Eron poytaxti Tehron va mamlakatning boshqa shaharlarida, AQSh-Isroil urushining boshlanganidan bir hafta o‘tgan birinchi juma namozi o‘qildi. Namozgohlarga to‘plangan namozchilarning ko‘pchiligi o‘ldirilgan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xameneining portretlarini ushlab turishdi.
Al Jazeera jamoasining ma’lum qilishicha, Ramazon oyining muqaddas juma kunida namoz o‘qish uchun yig‘ilgan odamlar poytaxtdagi shiddatli bombardimonlarga qaramay, AQSh va Isroilga qarshi shiorlar aytishdi. Namozga tayyorgarlik ko‘rayotganlar Eron bayroqlarini ko‘tarib, urush davrida hukumatni qo‘llab-quvvatladilar.
Eron ommaviy axborot vositalari tarqatgan videolarda, Tehronning Imom Xomeyning Buyuk Masjidi tashqarisidagi ochiq maydonga qora kiyimdagi erkak va ayollar oqimi ko‘rsatilgan. Videolardan birida karnay orqali gapirgan kishi Xameneini "bizning davrimizda taqvo va vasiylikning timsoli" deb ta’riflab, motam tutdi, boshqalari esa namoz gilamlari ustida o‘tirib, ochiqchasiga yig‘ladilar.
Namozdan keyin namozchilar AQSh-Isroil urushiga qarshi namoyishda ishtirok etishdi. AFP agentligining xabar berishicha, G‘arbdagi Ilam va Borujerd, shimoli-sharqdiy Zahedan kabi boshqa shaharlarda ham shunga o‘xshash manzaralar kuzatildi.
Namozlar AQSh mudofaa vaziri Pita Xegsetning bombardimon "keskin oshishi haqidagi" tahdidlaridan so‘ng, AQSh va Isroilning Tehron va boshqa Eron shaharlariga zarbalari davom etayotgan paytda o‘qildi. Xabarlarga ko‘ra, poytaxtdagi so‘nggi zarbalar harbiy akademiyani, shanba kuni Xamenei o‘ldirilgan asosiy siyosiy idoralar joylashgan ko‘cha yaqinidagi ob’ektlarni, shuningdek, turar-joy binolari, avtoturargohlar va benzin quyish shoxobchalarini nishonga oldi.
Yaqin Sharqning ko‘plab mamlakatlarida namozchilar urush davrida benazir tahdidlar va buzilishlar o‘rtasida Ramazonning uchinchi juma namozini o‘qidi. Isroil harbiylari janubiy Livan va poytaxt Bayrutning janubiy chekkalariga hujumlarini davom ettirar ekan, Isroilning majburiy ko‘chirish tahdidlari tufayli katta sonli livanliklar vatanlarini tashlab ketishdi.
Shuningdek, Saudiya Arabistoni, Qatar, Bahrayn, Quvayt va Birlashgan Arab Amirliklari kabi Fors ko‘rfazi mamlakatlari asosan AQSh yoki Isroil ishtiroki tufayli Eronning qasos olish zarbalarida dron yoki raketalar nishoniga aylandi. Band qilingan Sharqiy Quddusda Isroil Fuqarolik ma’muriyati Islomning uchinchi muqaddas joyi bo‘lgan Al-Aqsa masjidida juma namozini bekor qilganini e’lon qildi.
Fuqarolik ma’muriyati boshlig‘i brigada generali Hishom Ibrohim Isroil armiyasining Al Munasiq platformasi orqali qaror "Eronning Isroil va butun mintaqaga qarshi qasos olish zarbalari" fonida qabul qilinganini aytdi. Biroq, Isroil falastinliklarning Ramazon oyidagi juma namozlari ham daxl bo‘lgan holda, Islomning uchinchi muqaddas joyiga kirishini muntazam cheklaydi. Al-Aqsa masjidining katta imomi Shayx Ikrima Sabri: "Ishg‘ol hokimiyatlari Al-Aqsani yopish uchun har qanday holatdan foydalanmoqda va bu mutlaqo asossiz", deb Al Jazeeraga aytgan edi.

В столице Ирана Тегеране и других городах страны прошла первая пятничная молитва с момента начала войны США и Израиля против Ирана неделю назад. Многие из собравшихся на молитву держали портреты убитого Верховного лидера аятоллы Али Хаменеи.
По сообщению команды Al Jazeera на месте, верующие, собравшиеся на полуденную молитву в священный месяц Рамадан, скандировали антиамериканские и антиизраильские лозунги, несмотря на ожесточенные бомбардировки столицы. Люди размахивали иранскими флагами, готовясь к молитве, демонстрируя поддержку иранскому правительству на фоне продолжающихся ударов, включая атаку в первые часы конфликта, в результате которой погиб верховный лидер.
Кадры, распространенные иранскими СМИ, показывают толпы мужчин и женщин в черной одежде, направляющихся на открытое пространство у Большой мечети имама Хомейни в столице. На фоне одного видео мужчина, говорящий через громкоговоритель, оплакивал Хаменеи, описывая его как "воплощение благочестия и попечительства в наше время", в то время как другие, сидя на молитвенных ковриках, открыто плакали.
После молитвы верующие приняли участие в демонстрации против войны США и Израиля. Как сообщает агентство AFP, аналогичные сцены наблюдались в кадрах из других городов Ирана, включая Илам и Боруджерд на западе и Захедан на юго-востоке.
Молитвы прошли в то время, как США и Израиль продолжали наносить удары по Тегерану и другим иранским городам, после угроз министра обороны США Пита Хегсета о том, что бомбардировки "вот-вот резко усилятся". По сообщениям, последние удары по столице поразили военную академию и объекты возле улицы, где расположены ключевые политические учреждения, где Хаменеи был убит в субботу, а также жилые здания, автостоянки и заправочные станции.
Верующие во многих странах Ближнего Востока провели третью пятничную молитву Рамадана на фоне беспрецедентных угроз и нарушений из-за продолжающейся войны. В то время как удары США и Израиля наносились по Ирану, израильские военные также продолжали атаки на юге Ливана и в южных пригородах столицы Бейрута. Большое число ливанцев были перемещены из-за израильских атак, на фоне израильских приказов о выдаче угроз принудительного перемещения в целевых районах.
Кроме того, страны Персидского залива, включая Саудовскую Аравию, Катар, Бахрейн, Кувейт и Объединенные Арабские Эмираты, стали мишенями иранских дронов или ракет в ответных ударах, в основном из-за присутствия США или Израиля. В оккупированном Восточном Иерусалиме израильская гражданская администрация объявила об отмене пятничной молитвы в мечети Аль-Акса, третьей святыни ислама, в рамках последних ограничений деятельности в комплексе.
Начальник гражданской администрации бригадный генерал Хишам Ибрагим заявил в четверг через платформу Al Munasiq израильской армии, что решение было принято в свете запуска Ираном ответных ударов по "Израилю и всему региону". Однако Израиль регулярно ограничивает доступ палестинцев к третьей святыне ислама, включая пятничные молитвы в текущий священный месяц Рамадан. Старший имам Аль-Аксы шейх Икрима Сабри ранее на этой неделе заявил Al Jazeera: "Оккупационные власти используют любой повод, чтобы закрыть Аль-Аксу, и это совершенно неоправданно".