Hong Kongning taniqli demokratiya faoli Jimmy Lai o‘ziga qarshi qo‘yilgan ayblovlar va 20 yillik qamoq jazosiga apellyatsiya berishdan bosh tortganini e'lon qildi. 78 yoshli faol, Xitoy Kommunistik partiyasining tanqidchisi sifatida, o‘tgan yil dekabr oyida davlatga xiyonat qilish va xorijiy kuchlar bilan til biriktirishda ayblanib, fevral oyida hukm qilingan edi. Lai barcha ayblovlarni rad etgan bo‘lsa-da, unga nisbatan qo‘llanilgan jazo Hong Kongda milliy xavfsizlik bo‘yicha eng og‘ir jazodir.
Lai yuridik guruhining a'zosi: "Biz apellyatsiya berish to‘g‘risida aniq va qat'iy ko‘rsatmalar olganimizni tasdiqlaymiz" deb aytdi. Bu qaror yillar davom etgan sud jarayonini yakunladi va uning ozod qilinishi uchun siyosiy muzokaralar boshlanishi mumkinligini ko‘rsatdi. Lai oilasi bu jazoning uning qamoqda "shahid bo‘lib o‘lishi" degan ma'noni anglatishini aytgan.
G‘arb davlatlari, jumladan Buyuk Britaniya, Lai ishini siyosiy motivatsiyali deb ta'riflab, uning darhol ozod qilinishini talab qilmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo‘yicha bosh kotibi Volker Tyurk bu hukm xalqaro huquqqa zid ekanligini va bekor qilinishi kerakligini aytdi. Biroq, Xitoy va Hong Kong hokimiyatlari Lai hukmini himoya qilib, bu ish matbuot erkinligi bilan bog‘liq emasligini ta'kidlamoqda.
Buyuk Britaniya bosh vaziri Kier Starmer o‘tgan hafta Pekinda Xitoy rahbari Si Jinpin bilan uchrashuvida Lai ishini ko‘tirgani ma'lum bo‘ldi. Ammo Lai o‘g‘li Sebastien bu safarda otasining ozod qilinishini ta'minlash uchun etarli harakat qilinmaganini aytdi. Lai yuridik jarayonini tugatgan holda, endi uning ozod qilinishi uchun siyosiy bosqich boshlanishi mumkin.
Lai yuridik guruhi nima uchun apellyatsiya bermasligini tushuntirmadi. Hong Kong apellyatsiya sudi yaqinda Lai uchun alohida firibgarlik ayblovlarini bekor qildi, bu jazolar allaqachon o‘tagan. Lai tarafdorlari unga qarshi ko‘plab sud ishlarini "huquqiy urush" deb atashadi – bu tanqidchilarni jim qilish uchun sud tizimidan foydalanishdir. AQSh prezidenti Donald Tramp 31 martdan 2 aprelgacha Xitoyga tashrif buyurishi kutilmoqda, u avvalroq Siga Lai ozod qilinishini "o‘ylab ko‘rishni" so‘raganini aytgan edi.

Известный гонконгский про-демократический активист Джимми Лай объявил, что не будет обжаловать вынесенный ему приговор и 20-летний тюремный срок. 78-летний критик Коммунистической партии Китая был осужден в декабре прошлого года по обвинениям в подстрекательстве к мятежу и сговоре с иностранными силами, приговор был вынесен в феврале. Лай отрицал все обвинения, но назначенное ему наказание является самым суровым за преступления против национальной безопасности в Гонконге.
Член юридической команды Лая в Гонконге заявил: «Мы можем подтвердить, что получили четкие и окончательные инструкции не подавать апелляцию на обвинительный приговор или наказание». Это решение завершает многолетний судебный процесс и может открыть путь к политическим переговорам о его освобождении. Семья Лая заявляла, что этот приговор может означать, что он «умрет мучеником за решеткой».
Западные правительства, включая Великобританию, охарактеризовали преследование Лая как политически мотивированное и призвали к его немедленному освобождению. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил, что вердикт несовместим с международным правом и должен быть отменен. Однако китайские и гонконгские власти защитили осуждение Лая, заявив, что оно не связано со свободой прессы.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, как сообщается, поднял дело Лая на своей недавней встрече с лидером Китая Си Цзиньпином в Пекине. Однако сын Лая Себастьен впоследствии заявил, что Великобритания не сделала достаточно для обеспечения освобождения его отца во время этого долгожданного визита в Китай. Завершение юридического процесса Лая может ознаменовать начало политического этапа для обеспечения его освобождения.
Юристы Лая не стали разъяснять, почему он не подает апелляцию. Недавно апелляционный суд Гонконга отменил отдельные обвинения в мошенничестве против Лая, сроки по которым уже отбыты. Сторонники Лая описали многочисленные судебные дела против бывшего медиамагната как «lawfare» – использование правовой системы для затыкания критиков. Ожидается, что президент США Дональд Трамп посетит Китай с 31 марта по 2 апреля; ранее он заявлял, что просил Си «рассмотреть» освобождение Лая, который ранее говорил, что Трамп – «единственный, кто может спасти» Гонконг от усиливающегося контроля КПК.