Indoneziya Kommunikatsiya va Raqamli Ishlar vaziri Meutya Hafid juma kuni eʼlon qilgan bayonotida, hukumat 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning yuqori xavfli raqamli platformalarda hisob ochishini taqiqlovchi qarorni imzolaganini maʼlum qildi. Bu ro‘yxatga YouTube, TikTok, Facebook, Instagram, Threads, X, Roblox va ommaviy jonli efir sayti Bigo Live kiradi. Janubi-Sharqiy Osiyodagi 285 million aholisi bilan dunyodagi to‘rtinchi yirik mamlakat bo‘lgan Indoneziya ijtimoiy tarmoqlar uchun muhim bozor hisoblanadi.
Qoida amal qilish bosqichma-bosqich 28 martdan boshlanadi va barcha platformalar qonuniy talablarga rioya qilguncha davom etadi. Hafidning so‘zlariga ko‘ra, „Asos aniq. Bolalarimiz tobora haqiqiy tahdidlarga duch kelmoqda. Pornografiya, kiberzo‘ravonlik, onlayn firibgarlik va eng muhimi, qaramlikdan tortib. Hukumat ota-onalar endi algoritmlar giganti bilan yolg‘iz kurashmasligi uchun bu yerda“. U shuningdek, hukumat bu qadamni bolalarning kelajagi ustidan suverenitetni qaytarib olish uchun raqamli favqulodda vaziyatdagi eng yaxshi harakat sifatida ko‘rayotganini qo‘shdi.
Jakartadagi baʼzi fuqarolar va ota-onalar hukumatning ijtimoiy tarmoqlarga kirishni cheklashini, ayniqsa bolalar mobil telefonlar orqali nazoratsiz kirish imkoniyatiga ega bo‘lganligi sababli maʼqulladilar. 43 yoshli Marianah: „Menimcha, voyaga etmaganlar, ayniqsa bolalar uchun bu juda tashvishli bo‘ldi. Chunki ular fotosuratlar, videolar va hamma narsa bilan juda ko‘p erkinlikka ega. Baʼzi taʼlim maqsadli, ammo baʼzilari noto‘g‘ri yo‘naltiradi. Shuning uchun biz ijtimoiy tarmoqlarni yana saralashimiz kerak“. Boshqalar hukumat pornografiya va onlayn qimor saytlari kabi boshqa zararli veb-saytlarni ham bloklashi kerakligini taklif qildi.
O‘tgan hafta Indoneziya Kommunikatsiya va Raqamli Ishlar vazirligi Meta Platforms kompaniyasining Jakarta ofisini Facebook, Instagram va WhatsApp kabi platformalarida zararli kontentni boshqarish bilan bog‘liq tashvishlar tufayli kutilmagan tekshiruv o‘tkazdi. Vazirlik bayonotida, ushbu tekshiruv orqali kommunikatsiya va axborot texnologiyalari vaziri Meta kompaniyasining milliy qoidalarga past darajada rioya qilishi haqida qatʼiy ogohlantirish berganini aytdi. TikTok va Meta izoh so‘rovlariga darhol javob bermadi. Indoneziya Janubi-Sharqiy Osiyoda bolalarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishini cheklaydigan birinchi mamlakat bo‘ldi.

Министр коммуникаций и цифровых дел Индонезии Мейтья Хафид в заявлении для прессы в пятницу сообщила, что подписала правительственное постановление, запрещающее детям младше 16 лет иметь аккаунты на высокорисковых цифровых платформах, включая YouTube, TikTok, Facebook, Instagram, Threads, X, Roblox и популярный сайт для прямых трансляций Bigo Live. С населением около 285 миллионов человек, четвертым по величине в мире, эта страна Юго-Восточной Азии представляет собой значительный рынок для социальных сетей.
Реализация начнется постепенно с 28 марта и продолжится до тех пор, пока все платформы не выполнят обязательства по соответствию. Хафид заявила: «Основание ясно. Наши дети сталкиваются со все более реальными угрозами. От воздействия порнографии, кибербуллинга, онлайн-мошенничества и, что наиболее важно, зависимости. Правительство здесь для того, чтобы родителям больше не приходилось бороться в одиночку против гиганта алгоритмов». Она добавила, что правительство рассматривает этот шаг как наилучшее усилие в условиях цифровой чрезвычайной ситуации для восстановления суверенитета над будущим детей.
Некоторые жители и родители в Джакарте приветствовали ограничения правительства на доступ к социальным сетям, особенно потому, что дети могут получить неконтролируемый доступ через мобильные телефоны. 43-летняя Мариана заявила: «Я думаю, что для несовершеннолетних, особенно детей, это было очень тревожно. Потому что у них слишком много свободы с фотографиями, видео и всем остальным. Некоторое образование является образовательным, но некоторое вводит в заблуждение. Поэтому нам действительно нужно снова просеивать социальные сети». Другие предложили, чтобы правительство также заблокировало другие вредоносные веб-сайты, такие как порнография и сайты онлайн-азартных игр.
На прошлой неделе министерство коммуникаций и цифровых дел Индонезии провело внезапную проверку офиса Meta Platforms в Джакарте из-за опасений по поводу обработки вредоносного контента на его платформах, включая Facebook, Instagram и WhatsApp. В заявлении министерства говорится, что в ходе этой проверки министр коммуникаций и информационных технологий вынес строгое предупреждение относительно низкого уровня соблюдения Meta национальных правил. TikTok и Meta не сразу ответили на запросы о комментариях. Индонезия станет первой страной в Юго-Восточной Азии, ограничивающей доступ детей к социальным сетям.