AQSH va Isroil kuchlari Eron va Livonga qarshi yangi havo hujumlarini boshladi, bu esa mintaqadagi mojaroni yanada kengaytirish xavfini keltirib chiqarmoqda. AQSH mudofaa vaziri Pite Hegseth AQSHning harbiy qudrati "keskin oshish arafasida" ekanligini, koʻproq bombardimonchilar joylashtirilishini aytdi. Isroil Qurolli Kuchlari bosh shtabi boshligʻi Eyal Zamir esa Isroil hujumining yangi bosqichiga oʻtayotganini va bu "rejim va uning harbiy imkoniyatlarini yana ham zaiflashtiradi" deb eʼlon qildi.
Zamir bayonotida: "Bizda ochiqlamoqchi boʻlmagan qoʻshimcha "sovrinlar" bor", deb taʼkidladi. Juma kuni, mojaroning ettinchi kunida, Tehron Quvayt, Qatar, Saudiya Arabistoni, Bahraynga raketa va dronlar otib, AQSH bazalari va neft quvurlari kabi fuqarolik infratuzilmasini nishonga oldi. Eronning Inqilobiy gvardiyasi Tel-Avivga qarshi raketalar otganini va Isroilda harbiy aerodrom va radar joylarini nishonga olganini maʼlum qildi.
Livonda, Isroil va Eron tomonidan qoʻllab-quvvatlanadigan Hizbulloh oʻrtasidagi janglarning qayta boshlanishi bilan, yuz minglab odamlar mamlakatning janubidagi, Bayrutning baʼzi qismlari va Bika vodiysidagi Isroil zarbalaridan qochmoqda. Isroil armiyasi payshanba kechasi Dahiyeh (Hizbullohning qalʼasi va 600 000 dan ortiq aholi yashaydigan joy) aholisiga "hayotingizni saqlang va darhol uylaringizni tark eting" degan ogohlantirish chiqardi. Qizil Xochning Yaqin Sharq boʻyicha vakili Hashem Osseiran vahima va chalkashlik manzaralarini tasvirlab, koʻp odamlar hech qanday narsasiz va qayerga borishni bilmasdan qochayotganini aytdi.
Livon sogʻliqni saqlash vazirligi Isroil va Hizbulloh oʻrtasidagi dushmanliklarning qayta boshlanishidan buyon halok boʻlganlar soni 123 ga yetganini maʼlum qildi. Rasmiy maʼlumotlarga koʻra, urush Eranda kamida 1230 kishini, Isroilda esa oʻnlab kishini oʻldirdi. Oltita AQSH askari halok boʻldi. Neft yetkazib berish buzildi, oʻn minglab reyslar bekor qilindi va xalqaro fond bozorlari tebranishlarga uchradi.
Eron prezidenti Masud Pezeshkian juma kuni "baʼzi mamlakatlar" vositachilik harakatlarini boshlaganini, lekin batafsil maʼlumot bermasdan aytdi. Turkiya mojaroni tezda tugatish uchun baʼzi harakatlar qilgan deb oʻylansa-da, buning muvaffaqiyatga erishish imkoniyati past koʻrinadi. Donald Tramp yana bir bor AQSH-Isroil hujumining maqsadi rejim oʻzgarishi ekanligini bildirdi, bu shanba kuni Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyni oʻldirgan kutilmagan hujum bilan boshlandi.
Tramp Oq uyda qisqa bayonotida yana Eron xalqini "mamlakingizni qaytarib olishga yordam bering" deb chaqirib, AQSH ularga "immunitet" berishini vaʼda qildi. U buning nimani anglatishini tushuntirmasdan: "Shunday qilib, siz toʻliq immunitet bilan mutlaqo xavfsiz boʻlasiz yoki mutlaqo kafolatlangan oʻlimga duch kelasiz", dedi. Tahlilchilar armiya yoki Inqilobiy gvardiyaning yuqori martabali zobitlarining xiyonati radikal ruhoniylar rejimining Erondagi nazorati zaiflashayotganini koʻrsatishini aytishdi, ammo hozircha buning dalillari yoʻq.
