Janubiy Sudan hukumati qoʻshinlari va muxolifat kuchlari oʻrtasidagi zoʻravonlik keskinlashib, mamlakatni toʻliq fuqarolar urushiga qaytarish xavfi kuzatilmoqda. Kuzatuvchilar, Prezident Salva Kiirga sodiq armiya va toʻxtatilgan vitse-prezident Riek Macharga ittifoqchi boʻlgan qoʻzgʻolonchilar oʻrtasidagi toʻqnashuvlar soʻnggi haftalarda kuchayganini taʼkidlamoqda.
Yakshanba kuni shimoldagi Mayom okrugidan kelgan qurolli yoshlar Sudan chegarasidagi Abiemnom okrugidagi qishloqqa hujum qilib, kamida 169 kishi halok boʻldi. Ruweng maʼmuriy hududi axborot vaziri Jeyms Monyluak Majok qurbonlar orasida ayollar, bolalar va hukumat xavfsizlik kuchlari aʼzolari borligini aytdi. BMT missiyasi hududdagi bazasida 1000 dan ortiq tinch aholini boshpana va tibbiy yordam berayotganini, hujumda 23 kishi yaralanganini maʼlum qildi.
Ruweng bosh maʼmuri Stefano Vyu de Miyalek hujumni fuqarolar urushi davrida Macharga ittifoqchi boʻlgan Oq Armiya militsiyasi, Macharning SPLM-IO siyosiy partiyasi va qoʻzgʻolonchi guruhi bilan bogʻliq kishilar amalga oshirganini aytdi. Guruh hujum uchun javobgarlikni rad etib, hududda harbiy mavjudligi yoʻqligini taʼkidladi.
Dushanba kuni Chegarasiz Shifokorlar (MSF) tashkiloti Jonglei shtatidagi soʻnggi zoʻravonlikdan keyin 26 xodimi bilan aloqa yoʻqolganini bildirdi. Tashkilot 3-fevralda Lankien shahridagi kasalxonasiga hukumat kuchlari tomonidan havo hujumi uyushtirilgani, keyin yondirilgani va talon-toroj qilinganini, Pieridagi sogʻliqni saqlash muassasasi talon-toroj qilinganini aytdi. MSF xavfsizlik sababli Lankien va Pieridagi tibbiy faoliyatni toʻxtatishga majbur boʻldi.
Machar va Kiir 2011-yilda Sudan mustaqilligi uchun kurashgan SPLA partizan harakati aʼzolari boʻlib, Kiir prezident, Machar birinchi vitse-prezident boʻldi. 2013-yilda Kiir Macharni ishdan boʻshatib, keyin unga davlat toʻntarishi rejalashtirganlikda ayblaganidan soʻng Janubiy Sudan qonli fuqarolar urushiga tushdi. Machar SPLM-IO ni tuzdi va ikkala guruh 400 000 dan ortiq odamni oʻldirgan va mamlakat aholisining deyarli yarmini koʻchirgan janglarda qatnashdi.
2018-yilda Kiir va Machar tinchlik kelishuvini imzolab, fuqarolar urushini tugatdi, ikki partiyaning birlashgan hukumati tuzildi va Machar vitse-prezidentlikka qaytdi. Biroq kelishuvni amalga oshirish deyarli boshlanmadi, chunki ikki tomon kuch taqsimoti boʻyicha doimiy ziddiyatda. Oʻtgan sentyabrda Machar shimoli-sharqdagi Nasir okrugidagi hukumat armiyasi garnizoniga Oq Armiya tomonidan qilingan oʻlimga olib kelgan hujum bilan bogʻliq holda qotillik, xiyonat va boshqa jiddiy jinoyatlar uchun ayblangan. Keyin Kiir uni lavozimidan chetlashtirdi.
Machar sud jarayoni davomida uy qamogʻida. Unga qoʻyilgan ayblovlar siyosiy motivlangan deb hisoblaydigan tarafdorlari va kuzatuvchilar Macharning sudlanishi tinchlik kelishuvini xavf ostiga qoʻyishi mumkinligini aytmoqda. Macharning sudlanishi va lavozimidan chetlashtirilishi keskinlikni kuchaytirdi va zoʻravonlikning keskin oshishi, ayniqsa muxolifatning mustahkam pozitsiyasi Jonglei shtatida, dekabr oyida muxolifat kuchlari hukumat postlarini egallagan va hukumat yanvar oyidan beri qarshi hujum olib borayotgan joyda kuzatilmoqda.
