Janubiy Afrika Respublikasi prezidenti Cyril Ramaphosa AQShning sobiq prezidenti Donald Trumpning Afrikanerlarni qabul qilish siyosatini "irqchilik" deb atadi va bu siyosatni "haqiqatdan ham nodonlik" deb baholadi. Ramaphosa Nyu-York Tayms gazetasiga bergan intervyusida Trumpning o‘tgan yili Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda yorug‘likni o‘chirib, Janubiy Afrikada "oq irq genotsidi" borligini ko‘rsatadigan video namoyish etganini eslatib, bu voqeani "tomosha" va "tuzoq" deb ta‘rifladi.
Ramaphosa: "Men shunchaki o‘yladimki, u juda nodon, haqiqatan ham nodon. Men uning Janubiy Afrikaga butunlay xiralashgan shisha orqali qarayotganini tushundim, aparteidning haqiqiy zararini anglamasdan. Meningcha, u shunchaki e‘tiborsiz edi". Prezident Trump 2025-yil yanvar oyida ikkinchi muddatga saylanganidan beri Janubiy Afrikani nishonga olib, mamlakatdagi oq ozchilik "genotsid" qurboni bo‘layotgani va ularning yerlarini hukumat tortib olayotgani haqida yolg‘on da‘volarni tarqatmoqda.
May oyida AQSh Afrikanerlarga qochqin maqomini berdi – ular bir vaqtlar irqchilik asosidagi aparteid hukumatini boshqargan va hozirda ham o‘rtacha hisobda qora tanli janubiy afrikaliklardan bir necha baravar boyroq. Shu bilan birga, AQSh urush va ta‘qibdan qochayotgan odamlar uchun qochqinlar dasturini keskin qisqartirdi. Trump noyabr oyida Yoxannesburgda bo‘lib o‘tadigan G20 rahbarlari yig‘ilishiga bormaslikka qaror qildi va Janubiy Afrikani yil oxirida Mayamida bo‘lib o‘tadigan AQSh mezbonligidagi yig‘ilishda ishtirok etishdan chetlashtirdi.
Ramaphosa: "Men Afrikanerlar siyosati irqchilik deb o‘ylayman. Bu shu irqchilik xatti-harakati bo‘lib, biz uni yo‘q qilishimiz kerak, shunda u vaziyatning haqiqatini ko‘ra oladi". Oq uy Nyu-York Tayms gazetasiga bergan bayonotda Trump "Afrikanerlarning dahshatli hikoyalariga e‘tibor qaratayotganini" aytdi va "Janubiy Afrika hukumi hech bo‘lmaganda javob bermaydi, ammo prezident Trump insonparvarlik yurakka ega. U bu adolatsizliklar haqida haqiqatni aytishda davom etadi" deb qo‘shimcha qildi.
Ramaphosa: "Oq irq genotsidi yo‘q va oq odamlarning yerlarini tortib olish ham yo‘q. Oq fermerlar mamlakatdan haydab chiqarilmayapti va ularga yomon munosabatda bo‘linmayapti". Janubiy Afrika prezidenti, kelasi yilda Afrika Milliy Kongressi partiyasi rahbari lavozimidan va 2029-yilda mamlakat rahbari sifatida iste‘foga chiqishi kerak bo‘lgan Ramaphosa Trump haqida g‘ayrioddiy ravishda ochiq gapirdi. U: "Biz uning bizga qaratgan e‘tiboridan hayratdamiz. Biz kichik mamlakatmiz va AQSh uchun hech qanday tahdid emasmiz" dedi.

Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса назвал политику бывшего президента США Дональда Трампа по предоставлению статуса беженца африканерам "расистской" и охарактеризовал её как "поистине невежественную". В интервью газете The New York Times Рамафоса напомнил о встрече в Овальном кабинете в прошлом году, где Трамп выключил свет и показал видео, ложно утверждая о "геноциде белых" в ЮАР, назвав это событие "спектаклем" и "ловушкой".
Рамафоса заявил: "Я просто подумал, что он настолько невежественен, поистине невежественен. Я понял, что он смотрит на Южную Африку через совершенно затуманенную линзу, не осознавая реального, реального вреда, который нанёс апартеид. По-моему, он просто был пренебрежителен". Президент Трамп с начала своего второго срока в январе 2025 года нацелился на ЮАР, распространяя ложные утверждения о том, что белое меньшинство в стране подвергается "геноциду", а их земли захватываются правительством.
В мае США предоставили статус беженца африканерам – которые когда-то возглавляли репрессивное правительство апартеида и до сих пор в среднем во много раз богаче чернокожих южноафриканцев – одновременно сократив программу для беженцев, спасающихся от войны и преследований. Трамп отказался посещать встречи лидеров G20 в Йоханнесбурге в ноябре и запретил ЮАР участвовать в предстоящем собрании в Майами под председательством США позже в этом году.
Рамафоса сказал: "Я действительно считаю политику в отношении африканеров расистской. Это та расистская манера поведения, которую мы хотим искоренить, чтобы он мог увидеть правду ситуации". Белый дом в заявлении для The New York Times сообщил, что Трамп "привлекает внимание к душераздирающим историям африканеров", добавив: "Правительство ЮАР, по меньшей мере, не реагирует, но у президента Трампа гуманитарное сердце. Он продолжит говорить правду об этих несправедливостях".
Рамафоса подчеркнул: "Нет геноцида белых и нет захвата земель белых людей. И белых фермеров не выгоняют из страны и плохо с ними не обращаются". Президент ЮАР, который должен уйти с поста главы партии Африканский национальный конгресс в следующем году и как лидер страны в 2029 году, был необычайно откровенен в отношении Трампа. Он сказал: "Мы скорее удивлены вниманием, которое он уделяет нам. Мы небольшая страна, и мы не представляем угрозы для Соединённых Штатов".