Hindistonning Karnataka shtati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Bu qaror mamlakatda birinchi bo‘lib qabul qilinadi. Karnataka bosh vaziri Siddaramaiah byudjet taqdimotida bu qarorni “mobil qurilmalardan foydalanishning o‘sib borayotgan salbiy ta'sirini oldini olish” uchun e'lon qildi. Biroq, bunday taqiqni amalga oshirish usullari hali aniq emas.
Hindistonda faoliyat yurituvchi Internet Freedom Foundation (IFF) tashkiloti bu qaror ko‘plab savollar tug‘dirishini ta'kidladi. Tashkilotning bayonotida: “Bu davlat qonunchiligini talab qiladimi? Kattalar ham o‘z ichiga olgan barcha foydalanuvchilar uchun yangi maxfiylik xavflarini yaratadigan yoshni tasdiqlash tizimlarini majburiy qiladimi? Bu internetning ta'limiy va axborot maqsadlarida foydalanishga ham taalluqli bo‘ladimi? Hozircha bularning hech biri aniq emas” deb yozilgan.
Hindiston tashqi ishlar vazirligi qo‘shni Nepalni muvaffaqiyatli parlament saylovlarini o‘tkazgani uchun tabrikladi. Vazirlik vakili Randhir Jaiswal o‘tkazilgan bayonotda: “Biz bosh vazir Sushila Karki, hukumati va Nepal xalqini, shuningdek, turli manfaatdor tomonlarni o‘tgan yilgi favqulodda vaziyat sharoitida bo‘lib o‘tgan ushbu saylovlarni muvaffaqiyatli o‘tkazganlari uchun tabriklaymiz” dedi. Dastlabki natijalar shoumen va siyosatchi Balendra Shahning markaziy partiyasi g‘alaba qozonayotganini ko‘rsatmoqda.
Hindiston havo kuchlari Sukhoi-30 qiruvchi samolyoti mashg‘ulot paytida qulaganidan keyin Squadron Leader Anuj va Flight Lieutenant Purvesh Duragkarning o‘limini tasdiqladi. Halok bo‘lgan uchuvchilar Assam shtatida sodir bo‘lgan halokatda olgan jarohatlari tufayli vafot etgan. Hindiston havo kuchlari o‘z bayonotida: “Hindiston havo kuchlarining barcha xodimlari samimiy hamdardlik bildiradi” deb e'lon qildi.

Администрация США предоставила Индии 30-дневное исключение для покупки российской нефти. Это исключение якобы направлено на снижение давления на нефтяные поставки Индии в краткосрочной перспективе. Индийские СМИ, ссылаясь на неназванные правительственные источники, сообщают, что у Индии достаточно запасов нефти на краткосрочный период.
Штат Карнатака на юге Индии объявил о планах запретить социальные сети для лиц младше 16 лет — это первый индийский штат, принявший такое решение. Главный министр штата Сиддарамайя, представляя бюджет штата, заявил: «Социальные сети будут запрещены для детей до 16 лет, чтобы предотвратить негативные последствия растущего использования мобильных устройств». Однако неясно, как именно штат планирует реализовать такой запрет.
Индийская организация Internet Freedom Foundation (IFF) заявила, что это бюджетное предложение вызывает больше вопросов, чем ответов. В заявлении организации говорится: «Потребует ли это государственного законодательства? Будет ли оно обязывать системы проверки возраста, которые создают новые риски для конфиденциальности всех пользователей, включая взрослых? Будет ли это применяться к образовательному и информационному использованию интернета? Ничто из этого пока не ясно». Группа предупредила, что тотальные запреты могут принести больше вреда, чем пользы.
Министерство иностранных дел Индии поздравило соседний Непал с успешным проведением парламентских выборов. Официальный представитель МИД Рандхир Джайсвал в заявлении сказал: «Мы поздравляем премьер-министра Сушилу Карки, правительство и народ Непала, а также различные заинтересованные стороны с успешным проведением этих выборов, которые прошли в условиях исключительных обстоятельств прошлого года». Предварительные результаты показывают, что центристская партия рэпера-политика Балендры Шаха, известного как «Бален», одерживает победу.
Военно-воздушные силы Индии подтвердили гибель командира эскадрильи Ануджа и лейтенанта Пурвеша Дурагкара после крушения истребителя Су-30 во время учебного полета. Оба пилота погибли от травм, полученных при крушении, которое произошло в восточном штате Ассам. ВВС Индии в своем заявлении написали: «Весь персонал ВВС выражает искренние соболезнования».