Eron davlat televideniyasi juma kuni rahbariyat kengashi mamlakatning ekspertlar assambleyasini chaqirish usulini muhokama qila boshlaganini xabar qildi, u yangi oliy rahbarni tanlaydi. Tehronda, urush boshlanganidan beri birinchi juma namozini oʻqish uchun ibodat qiluvchilar yigʻildi. Eron OAVlari tomonidan tarqatilgan onlayn videolarda qora kiyimli erkaklar va ayollar olomonlari, baʼzilari Eron bayroqlarini koʻtarib, poytaxtdagi Imom Xomeyniy Mosalla buyuk masjidi tashqarisidagi ochiq maydonga oqimlari koʻrsatilgan.

Силы США и Израиля начали новые авиаудары по Ирану и Ливану, что угрожает дальнейшей эскалацией регионального конфликта. Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что военная мощь США "вот-вот резко возрастёт" с развёртыванием дополнительных бомбардировщиков. Начальник Генштаба Армии обороны Израиля Эяль Замир объявил, что Израиль переходит к новой фазе наступления, которая "ещё больше ослабит режим и его военные возможности".
Замир в заявлении подчеркнул: "У нас впереди дополнительные "сюрпризы", которые я не намерен раскрывать". В пятницу, на седьмой день разрастающегося конфликта, Тегеран запустил ракеты и дроны по Кувейту, Катару, Саудовской Аравии, Бахрейну, по-видимому, нацелившись на базы США и гражданскую инфраструктуру, включая нефтепроводы. Иранская Корпус стражей исламской революции сообщил о запуске ракет в сторону Тель-Авива и ударах по военной авиабазе и радиолокационному объекту в Израиле.
В Ливане, где возобновились бои между Израилем и поддерживаемым Ираном исламистским движением Хезболла, сотни тысяч людей бегут от израильских ударов на юге страны, в частях Бейрута и долины Бекаа. Армия Израиля в четверг вечером выпустила предупреждение, призывая жителей Дахие (оплота Хезболлы, где проживает более 600 000 человек) "спасать свои жизни и немедленно эвакуировать свои дома". Представитель Красного Креста на Ближнем Востоке Хашем Оссеиран описал сцены паники и неразберихи, отметив, что многие бегут пешком без чёткого понимания, куда направляться.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших с момента возобновления вражды между Израилем и Хезболлой достигло 123 человек. По официальным данным, война унесла жизни не менее 1230 человек в Иране и около десятка в Израиле. Шесть военнослужащих США погибли. Поставки нефти нарушены, десятки тысяч рейсов отменены, международные фондовые рынки потрясены.
Президент Ирана Масуд Пезешкиян в пятницу заявил, что "некоторые страны" начали посреднические усилия, не вдаваясь в подробности. Считается, что Турция предприняла некоторые шаги для быстрого прекращения конфликта, но шансы на успех кажутся незначительными. Дональд Трамп вновь дал понять, что целью совместного наступления США и Израиля является смена режима, которое началось с неожиданной атаки в субботу, убившей верховного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи.
В кратких замечаниях в Белом доме Трамп вновь призвал иранский народ "помочь вернуть свою страну", пообещав, что США предоставят им "иммунитет". Он заявил: "Таким образом, вы будете в полной безопасности с полным иммунитетом", не уточняя, что это означает, добавив: "Или столкнётесь с абсолютно гарантированной смертью". Аналитики отмечают, что дезертирство старших офицеров армии или Корпуса стражей исламской революции могло бы свидетельствовать об ослаблении контроля радикального клерикального режима над Ираном, однако пока этому нет доказательств.
Иранское государственное телевидение сообщило в пятницу, что руководящий совет начал обсуждать, как созвать ассамблею экспертов страны, которая выберет нового верховного лидера. В Тегеране верующие собрались на первые пятничные молитвы с начала войны. Онлайн-кадры, распространённые иранскими СМИ, показали толпы мужчин и женщин в чёрном, некоторые с иранскими флагами, стекающиеся на открытое пространство у большой мечети Имама Хомейни в столице.