AQSh Prezidenti Donald Trump Ispaniyani qattiq tanqid qilib, mamlakatni “dahshatli” deb atadi va Yevropa Ittifoqiga qarshi “barcha savdo aloqalarini uzish” bilan tahdid qildi. Bu tahdidlar Ispaniyaning AQShning Eronga qarshi hujumlarini qat’iy qoralagani va Andalusiyadagi ikki qo‘shma harbiy bazadan foydalanishni taqiqlagani sababli yuzaga keldi. Trump bu so‘zlarni Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan Oq uyda bo‘lgan uchrashuv paytida aytdi, bu esa Ispaniya jamoatchiligida norozilikni keltirib chiqardi.
Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches Trumpning chiqishidan keyin videoxabar e’lon qilib, urushga qarshi pozitsiyasini mustahkamladi va “biz xalqaro huquqni buzishga qarshi turamiz” deb ta’kidladi. U, shuningdek, AQShning harakatlari “millionlab odamlarning taqdiri bilan rus ruletkasi o‘ynash”ga o‘xshashligini aytdi. Madrid va Sevilyadan bo‘lgan fuqarolar, masalan, loyiha menejeri Gladis Gbegnedji va o‘qituvchi Fransisko Huesa, hukumatning mustaqil tashqi siyosatini qo‘llab-quvvatlab, AQShga bo‘ysunmaslik kerakligini ta’kidladilar.
Germaniya kansleri Mers uchrashuvda Ispaniyani himoya qilmagani va buning o‘rniga Trumpga Ispaniyani NATO uchun ko‘proq mablag‘ ajratishga ko‘ndirishga va’da bergani kuzatuvchilar tomonidan tanqid qilindi. Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares Mersni tanqid qilib, Merkel va Sholts davrida “aniq proyevropa ruhi” bo‘lganini, ammo hozirgi vaziyatda bunday emasligini aytdi. Bu holat Yevropa Ittifoqi ichidagi bo‘linishlarni chuqurlashtirishi mumkin.
Ispaniya siyosatshunosi Rafael Kaldux Servera Sanchesning chiqishlarini ichki siyosiy bosim tufayli bo‘lishi mumkinligini ta’kidlab, ular asosan mahalliy aholiga qaratilgan, ammo Ispaniyani global miqyosda noqulay vaziyatga olib kelgan deb hisoblaydi. U, shuningdek, Trumpning tahdidlariga qaramay, Ispaniya va AQSh o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar uzilishini kutmaganligini aytdi, chunki savdo siyosati Yevropa Ittifoqining mas’uliyatida bo‘lib, har qanday jazo choralari Yevropa javob choralarini keltirib chiqarishi mumkin.
Servera Trumpning tahdidlarini “jiddiy ogohlantirish” deb baholadi, ammo munosabatlarning yanada yomonlashishini kutmadi. Bu vaziyat AQSh rejimi va uning ittifoqchilari o‘rtasidagi keskinliklarni, shuningdek, Yevropa Ittifoqining birligiga qo‘yilgan sinovlarni aks ettiradi, bu esa mintaqaviy barqarorlik uchun salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп подверг Испанию жёсткой критике, назвав страну «ужасной» и пригрозив «разорвать все торговые связи» с государством-членом Европейского союза. Эти угрозы последовали после того, как Испания решительно осудила удары США по Ирану и запретила использование двух совместных военных баз в Андалусии для ведения войны. Трамп высказал эти заявления во время встречи в Белом доме с канцлером Германии Фридрихом Мерцем, что вызвало недовольство среди испанской общественности.
Премьер-министр Испании Педро Санчес после выступления Трампа опубликовал видеосообщение, в котором подтвердил свою антивоенную позицию, заявив: «Мы говорим „нет“ нарушению международного права». Он также добавил, что действия США напоминают «русскую рулетку с судьбой миллионов людей». Граждане, такие как менеджер проектов из Мадрида Глэдис Гбегнеджи и учитель из Севильи Франсиско Уэса, поддержали правительство, подчеркнув необходимость независимой внешней политики и нежелание подчиняться США.
Канцлер Германии Мерц во время встречи не выступил в защиту Испании, а вместо этого пообещал Трампу убедить Испанию увеличить финансирование НАТО, что было воспринято наблюдателями как слабая позиция. Министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес раскритиковал Мерца, отметив, что при Меркель и Шольце был «явный проевропейский дух», в отличие от текущей ситуации. Этот инцидент может углубить расколы внутри Европейского союза.
Испанский политолог Рафаэль Кальдуч Сервера выразил обеспокоенность тем, что война в Иране усиливает разногласия в ЕС, и также раскритиковал премьер-министра Санчеса, указав, что его резкая риторика, вероятно, вызвана внутренним давлением со стороны левых коалиционных партнёров и направлена на внутреннюю аудиторию, но при этом поставила Испанию в неловкое положение на мировой арене. Он не ожидает разрыва экономических связей между Испанией и США, поскольку торговая политика находится в ведении ЕС, и любые карательные меры могут спровоцировать ответные действия со стороны Европы.
Сервера охарактеризовал угрозы Трампа как «серьёзное предупреждение», но не прогнозирует дальнейшего ухудшения отношений. Эта ситуация отражает растущую напряжённость между режимом США и его союзниками, а также вызовы единству Европейского союза, что может иметь негативные последствия для региональной стабильности.