Eron poytaxti Tehron va boshqa shaharlarda, AQSh-Isroil urushining boshlanganidan bir hafta o‘tgan birinchi juma namozi o‘qildi. Namozga kelgan ibodatchilarning ko‘plari o‘ldirilgan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xameneining portretlarini ushlab turishdi. Al Jazeera jamoasi xabar berishicha, odamlar Ramazon oyining muqaddas juma kuni tushlik namoziga yig‘ilishdi va poytaxtga qilingan shiddatli bombardimonlarga qaramay, AQSh va Isroilga qarshi shiorlar aytishdi.
Namozga tayyorgarlik ko‘rayotgan odamlar Eron bayroqlarini chayqashdi, bu esa hukumatga qo‘llab-quvvatlash belgisi sifatida baholandi. Eron ommaviy axborot vositalari tomonidan tarqatilgan videolarda, Tehronning Imom Xomey Masjidi tashqarisidagi ochiq maydonga qora kiyimli erkaklar va ayollar oqimi ko‘rsatilgan. Videolardan birida karnay orqali gapirgan kishi Xameneini "zamonamizda taqvo va vasiylik timsoli" deb ta'riflab, motam tutdi, boshqalari esa namoz gilamlarida o‘tirib, ochiqchasiga yig‘lashdi.
Namozdan keyin ibodatchilar AQSh-Isroil urushiga qarshi norozilik namoyishida qatnashdilar. AFP axborot agentligi xabar berishicha, shunga o‘xshash manzaralar Eronning boshqa shaharlarida, jumladan g‘arbdagi Ilam va Borujerd, janubi-sharqdagi Zahedanda ham kuzatildi. Namozlar AQSh mudofaa vaziri Pita Xegsetning "bombardimonlar keskin oshadi" degan tahdidlaridan so‘ng, AQSh va Isroilning Tehron va boshqa Eron shaharlariga zarbalari davom etayotgan paytda o‘qildi.
So‘nggi zarbalar poytaxtda harbiy akademiya va asosiy siyosiy idoralar joylashgan ko‘cha yaqinidagi ob'ektlarni, shuningdek, turar-joy binolari, avtoturargohlar va benzin quyish shoxobchalarini nishonga oldi. Xamenei shanba kuni shu hududda o‘ldirilgan edi. Butun Yaqin Sharq mamlakatlarida ibodatchilar urushning benuqson tahdidlari va buzilishlari o‘rtasida Ramazonning uchinchi juma namozini o‘qidilar.
AQSh va Isroil zarbalari Eronni nishonga olgan bir paytda, Isroil harbiylari janubiy Livan va poytaxt Bayrutning janubiy chekkalaridagi hujumlarini davom ettirdi. Isroil hujumlari natijasida ko‘plab livanliklar ko‘chirildi, Isroil esa nishonga olingan hududlarda majburiy ko‘chirish tahdidlarini chiqarish buyruqlarini berdi. Shu bilan birga, Fors ko‘rfazi mamlakatlari, jumladan Saudiya Arabistoni, Qatar, Bahrayn, Quvayt va Birlashgan Arab Amirliklari, asosan AQSh yoki Isroil mavjudligi tufayli, Eronning qasos zarbalari doirasida dron yoki raketalar bilan nishonga olindi.
Band qilingan Sharqiy Quddusda, Isroilning Fuqarolik ma'muriyati Islomning uchinchi muqaddas joyi bo‘lgan Masjid al-Aqsa juma namozini bekor qilganini e'lon qildi, bu majmua faoliyatiga qo‘yilgan so‘nggi cheklovdir. Fuqarolik ma'muriyati boshlig‘i brigada generali Hishom Ibrohim Isroil armiyasining Al Munasiq platformasi orqali qaror "Eronning 'Isroil va butun mintaqaga' qasos zarbalarini boshlashi" fonida qabul qilinganini aytdi. Biroq, Isroil falastinliklarning Islomning uchinchi muqaddas joyiga, jumladan, Ramazon oyidagi juma namozlariga kirishini muntazam ravishda cheklaydi. Masjid al-Aqsa bosh imomi Shayx Ikrima Sabri o‘tgan hafta Al Jazeeraga bergan intervyusida: "Ishg‘ol hokimiyatlari Masjid al-Aqsani yopish uchun har qanday imkoniyatdan foydalanmoqda va bu mutlaqo asossiz", dedi.

В столице Ирана Тегеране и других городах прошла первая пятничная молитва с момента начала войны США и Израиля против страны неделю назад. Многие из пришедших на молитву верующих держали портреты убитого Верховного лидера аятоллы Али Хаменеи. Как сообщила команда Al Jazeera на месте, люди собрались на полуденную молитву в пятницу священного месяца Рамадан, невзирая на ожесточенные бомбардировки столицы, скандируя антиамериканские и антиизраильские лозунги.
Верующие также размахивали иранскими флагами, готовясь к молитве, что было расценено как знак поддержки иранского правительства на фоне продолжающихся ударов, включая атаку в первые часы конфликта, в результате которой погиб верховный лидер. Кадры, распространенные иранскими СМИ, показали толпы мужчин и женщин в черной одежде, направляющихся на открытое пространство у Большой мечети имама Хомейни в столице. На фоне одного видео мужчина, говорящий через громкоговоритель, оплакивал Хаменеи, описывая его как "воплощение благочестия и попечительства в наше время", в то время как другие, сидя на молитвенных ковриках, открыто плакали.
После молитвы верующие приняли участие в демонстрации протеста против войны США и Израиля. Как сообщило агентство AFP, аналогичные сцены наблюдались в кадрах из других городов Ирана, включая западные Илам и Боруджерд, а также юго-восточный Захедан. Молитвы прошли в то время, как США и Израиль продолжали наносить удары по Тегерану и другим иранским городам, после угроз министра обороны США Пита Хегсета о том, что бомбардировки "вот-вот резко усилятся".
Последние удары по столице поразили военную академию и объекты вблизи улицы, где расположены ключевые политические учреждения, где Хаменеи был убит в субботу, а также жилые здания, автостоянки и заправочные станции, согласно сообщениям. Верующие во многих странах Ближнего Востока совершили третью пятничную молитву Рамадана на фоне беспрецедентных угроз и разрушений из-за продолжающейся войны.
В то время как удары США и Израиля наносились по Ирану, израильские военные также продолжили атаки на юге Ливана и в южных пригородах столицы Бейрута. Огромное число ливанцев были перемещены в результате израильских атак, на фоне приказов израильского режима о выдаче угроз принудительного перемещения в целевых районах. Между тем, страны Персидского залива, включая Саудовскую Аравию, Катар, Бахрейн, Кувейт и Объединенные Арабские Эмираты, подверглись ударам иранских дронов или ракет в ответных атаках, в основном из-за присутствия США или Израиля.
В оккупированном Восточном Иерусалиме израильская гражданская администрация заявила об отмене пятничной молитвы в мечети Аль-Акса, третьей святыни ислама, что стало последним ограничением деятельности в комплексе. Начальник гражданской администрации бригадный генерал Хишам Ибрагим заявил в четверг через платформу Al Munasiq израильской армии, что решение было принято в свете запуска Ираном ответных ударов по "Израилю и всему региону". Однако израильский режим регулярно ограничивает доступ палестинцев к третьей святыне ислама, в том числе во время пятничных молитв в текущий священный месяц Рамадан. Старший имам Аль-Аксы шейх Икрима Сабри на этой неделе в интервью Al Jazeera заявил: "Оккупационные власти используют любой повод, чтобы закрыть Аль-Аксу, и это совершенно неоправданно".