning devor qurish uchun puli bor, lekin yer sotib olish uchun puli yo‘qligiga hayronman”, – dedi Jolingana, uning jamoasini to‘g‘ri uy-joy bilan ta’minlangan joyga ko‘chirish va’dalariga ishora qilib.
Jolingana Khayelitshadagi xizmatlardan shunchalik norozi bo‘lib, faqat ish beruvchi agentlik orqali yaxshi jihozlangan, ilgari oq tanlilar yashagan shaharchalarda ishlashni qabul qiladi. Besh yoshli o‘g‘li kasal bo‘lsa, u yaqinidagi kunduzgi kasalxonadagi uzun navbat va olomonni chetlab o‘tish uchun 20 km dan ortiq masofani bosib, Bellvilga (bunday ilgari faqat oq tanlilar yashagan shaharcha) boradi. “Jarrohxona bo‘limida odamlar yerda yotganini, kechadan beri o‘tirganini ko‘rasiz, shuning uchun men buni qila olmayman”, – deydi u.
Mer Hill-Lewis, milliy birlik hukumatining (GNU) bir qismi bo‘lgan Demokratik Alyans (DA) partiyasi a’zosi, 29-yanvar kuni shahar kengashiga Keyptaunning N2 Chekkasi loyihasi deb nomlanuvchi jinoyatchilikka qarshi tashabbusga 108 million rand (6,5 million dollar) sarflash niyatida ekanligini aytdi. Ammo mahalliy ommaviy axborot vositalari xabarlariga ko‘ra, loyiha aslida 180 million randgacha (10,8 million dollar) tushishi mumkin.
Khayelitsha va uning atrofidagi shaharchalar uzoq vaqtdan beri jinoyatchilikdan aziyat chekmoqda, bu yaqinda Prezident Cyril Ramaphosani G‘arbiy Keypda to‘daviy zo‘ravonlik to‘lqinini to‘xtatish uchun armiyani joylashtirishga undadi, ammo aholi ma’muriyat faqat o‘rta sinf avtomobil haydovchilari jabrlanuvchi bo‘lganda e’tibor berishini aytmoqda. Aholi shahar puli devor qurishga emas, bunday muammolarni hal qilishga sarflanishi kerak, deb hisoblaydi.

Кейптаун, Южная Африка – 46-летняя Тханди Джолингана с гордостью демонстрирует ванную комнату, которую она построила в своей лачуге из гофрированного железа, после того как её муж однажды ночью вышел в общий туалет и был ограблен под дулом пистолета. Джолингана живёт в трущобах под названием Тайвань на окраине посёлка Кхаелитша в Кейптауне – месте, где личный туалет считается роскошью.
«Я богатая девочка», – шутит она, указывая, что могла бы жить более комфортно, если бы не необходимость финансово поддерживать нескольких безработных родственников в дополнение к своим двум детям. Она работает помощницей медсестры и благодаря зарплате государственного служащего является одной из немногих в неформальном поселении, кто может позволить себе внутреннюю сантехнику.
Недостаток услуг в поселении снова оказался в центре внимания после того, как мэр Кейптауна Гиордин Хилл-Льюис объявил спорные планы по строительству стены для сдерживания преступников вдоль шоссе N2, которое граничит с рядом посёлков, включая международный аэропорт Кейптауна. «Я удивлена, что у них есть деньги на стену, но нет денег на покупку земли», – сказала Джолингана, ссылаясь на обещания переселить её общину в район, где им предоставят надлежащее жильё.
Джолингана настолько недовольна услугами в Кхаелитше, что соглашается на работу только в лучше оборудованных, ранее «белых» пригородах через агентство, которое её нанимает. Когда её пятилетний сын болен, она проезжает более 20 км до Белвиля – одного из таких ранее исключительно «белых» пригородов – чтобы избежать длинных очередей и переполненности в ближайшей дневной больнице. «В травматологии вы увидите людей, лежащих на полу, сидящих со вчерашнего дня, поэтому я не могу этого вынести», – говорит она.
Мэр Хилл-Льюис, член партии Демократический альянс (ДА), которая входит в правительство национального единства (ПНЕ), заявил городскому совету 29 января, что Кейптаун намерен потратить 108 миллионов рандов (6,5 млн долларов) на инициативу по борьбе с преступностью, известную как проект «Край N2». Однако, по сообщениям местных СМИ, проект может фактически стоить до 180 миллионов рандов (10,8 млн долларов). Помимо стены, проект также включает камеры видеонаблюдения, улучшенное освещение, защитные ограждения для рекреационных зон и патрулирование городской полиции.
Кхаелитша и окружающие посёлки давно страдают от преступности, что недавно побудило президента Сирила Рамафосу направить армию для прекращения волны бандитского насилия в Западном Кейпе, но жители утверждают, что власти обращают внимание только тогда, когда жертвами становятся автомобилисты среднего класса. Жители считают, что городские деньги следует использовать для решения таких проблем, а не для строительства дорогостоящей стены.