Germaniyada birinchi beshta shtat saylovlaridan oldin kampaniya yakuniga yetayotgan bir paytda, Berlin hokimiyati 18 yoshli talabani, kansler Fridrix Merzni namoyish paytida haqorat qilganlikda gumon qilib, tergov boshladi. Talaba, chap qanot Junge Welt gazetasi tomonidan X (ilgari Twitter) platformasida fotosurati bilan birga e'lon qilinganidek, harbiy yollashni oshirishga qarshi namoyishda kanslarni qo'pol ibora bilan masxara qilgan plakatni ko'targan.
Politsiya vakili DPA axborot agentligiga bergan intervyusida, plakat musodara qilinganini va "siyosiy hayotdagi shaxslarga nisbatan tuhmat va g'iybat" gumoni bilan tergov boshlanganini ma'lum qildi. Germaniya qonunchiligiga ko'ra, tuhmat, biror kishi boshqa shaxs haqida ommaviy fikrda uning obro'sini pasaytirishi mumkin bo'lgan noto'g'ri bayonotlarni ataylab aytgan yoki tarqatganida sodir bo'ladi.
Payshanba kuni "Majburiy harbiy xizmatga qarshi maktab is'tiroki" shiori ostida o'tkazilgan butun mamlakat bo'ylab harakatda minglab yosh nemislar ko'chalarga chiqdi. Namoyishchilar majburiy harbiy xizmatning qayta tiklanishi mumkinligidan qo'rqishmoqda. Bu voqea, saylov oldi mamlakatdagi siyosiy keskinlikni ochib berdi.
Shu bilan birga, nemis media guruhi Aksel Shpringer Britaniyaning tarixiy Telegraph gazetasi tashkilotini 575 million funt sterlingga (taxminan 665 million yevro) sotib olishga rozi bo'ldi. Bitim AQSh va Birlashgan Arab Amirliklari qo'llab-quvvatlagan RedBird IMI konsorsiumidan Telegraph Media Groupni sotib olishni o'z ichiga oladi. Telegraph Britaniyaning eng qadimgi va eng nufuzli gazetalaridan biri hisoblanadi.
Baden-Vyurtemberg shtatida saylovlar oldida kuchlar kurashi keskinlashdi. "Forschungsgruppe Wahlen" tomonidan ZDF uchun o'tkazilgan so'rovnoma shuni ko'rsatdiki, konservativ Xristian Demokratlar (XDU) va Yashillar partiyalari har biri 28% ovozga ega, Yashillar so'nggi haftada uch ochko oshgan, XDU esa ilgari aniq ustunlikka ega bo'lganidan keyin bir ochko oshgan. Yashillar partiyasining o'sishi asosan ularning nomzodi, sobiq federal vazir va Baden-Vyurtembergda siyosiy ildizlarga ega bo'lgan Jem Ozdemir bilan bog'liq, unga so'rovda ishtirok etganlarning 47% i shtat bosh vaziri sifatida afzal ko'rgan.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, o'tgan yili tabiiy gaz Germaniyaning elektr energiyasida rekord ulushni tashkil etdi, qayta tiklanadigan energiya manbalari biroz pasaygan. Federal Statistika idorasi gaz bilan ishlaydigan elektr stantsiyalari 2025 yilda 70,6 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarganini, bu bir yil oldingiga nisbatan 10,2% ga oshganini va umumiy elektr energiyasi ishlab chiqarishning 16,1% ni tashkil etganini, bu eng yuqori ko'rsatkich ekanligini aytdi. Quyosh energiyasi ham o'sib, elektr energiyasi ishlab chiqarishning rekord darajadagi 16% ini tashkil etdi.

В Германии, на фоне завершения кампании перед первыми из пяти земельных выборов в этом году, берлинские власти начали расследование в отношении 18-летнего студента, подозреваемого в оскорблении канцлера Фридриха Мерца во время акции протеста. Как сообщила левая газета Junge Welt, опубликовавшая фото студента в X (бывший Twitter), подросток на демонстрации против увеличения военного набора размахивал плакатом с вульгарным лозунгом, высмеивающим канцлера.
Представитель полиции в интервью информационному агентству DPA заявил, что плакат был изъят, а расследование начато по подозрению в «клевете и диффамации лиц политической жизни». По немецкому законодательству, диффамация применяется, когда кто-то умышленно утверждает или распространяет ложные сведения о другом лице, которые могут дискредитировать его в общественном мнении.
Общенациональная акция в четверг прошла под лозунгом «Школьная забастовка против призыва», на улицы вышли тысячи молодых немцев. Протестующие опасаются потенциального возврата к обязательной военной службе. Этот инцидент подчеркивает политическую напряженность в стране накануне выборов.
Тем временем, немецкая медиагруппа Axel Springer согласилась купить историческую британскую газету Telegraph за 575 миллионов фунтов стерлингов (примерно 665 миллионов евро). Сделка предполагает приобретение Telegraph Media Group у инвестора RedBird IMI, консорциума, поддерживаемого интересами США и ОАЭ. Telegraph является одной из старейших и наиболее влиятельных газет Великобритании.
В земле Баден-Вюртемберг борьба за власть обострилась за несколько дней до голосования. Опрос «Forschungsgruppe Wahlen» для телеканала ZDF показал, что консервативный Христианско-демократический союз (ХДС) и партия «Зелёные» набрали по 28%, при этом «Зелёные» за неделю прибавили три процентных пункта, а ХДС — один, после того как ранее имели явное преимущество. Подъём «Зелёных» во многом связан с их кандидатом Джемом Оздемиром — бывшим федеральным министром с политическими корнями в Баден-Вюртемберге, которого 47% респондентов предпочли бы в качестве премьер-министра земли.
Официальные данные показали, что в прошлом году природный газ обеспечил рекордную долю электроэнергии в Германии, в то время как возобновляемые источники энергии немного снизились. Федеральное статистическое управление сообщило, что газовые электростанции произвели 70,6 миллиарда киловатт-часов в 2025 году, что на 10,2% больше, чем годом ранее, и составило 16,1% от общего производства электроэнергии — самый высокий показатель за всю историю наблюдений. Солнечная энергия также выросла, достигнув рекордных 16% от выработки электроэнергии.