Isroil harbiylari Eron poytaxti Tehronni yangi, keng qamrovli zarbalar bilan nishonga olganini e’lon qildi. Shu bilan birga, urushning ettinchi kunida Bayrut ham bombardimon qilindi. Isroil bu harakatlarni Hizbulloh ob’ektlariga qarshi deb izohlasa-da, Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 217 kishi halok bo‘ldi va 798 kishi yaralandi. UN hisob-kitoblariga ko‘ra, Livanning janubiy va sharqiy qismlaridagi havo hujumlari tufayli taxminan 100 ming fuqaro uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
Eron, o‘z navbatida, Shimoliy Iroqdagi Erbil yaqinidagi Eron kurd muxolif guruhi PDKI lagerini nishonga olgan dron hujumlarini amalga oshirdi. PDKI rasmiysi AFPga bergan intervyusida: “Bizning bazalarimiz Eron dushmani tomonidan hujumga uchramoqda”, dedi. Bundan tashqari, janubiy Iroqdagi Basra viloyatida aeroport va neft inshootlariga dron hujumlari amalga oshirildi, jumladan, BP kompaniyasi faoliyat yuritadigan Rumayla neft koni zarar ko‘rdi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Eron kurdlarini Tehron hukumatiga qarshi kurashga undayotgani haqida ma’lumotlar tarqalmoqda. Biroq, bunday harakatlar mintaqada yangi muammolarni keltirib chiqarishi mumkin. Shu bilan birga, urush neft narxlarining keskin oshishiga sabab bo‘ldi: Brent neftining narxi 5% ga oshib, barreliga 90,25 dollarga yetdi, bu 2024-yil aprelidan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir. Neft narxlarining o‘sishi Yevropa Markaziy banki energiya bilan bog‘liq inflyatsiyani cheklash uchun foiz stavkalarini oshirish zarurati haqidagi taxminlarni kuchaytirmoqda.
Fors ko‘rfazi davlatlarida turizm sohasi yaqin yillarda sezilarli o‘sishni qayd etgan bo‘lsa-da, AQSh-Isroil-Eron urushi va Eronning javob zarbalari bu rivojlanishni sekinlashtirmoqda. Bundan tashqara, strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozida kemaga qilingan yangi zarba haqida xabarlar tarqaldi, bu esa mintaqaviy dengiz transporti xavfsizligiga tahdid solmoqda.
Germaniya kansleri Fridrix Merts o‘tkazgan matbuot anjumanida davom etayotgan mojaroning Eron davlatchiligining qulashiga olib kelmasligi kerakligini ta’kidladi. U bunday vaziyatning Yevropaga migratsiya oqimiga ta’siri haqida ogohlantirdi: “Cheksiz urush bizning manfaatlarimizga ziddir. Xuddi shu narsa Eron davlatchiligining qulashi yoki Eron tuprog‘ida olib boriladigan vositachilik mojarolari uchun ham amal qiladi”, dedi Merts.

Военные Израиля заявили о новых широкомасштабных ударах по столице Ирана Тегерану. Одновременно на седьмой день войны бомбардировкам подвергся Бейрут. Израиль объясняет эти действия как направленные против объектов «Хезболлы», однако по данным министерства здравоохранения Ливана, погибло не менее 217 человек и 798 получили ранения. По оценкам ООН, в результате авиаударов на юге и востоке Ливана около 100 тысяч гражданских лиц были вынуждены покинуть свои дома.
Иран, в свою очередь, осуществил дрон-атаки по лагерю иранской курдской оппозиционной группы PDKI под Эрбилем на севере Ирака. Официальный представитель PDKI в интервью AFP заявил: «Наши базы подвергаются атакам со стороны иранского врага». Кроме того, на юге Ирака в провинции Басра дроны поразили аэропорт и нефтяные объекты, включая нефтяное месторождение в Румайле, где работает компания BP.
Сообщается, что президент США Дональд Трамп призывает иранских курдов присоединиться к борьбе против правительства в Тегеране. Однако такие действия могут создать новые вызовы в регионе. Одновременно война вызвала резкий рост цен на нефть: цена на нефть марки Brent выросла на 5%, достигнув 90,25 долларов за баррель, что является самым высоким показателем с апреля 2024 года. Рост нефтяных цен усиливает спекуляции о необходимости повышения процентных ставок Европейским центральным банком для сдерживания энергетической инфляции.
В странах Персидского залива туристическая отрасль в последние годы демонстрировала значительный рост, однако война США и Израиля с Ираном и ответные удары Ирана замедляют эту динамику. Кроме того, появились сообщения о новой атаке на судно в стратегически важном Ормузском проливе, что создает угрозу безопасности морских перевозок в регионе.
Канцлер Германии Фридрих Мерц на пресс-конференции подчеркнул, что продолжающийся конфликт не должен привести к краху иранской государственности. Он предупредил о последствиях такого развития событий для миграции в Европу: «Бесконечная война не в наших интересах. То же самое относится к краху иранской государственности или прокси-конфликтам на иранской территории», – заявил Мерц.