Xalqaro Inqirozlar Guruhi Janubiy Sudan boʻyicha katta tahlilchisi Daniel Akech hukumatning Macharni „nishonga olishi“ muxolifatni birlashtirganini aytdi. Akech nafaqat soʻnggi janglarda unga sodiq boʻlgan qoʻzgʻolonchi guruhlar ishtirok etganini, balki undan oldin ajralgan guruhlar ham endi uni „ramziy birlashtiruvchi shaxs“ deb koʻrganligi sababli jalb qilinganini taʼkidladi. Oʻtgan juma kuni BMTning yuqori komissari inson huquqlari boʻyicha tinchlik kelishuvini saqlab qolish va toʻliq fuqarolar urushiga qaytishning oldini olish uchun shoshilinch harakatlar talab qildi.

В Южном Судане нарастает насилие между правительственными войсками и силами оппозиции, что, по мнению наблюдателей, грозит возвращением страны к полномасштабной гражданской войне. Столкновения между армией, лояльной президенту Сальве Кииру, и повстанцами, связанными с отстранённым вице-президентом Риеком Мачаром, участились в последние недели.
В воскресенье вооружённая молодёжь из округа Майом на севере совершила нападение на деревню в соседнем округе Абиемном у границы с Суданом, в результате чего погибли не менее 169 человек. Министр информации административного района Рувенг, где расположен Абиемном, Джеймс Монилуак Маджок сообщил, что среди жертв есть женщины, дети и члены правительственных сил безопасности. Миссия ООН в Южном Судане заявила, что укрывает более 1000 мирных жителей на своей базе в этом районе и оказывает медицинскую помощь пострадавшим, около 23 человек были ранены при нападении.
Главный администратор Рувенга Стефано Вьеу де Миалек заявил, что атаку совершили лица, связанные с «Белой армией» — ополчением, союзным Мачару во время гражданской войны, а также силы, аффилированные с политической партией Мачара и повстанческой группировкой «Народно-освободительное движение Судана — в оппозиции» (НОДС-О). Группировка отрицает ответственность за нападение и утверждает, что не имеет военного присутствия в районе.
В понедельник организация «Врачи без границ» (MSF) сообщила, что 26 её сотрудников пропали без вести после недавнего насилия в частях штата Джонглей, где с декабря идут интенсивные бои между правительственными и оппозиционными силами. Гуманитарная организация заявила 3 февраля, что её больница в Ланкиене подверглась авиаудару со стороны правительственных сил, а затем была сожжена и разграблена, а медицинское учреждение в Пиери также разграблено. MSF приостановила медицинскую деятельность в Ланкиене и Пиери из-за небезопасной обстановки.
Мачар и Киир были членами партизанского движения Суданской народно-освободительной армии, боровшегося за независимость от Судана, которую страна получила в 2011 году, при этом Киир стал президентом, а Мачар — первым вице-президентом. Южный Судан погрузился в кровавую гражданскую войну в 2013 году после того, как Киир уволил Мачара и позже обвинил его в планировании переворота. Мачар основал НОДС-О, и обе группировки участвовали в боях, в которых погибло более 400 000 человек, а почти половина населения страны была перемещена.
В 2018 году Киир и Мачар подписали мирное соглашение, положившее конец гражданской войне, создавшее правительство национального единства из двух партий и вернувшее Мачара на пост вице-президента. Однако реализация соглашения едва сдвинулась с места, поскольку две стороны постоянно сталкиваются из-за раздела власти. В сентябре прошлого года Мачар был обвинён в убийстве, государственной измене и других тяжких преступлениях в связи со смертоносным нападением «Белой армии» на гарнизон правительственной армии в округе Насир на северо-востоке страны. Затем Киир отстранил его от должности.
Мачар находится под домашним арестом, пока продолжается его судебный процесс. Его сторонники утверждают, что обвинения против него политически мотивированы, а наблюдатели заявляют, что судебное преследование Мачара может поставить под угрозу мирное соглашение. Судебное преследование и отстранение Мачара от должности обострили напряжённость и совпали с резким увеличением насилия, особенно в оппозиционном оплоте штата Джонглей, где оппозиционные силы захватили правительственные посты в декабре, а правительство с января проводит контрнаступление.
Старший аналитик по Южному Судану Международной группы по кризисам Даниэль Акек заявил, что «нацеливание» правительства на Мачара объединило оппозицию. Акек отметил, что в последних боях участвуют не только повстанческие группы, лояльные ему, но и группы, ранее отколовшиеся от него, поскольку они теперь видят в нём «символическую объединяющую фигуру». В прошлую пятницу верховный комиссар ООН по правам человека призвал к срочным действиям для сохранения мирного соглашения и предотвращения возврата к полномасштабной гражданской войне.