Kanada politsiyasi yo‘qolgan eronlik faol Masud Masjudi o‘ldirilgan deb hisoblaydi. Bu voqea Tehron rejimi tomonidan chet eldagi tanqidchilarga qarshi transmilliy bosim siyosati belgisi sifatida qayg‘u uyg‘otmoqda. Masjudi, Eron teokratik rejimi va sobiq shoh oilasiga qarshi chiqqan matematik, fevral oyi boshida Britaniya Kolumbiyasining Bernabi shahrida yo‘qolgan.
Politsiya hali Masjudining jasdini topmagan, ammo Qirollik Kanada Otliq Politsiyasi (RCMP)ning qotillik tergov guruhi vakili serjant Freda Fong tergovchilar to‘plagan barcha dalillar jinoyatni ko‘rsatishini aytdi. Fong: "Biz buni qotillik sifatida ko‘rib chiqmoqdamiz", dedi. Eronning so‘nggi o‘limga olib kelgan norozilik namoyishlarini hujjatlashtirgan faollar, bu yo‘qolish Eron teokratiyasiga qarshi chiqadigan diaspor a‘zolarini jim qilishga urinish siyosatini aks ettirishidan qo‘rqishmoqda.
Masjudi Bernabidagi Simon Freyzer universitetida matematika bo‘yicha doktorlik darajasini olgan, diskret matematika va graf nazariyasiga ixtisoslashgan. U o‘sha yili sessiya o‘qituvchisi sifatida ishga qabul qilingan va asosan bakalavr kurslarini, jumladan analitik va miqdoriy mantiq kursini o‘qitgan. Biroq u matematika bo‘limi bilan, jumladan "alternativ baholash tizimi" va uning sinf topshiriqlari haqidagi nizolar bilan to‘qnash kelgan. U shuningdek, jinsiy zo‘ravonlik ayblovlari bilan ham, ayol hamkasblariga qarshi ijtimoiy tarmoqlarda takroriy mizoginistik va zo‘ravon postlar bilan ham duch kelgan. U 2020 yilda "adolatli va asosli sabab" bilan ishdan bo‘shatilgan.
Uning keyingi 2021 yildagi universitet va hamkasblariga qarshi da‘vosi, u yutqazgan, "fitna, mening shaxsiy hayotimni menga qarshi qurol sifatida ishlatish, tuhmat va keng qamrovli yashirish" ni da‘vo qilgan, qisman "Xameney rejimi nomidan yovuz harakatlar" tufayli amalga oshirilgan. Lekin u shuningdek Kanada hokimiyat organlarini Eronning mamlakatdagi oliy o‘quv yurtlariga, jumladan Simon Freyzer universitetiga "hayratlanarli infiltratsiyasi" haqida ogohlantirgan.
Politsiyaga ko‘pchilik maslahatlar eronlik jamoatchilik tomonidan berilgan, ammo Fong, agar ular jasd topmasa, har qanday jinoiy ayblovlarni keltirish "juda qiyin" bo‘lishi mumkinligini aytdi. Politsiya tergov doirasi yoki ularning gumonlilari haqida kam ma‘lumot berdi. Fong: "Eron ishtirok etganmi yoki yo‘qmi haqidagi har qanday taxminlar erta bo‘ladi va tergovning yaxlitligini buzadi", dedi va bu faollar va jamoatchilik a‘zolari tomonidan imkoniyat sifatida ko‘rib chiqilishi "tushunarli" ekanligini qo‘shdi.
AQShda joylashgan, Masjudi bilan faollar doirasida ishlagan surgundagi eronlik iqtisodchi Alborz Pakravan: "Masud o‘z qarashlari haqida juda ochiq edi va bu haqda dunyoga aytishdan chekinmadi. Erandagi [namoyishchilar] qirg‘inidan keyin, men bu Islom Respublikasi tomonidan chet eldagi dissidentlarga qarshi olib boriladigan qasos kampaniyasining bir qismi deb qo‘rqaman. Shu qadar ochiq so‘zlashgan odam muammo bo‘lmagan deb taxmin qilish mumkin emas va bu rejim bizni jim qilish uchun transmilliy bosimni qurollantirishini ko‘rsatadi", dedi.
Kanada razvedka agentligining Eronning chet el aralashuviga oid ogohlantirishlariga qo‘shimcha ravishda, Fransiyada joylashgan Transmilliy Tashkil etilgan Jinoyatga qarshi Global Tashabbusning 2024 yilgi hisobotida Eron pulni yuvish va terrorchi vositachilarni moliyalashtirish uchun "chet el valyuta brokerlari klasterlariga" tayanganligi, jumladan Toronto va Vankuver kabi yirik Kanada shaharlaridagi "tugunlar" aniqlangan. Xuddi shu yili, Eron Kanadadagi taniqli tanqidchilarni nishonga olgan deb ishoniladi. 2024 yil noyabr oyida sobiq Kanada adliya vaziri Irvin Kotler Eron suiqasdi rejasi nishoni bo‘lganligini da‘vo qilgan. RCMP Eron hukumatining qattiq tanqidchisi Kotlerni "keyingi 48 soat ichida yaqinlashib kelayotgan suiqasd urinishi" haqida ogohlantirgan.
