AQSh tomonidan o‘z vatanlari o‘rniga Eswatinga deportatsiya qilingan uch kishi, Afrika Ittifoqining inson huquqlari organi – Afrika Inson va Xalqlar Huquqlari Komissiyasiga (ACHPR) shikoyat bildirib, ularning hibsga olinishi huquqlarning noqonuniy buzilishi ekanligini da‘vo qilmoqda. Ikki da‘vogar – biri Kubadan, ikkinchisi Yamandan – sobiq Svazilend deb atalgan Eswatini qamoqxonasida sakkiz oydan beri saqlanmoqda, uchinchisi Orvil Etoriya esa sentyabr oyida Yamaykaga qaytarilgan.
Ular iyul oyida AQSh tomonidan deportatsiya qilingan besh kishidan iborat guruhning bir qismi bo‘lib, yana 10 kishi oktyabr oyida yuborilgan. Advokatlarning aytishicha, Etoriyadan tashqari hammasi Eswatini qamoqxonasida qolmoqda. AQSh bu odamlarni xavfli jinoyatchilar deb atagan bo‘lsa-da, ularning advokatlari ular AQShda qilgan har qanday jinoyat uchun jazo muddatini o‘taganligini ta‘kidlaydi.
Global Strategic Litigation Council tashkilotining advokati Beatrice Njeri shikoyatni deportatsiya qilinganlar nomidan olib borayotgan tashkilotlardan biri ekanligini aytib, "Qamoqdagi odamlar [Eswatinida] hech qanday jinoyat qilmagan va turli inson huquqlari buzilishlariga duch kelmoqda ... ular cheksiz muddatga saqlanmoqda" dedi. Njeri shuningdek, erkaklarga advokatlari bilan shaxsan uchrashishga hali ruxsat berilmaganligini va o‘tgan yil oxirida biri 30 kunlik ochlik e‘lon qilib, organlarning ishdan chiqish belgilarini ko‘rsatganini qo‘shdi.
Eswatini hukumati matbuot kotibi Thabile Mdluli javoban, "Eswatini Qirolligi inson huquqlarini himoya qilish va mintaqaviy va xalqaro tizimlar ostidagi majburiyatlariga sodiqligini takrorlaydi" dedi. U shuningdek, "Bu shaxslar hibsga olinmagan yoki qamoqqa olingan emas. Ular o‘zlarining repatriatsiyasi bilan bog‘liq zarur ma‘muriy va diplomatik jarayonlar davom etayotgan vaqtda xavfsiz muhitda joylashtirilgan" deb ta‘kidladi. Mdluli har bir shaxs o‘z vataniga qachon qaytishini aniq ko‘rsatish erta bo‘lishini qo‘shdi.
Ma‘lumotlarga ko‘ra, AQSh Donald Trump ma‘muriyati mass deportatsiyalarni amalga oshirishga urinayotgan paytda o‘nlab muhojirlarni uchinchi mamlakatlarga deportatsiya qilmoqda. AQSh Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) AQShda 68 000 dan ortiq odamni hibsga olgan. Reuters agentligining xabar berishicha, AQSh Eswatini bilan 160 gacha uchinchi mamlakat fuqarolarini qabul qilish uchun 5,1 million dollar (3,8 million funt) to‘lashga kelishgan. Fevral oyida Eswatini Oliy sudi mahalliy NNTlar tomonidan deportatsiya qilinganlarni qamoqqa olish konstitutsiyaga zid degan da‘vo bilan ochilgan ishni rad etgan, chunki da‘vogarlar masalada bevosita manfaatga ega emas deb topilgan.

Трое мужчин, депортированных США в Эсватини вместо их родных стран, подали жалобу на правительство Эсватини в Африканскую комиссию по правам человека и народов (ACHPR) – орган Африканского союза, утверждая, что их задержание является незаконным нарушением прав. Двое заявителей – из Кубы и Йемена – находятся в тюрьме в Эсватини, бывшем Свазиленде, в течение восьми месяцев, третий – Орвилл Этория – был репатриирован на родину, Ямайку, в сентябре.
Они входили в группу из пяти человек, депортированных США в июле, еще 10 были отправлены в октябре. По словам адвокатов, все, кроме Этории, остаются в тюрьме в Эсватини. США назвали этих мужчин опасными преступниками, но их адвокаты заявили, что они уже отбыли наказание за любые преступления, совершенные в США.
Адвокат Беатрис Нджери из Global Strategic Litigation Council, одной из организаций, представляющих интересы депортированных, заявила: «Люди, находящиеся в заключении, не совершили преступлений [в Эсватини] и продолжают подвергаться различным нарушениям прав человека ... они содержатся неопределенно долго». Нджери добавила, что мужчинам до сих пор не разрешили лично встретиться со своими адвокатами, и отметила, что один задержанный в конце прошлого года объявил 30-дневную голодовку, что привело к признакам отказа органов.
Пресс-секретарь правительства Эсватини Табиле Мдлули ответила: «Королевство Эсватини подтверждает свою давнюю приверженность соблюдению прав человека и своих обязательств в рамках региональных и международных соглашений». Она также заявила: «Важно уточнить, что эти лица не задержаны и не заключены в тюрьму. Они размещены в безопасной среде, пока ведутся необходимые административные и дипломатические процессы, связанные с их репатриацией». Мдлули добавила, что «было бы преждевременно указывать точные сроки возвращения каждого человека в свою страну происхождения».
США депортировали десятки иммигрантов в третьи страны, поскольку администрация Дональда Трампа пытается проводить массовые депортации. Иммиграционная и таможенная полиция США (ICE) задержала более 68 000 человек в США. По данным Reuters, США согласились выплатить Эсватини 5,1 млн долларов (3,8 млн фунтов) за прием до 160 граждан третьих стран. В феврале Высокий суд Эсватини отклонил иск местных НПО, утверждавших, что тюремное заключение депортированных правительством является неконституционным, постановив, что заявители не имеют прямого интереса в деле.