Gonkongdagi taniqli pro-demokratik faol Jimmy Lai 20 yillik qamoq jazosiga hukm qilinganidan keyin apellyatsiya berishdan bosh tortganini e'lon qildi. 78 yoshli faol Xitoy Kommunistik partiyasining tanqidchisi sifatida o'tgan yillarda sud jarayonlaridan o'tdi va endi uning ozodligi uchun siyosiy muzokaralar boshlanishi mumkin.
Lai Britaniya fuqarosi bo'lib, dekabr oyida fitna va xorijiy kuchlar bilan hamkorlik qilishda ayblanib, fevralda hukm qilindi. U barcha ayblovlarni rad etgan bo'lsa-da, 20 yillik qamoq jazosi Gonkongda milliy xavfsizlik uchun eng og'ir jazo hisoblanadi. Lai oilasi bu jazoni "qamoqxonada shahid bo'lib o'lish" degan ma'noni anglatishi mumkinligini aytdi.
Lai yonidagi Gonkong advokatlaridan biri: "Biz apellyatsiya berish to'g'risida aniq va qat'iy ko'rsatmalar oldik" deb tasdiqladi. Lai advokatlari nima uchun apellyatsiya bermaslik haqida tafsilot bermadi, ammo bu qarar uning sud jarayonini yakunladi va ozodlik uchun siyosiy jarayon boshlanishiga yo'l ochdi.
G'arb davlatlari, jumladan Buyuk Britaniya, Lai ishini siyosiy motivatsiyali deb ta'riflab, uning darhol ozod qilinishini talab qilmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti inson huquqlari bo'yicha bosh kotibi Volker Tyurk bu hukm xalqaro huquqqa zid ekanligini va bekor qilinishi kerakligini aytdi.
Buyuk Britaniya bosh vaziri Kier Starmer so'nggi Pekin tashrifida Xitoy rahbari Si Jinpin bilan Lai ishini ko'targani ma'lum bo'ldi. Biroq Lai o'g'li Sebastien Buyuk Britaniyaning otasini ozod qilish uchun etarli harakat qilmaganini aytdi. Lai ozodligi uchun siyosiy muzokaralar boshlanishi mumkin, ammo u XKPning ochiqchasiga tanqidchisi bo'lgani uchun bu jarayon qiyin bo'lishi mumkin.

Известный про-демократический активист Джимми Лай объявил об отказе от подачи апелляции после вынесения ему 20-летнего тюремного срока в Гонконге. 78-летний критик Коммунистической партии Китая прошел через многолетние судебные процессы, и теперь может начаться политический процесс для его освобождения.
Лай, являющийся гражданином Великобритании, был осужден в декабре по обвинениям в подстрекательстве и сговоре с иностранными силами, а в феврале приговорен к заключению. Хотя он отрицал все обвинения, 20-летний срок стал самым суровым наказанием за преступления против национальной безопасности в Гонконге. Семья Лая заявила, что это может означать, что он "умрет мучеником за решеткой".
Член гонконгской юридической команды Лая подтвердил: "Мы получили четкие и окончательные инструкции не подавать апелляцию на приговор". Адвокаты активиста не стали раскрывать причины отказа от апелляции, но это решение завершает его судебный процесс и открывает путь для политических переговоров об освобождении.
Западные правительства, включая Великобританию, охарактеризовали преследование Лая как политически мотивированное и призвали к его немедленному освобождению. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил, что приговор несовместим с международным правом и должен быть отменен.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, как сообщается, поднял дело Лая на недавней встрече с китайским лидером Си Цзиньпином в Пекине. Однако сын Лая Себастьян заявил, что Великобритания не сделала достаточно для освобождения его отца во время этого визита. Хотя политические переговоры могут начаться, открытая критика Лаем КПК осложняет этот процесс.