Formula 1ning etti karra jahon chempioni Lyuis Hamilton Avstraliyaning Melburn shahrida bo'lib o'tadigan yangi mavsum arafasida o'zining Afrikada Gran-pri o'tkazish istagini bildirdi. 41 yoshli haydovchi, shuningdek, qit'aning hozirgi holati haqida keskin fikrlar bildirib, uni Yevropa davlatlari tomonidan 'nazorat qilinayotganini' ta'kidladi.
Hamilton o'zining Afrikadagi ildizlarini (Togo va Benin) eslatib, "Men bu qit'ani juda qadrlayman. Bu dunyoning eng go'zal joyi, lekin men butun dunyo uning ko'p qismiga egalik qilishi va undan ko'p narsa olib ketishidan xafa bo'laman. Hech kim bu haqda gapirmaydi. Men ushbu mamlakatlarni boshqarayotgan rahbarlar birlashib, Afrikani qaytarib olishlarini umid qilaman", dedi.
U aniq ravishda frantsuz, ispan, portugal va britaniya hukumatlarini tilga olib, "Ular qit'ani qaytarib olishlari kerak. Bu uning kelajagi uchun juda muhim. Ular dunyoning eng buyuk va kuchli joyi bo'lish uchun barcha resurslarga ega, va ehtimol shuning uchun ham ular hozirgi kabi nazorat qilinmoqda", deya qo'shdi.
Afrikada Gran-pri o'tkazish masalasiga kelsak, Hamilton bu g'oya uchun o'tgan olti-yetti yil davomida kurashganini aytdi. U: "Men sportni Afrikada poyga o'tkazmasdan tark etmoqchi emasman, shuning uchun ularni quvmoqdaman. Ular ma'lum sanalarni belgilashmoqda, men esa 'Vaqt yetishmasligi mumkin' deb o'ylayman, shuning uchun bu sodir bo'lguncha men bu yerda bo'laman", dedi.
Hamilton qit'ada keng sayohat qilganini eslab, Keniya, Ruanda va Janubiy Afrikani potentsial mezbon sifatida ko'rsatdi. U: "Men Ruandani juda ajoyib deb hisoblayman. Janubiy Afrika ham juda go'zal. Bu joylar biz uchun yaxshi bo'lishi mumkin", deya fikr bildirdi.

Семикратный чемпион мира Формулы-1 Льюис Хэмилтон накануне нового сезона в Мельбурне (Австралия) изложил своё стремление провести Гран-при на африканской земле. 41-летний гонщик, первый чернокожий пилот в истории Ф1, также высказал резкие мнения о текущем положении континента, заявив, что он «контролируется» европейскими державами.
Хэмилтон, упомянув свои африканские корни (Того и Бенин), сказал: «Я очень горжусь этой частью мира. Это самая красивая часть мира, и мне не нравится, что остальной мир владеет такой её большой частью и забирает оттуда так много. Никто об этом не говорит. Я очень надеюсь, что лидеры, управляющие этими разными странами, объединятся и вернут Африку».
Он конкретно назвал французские, испанские, португальские и британские правительства, добавив: «Они должны вернуть её. Это так важно для будущего этого континента. У них есть все ресурсы, чтобы быть величайшим и самым могущественным местом в мире, и, вероятно, поэтому они контролируются так, как сейчас».
Что касается проведения Гран-при в Африке, Хэмилтон подтвердил, что боролся за эту идею в течение последних шести-семи лет. Он заявил: «Я не хочу покидать спорт, не проведя там Гран-при, не успев там гоняться, поэтому я преследую их. Они устанавливают определённые даты, а я думаю: „Чёрт, у меня может не хватить времени“, поэтому я буду здесь, пока это не произойдёт».
Хэмилтон, много путешествовавший по континенту, предложил Кению, Руанду и Южную Африку в качестве потенциальных хозяев. Он отметил: «Я считаю Руанду особенно впечатляющей. Южная Африка тоже потрясающая. Это те места, куда нам, возможно, стоит поехать».