Osiyo fond bozorlari Yaqin Sharqdagi urush tufayli bir necha kun davom etgan og‘ir pasayishdan so‘ng qayta tiklandi, ammo neft va gaz narxlari etkazib berishdagi uzilishlar tufayli ko‘tarilishda davom etmoqda. Janubiy Koreyaning KOSPI indeksi seshanba kuni 12% bilan tarixdagi eng katta pasayishni qayd etgan bo‘lsa, payshanba kuni deyarli 10% o‘sdi. Yaponiyaning Nikkei indeksi 1,9%ga ko‘tarildi, MSCI ning Yaponiyadan tashqari Osiyo-Tinch okeani indeksi esa 2,7%ga oshdi.
Neft narxi yana ko‘tarildi, chunki Eronning Tasnim axborot agentligi Shimoliy Fors ko‘rfazidagi AQSh neft tankeri Eron qo‘shinlari tomonidan uchirilgan raketa bilan urilgani haqida xabar berdi. Brent nefti 3,3%ga oshib, barrel uchun 84 dollarga yetdi. Gaz narxlari ham yuqorilashdi: Buyuk Britaniya gaz narxi deyarli 1%ga, Yevropa tabiiy gaz fyucherslari esa 2%ga ko‘tarildi.
Fors ko‘rfazidagi eng yirik suyuq gaz ishlab chiqaruvchi davlat Qatar dushanba kuni o‘z inshootlaridagi faoliyatni to‘xtatdi va chorshanba kuni gaz eksporti bo‘yicha kuch mayori eʼlon qildi, bu esa uni mijozlariga nisbatan shartnoma majburiyatlaridan ozod qildi. Reuters manbalariga ko‘ra, normal ishlab chiqarish hajmlariga qaytish kamida bir oy davom etishi mumkin. Yaqin Sharqda Abu-Dabi fond bozori 2,6%ga, Dubay birjasi esa 2,2%ga tushdi, ikkala birja ham qimmatli qog‘ozlar uchun vaqtincha 5% past narx chegarasini belgilashni eʼlon qildi.
Xitoy hukumati mamlakatning eng yirik neftni qayta ishlash zavodlariga qo‘pol yog‘ilg‘i va benzin eksportini to‘xtatishni buyurdi, chunki xom neft etkazib berishdagi uzilishlarga duch kelmoqda. Bloomberg xabariga ko‘ra, mamlakatning eng yuqori iqtisodiy rejalashtirish organi bo‘lgan Milliy Taraqqiyot va Islohotlar Komissiyasining amaldorlari neftni qayta ishlash zavodi rahbarlari bilan uchrashib, darhol boshlanadigan qayta ishlangan mahsulotlar jo‘natmalarini vaqtincha to‘xtatishga chaqirdi.
Janubiy Koreyada hukmron partiya deputati Kim Yon-bae AQSh-Isroilning Eron bilan urushi oltinchi kunida bo‘lishiga qaramay, muhim yarimo‘tkazgich ishlab chiqarish materiallarining etkazib berilishini buzishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. U Samsung Electronics kabi kompaniyalar va savdo guruhlari rahbarlari bilan uchrashuvdan so‘ng, global xotira chiplarining uchdan ikki qismini taʼminlovchi Janubiy Koreya chip sanoati ham Erondagi uzoq muddatli mojaroning energiya xarajatlari va narxlarini oshirishiga olib kelishidan xavotir bildirdi.

Азиатские фондовые рынки восстановились после нескольких дней тяжелых потерь, вызванных войной на Ближнем Востоке, однако цены на нефть и газ продолжают расти на фоне сбоев в поставках. Южнокорейский индекс KOSPI, зафиксировавший во вторник крупнейшее за всю историю падение на 12%, вырос в четверг почти на 10%, в то время как японский Nikkei поднялся на 1,9%. Индекс MSCI для Азиатско-Тихоокеанского региона за исключением Японии вырос на 2,7%.
Нефть продолжила рост после сообщения иранского агентства Tasnim о том, что американский нефтяной танкер в северной части Персидского залива был поражен ракетой, запущенной иранскими силами. Brent подорожал на 3,3% до $84 за баррель. Цены на газ также выросли: британский газ подорожал почти на 1%, а европейские фьючерсы на природный газ выросли на 2%.
Катар, крупнейший производитель сжиженного природного газа в Персидском заливе, приостановил деятельность на своих объектах в понедельник и объявил форс-мажор по экспорту газа в среду, освободив себя от договорных обязательств перед клиентами. Reuters со ссылкой на источники сообщает, что возврат к нормальным объемам производства может занять не менее месяца. На Ближнем Востоке фондовый рынок Абу-Даби упал на 2,6%, а биржа Дубая снизилась на 2,2%, обе биржи объявили о временном установлении нижнего ценового лимита в 5% для ценных бумаг.
Китайское правительство приказало крупнейшим нефтеперерабатывающим заводам страны приостановить экспорт дизельного топлива и бензина в связи с перебоями в поставках сырой нефти. По данным Bloomberg, чиновники Государственного комитета по развитию и реформам, высшего органа экономического планирования страны, встретились с руководителями нефтеперерабатывающих предприятий и призвали к временной приостановке отгрузок нефтепродуктов, которая начнется немедленно.
В Южной Корее депутат от правящей партии Ким Ён-бэ предупредил, что война США и Израиля с Ираном, продолжающаяся уже шестой день, может нарушить поставки важных материалов для производства полупроводников. Он отметил, что корейская чиповая индустрия, поставляющая две трети мировых чипов памяти, также обеспокоена тем, что затяжной конфликт в Иране приведет к росту затрат на энергию и цен. Его заявление последовало после встречи с руководителями таких компаний, как Samsung Electronics, и торговых групп.