Kanada josuslik agentligi boshlig‘i Den Rojers noyabr oyida: "O‘tgan yilning ayniqsa hayratlanarli holatlarida, biz o‘z rejimiga tahdid deb hisoblagan shaxslarni nishonga olgan Eron razvedka xizmatlari va ularning vositachilarining harakatlariga qarshi turish uchun operatsiyalarimizni qayta ustuvorlashtirishimiz kerak edi. Bir nechta holatlarda, bu Kanadadagi shaxslarga qarshi potentsial o‘lim tahdidlarini aniqlash, tergov qilish va buzishni o‘z ichiga olgan", dedi. Pakravan Masjudining yo‘qolishi "Tehronga ochiqchasiga qarshi chiqishning oqibatlarini yoritib berdi", deb qo‘shdi va hukumatlar "bu rejim qanchalik xavfli bo‘lganini jiddiy qabul qilishlari kerak".

Полиция Канады пришла к выводу, что пропавший иранский активист, скорее всего, стал жертвой убийства, что вызывает опасения, что его исчезновение имеет признаки кампании транснациональных репрессий, направленной против критиков теократического правительства Тегерана. Масуда Масджуди, математика, критиковавшего как теократическое правительство Ирана, так и семью бывшего шаха в изгнании, не стало в начале февраля в городе Бернаби, Британская Колумбия.
Полиция все еще ищет тело Масджуди, и представитель объединенной группы расследований убийств, входящей в Королевскую канадскую конную полицию (RCMP), заявил, что все собранные следователями доказательства указывают на насильственную смерть. Сержант Фреда Фонг сказала: «Мы рассматриваем это как убийство». Активисты, документировавшие недавние смертоносные подавления протестов в Иране, опасаются, что исчезновение отражает политику попыток заставить замолчать членов диаспоры, критикующих иранскую теократию.
Масджуди получил докторскую степень по математике в Университете Саймона Фрейзера в Бернаби, специализируясь на дискретной математике и теории графов. В том же году он был принят на работу преподавателем на сессионной основе и преподавал в основном курсы для бакалавров, включая курс по аналитическому и количественному мышлению. Однако у него были конфликты с математическим факультетом, включая столкновения из-за его «альтернативной системы оценок» и заданий в классе. Он также столкнулся с обвинениями в сексуальных домогательствах и делал повторяющиеся мизогинистические и насильственные посты в социальных сетях, направленные против коллег-женщин. В 2020 году он был уволен по «справедливой и разумной причине».
Его последующий иск 2021 года против университета и коллег, который он проиграл, утверждал о «заговоре, использовании моей личной жизни против меня, клевете и широкомасштабном сокрытии», отчасти осуществленном благодаря «злонамеренным усилиям со стороны правительства Хаменеи». Но он также предупреждал канадские власти о том, что, по его мнению, является «тревожным проникновением» Ирана в высшие учебные заведения страны, включая Университет Саймона Фрейзера.
Большинство советов, предоставленных полиции, поступили от иранского сообщества, но Фонг заявила, что, если они не найдут тело, предъявить какие-либо уголовные обвинения может быть «очень сложно». Полиция предоставила мало информации о масштабах расследования или наличии подозреваемых. Фонг сказала: «Любые спекуляции о том, был ли вовлечен Иран, были бы преждевременными и поставили бы под угрозу целостность расследования», добавив, что это «понятно», что активисты и общественность рассматривают такую возможность.
Активист иранского происхождения, экономист Алборз Пакраван, базирующийся в США и работавший с Масджуди в активистских кругах, сказал: «Масуда был очень откровенен в своих взглядах и не стеснялся рассказывать об этом миру. После резни [протестующих] в Иране я боюсь, что это часть кампании мести, проводимой Исламской Республикой против диссидентов за рубежом. Невозможно не предположить, что такой откровенный человек был проблемой, и это указывает на то, что правительство использует транснациональные репрессии, чтобы заставить нас замолчать».
В дополнение к предупреждениям канадского разведывательного агентства о иностранном вмешательстве со стороны Ирана, отчет 2024 года от базирующейся во Франции Глобальной инициативы против транснациональной организованной преступности показал, что Иран полагается на «кластеры брокеров по обмену иностранной валюты» для отмывания денег и финансирования террористических посредников, включая «узлы» в крупных канадских городах, таких как Торонто и Ванкувер. В том же году, как полагают, Иран нацелился на видных критиков в Канаде. В ноябре 2024 года бывший министр юстиции Канады Ирвин Котлер заявил, что стал целью предполагаемого иранского заговора с целью убийства. RCMP предупредила Котлера, яростного критика иранского правительства, о «неминуемой попытке убийства в течение следующих 48 часов».
Глава канадского разведывательного агентства Дэн Роджерс сказал в ноябре: «В особенно тревожных случаях за последний год нам пришлось пересмотреть приоритеты наших операций, чтобы противостоять действиям иранских разведывательных служб и их посредников, которые нацелились на лиц, которых они воспринимают как угрозу своему правительству. Более чем в одном случае это включало обнаружение, расследование и срыв потенциально смертельных угроз для лиц в Канаде». Пакраван сказал, что исчезновение Масджуди «пролило свет на последствия открытых высказываний» против Тегерана, добавив, что правительства должны «серьезно относиться к тому, насколько опасным было это правительство».