Yangi Janubiy Uels shtatidagi koroner Garriet Greym, 2022-yil dekabr oyida Sidneydagi Silverwater Metropolitan Reception and Remand Centre (MRRC) qamoqxonasida vafot etgan 58 yoshli Yuin millatiga mansub Gregori Merrimanning o‘limi bo‘yicha tergov natijalarini e’lon qildi. Greymning aytishicha, Merriman qamoqxona xodimlari tomonidan jangni to‘xtatish uchun purkalgan CS gaziga (ko‘z yoshi gazi) ta’sir qilganidan keyin 30 daqiqa o‘tib, hujrasida hushsiz holda topilgan. Koronerning so‘zlariga ko‘ra, Merriman jangda qatnashmagan va CCTV tasvirlarida boshqalarni tinchlantirishga urinayotgani ko‘rinadi.
Avtopsiya natijalari shuni ko‘rsatdiki, Merriman ishemik yurak kasalligi tufayli o‘tkir miokard infarktidan vafot etgan. Greym o‘zining 60 sahifalik xulosasida, uning yurak kasalligi belgilarsiz bo‘lganiga qaramog, unga g‘ayritabiiy xolesterinni nazorat qilish uchun statinlar kabi davolash imkoniyatlari o‘tkazib yuborilganini ta’kidladi. Koroner, Merrimanning o‘limidan keyin sog‘liqni saqlash tekshiruvlari siyosatida o‘zgartirishlar kiritilgani va bu yangi siyosat ko‘proq holatlarni e’tiborsiz qoldirishiga olib kelishi mumkinligidan xavotir bildirdi.
Greym, mahbuslar uchun yetarli sog‘liqni saqlash tekshiruvlarini ta’minlash qamoqda bo‘lganlar uchun kam sonli ijobiy natijalardan biri ekanligini ta’kidladi. U, ko‘plab aborigen mahbuslar qisqa muddatli jazo o‘tayotganini va agar profilaktik sog‘liq tekshiruvi (PHS) 12 oylik muddat oxiriga qoldirilsa, ko‘pchilik mahbuslar tekshiruv o‘tkazilishidan oldin ozod qilinishi mumkinligini aytdi. Koroner, yangi siyosat xizmat darajasining pasayishi, aniq yaxshilanish emasligidan xavotir bildirdi.
Shunga qaramay, Greym Adliya Sog‘liqni Saqlash tashkilotiga qaratilgan tavsiyalar berishdan bosh tortdi, buning o‘rniga qamoq xizmatlari komissariga CS gazidan ta’sirlangan mahbuslar uchun birinchi yordam javobini yaxshilash bo‘yicha siyosatni yangilashni tavsiya qildi. U, shuningdek, Birinchi Millatlar vakillarining haddan tashqari ko‘p miqdorda qamoqqa olinishi, qamoqdagi o‘limlar sonining yuqori darajada saqlanishining asosiy sababi ekanligini ta’kidladi va bu muammoning mustamlakachilikning davom etayotgan ta’siriga asoslanganligini qabul qildi.

Заместитель государственного коронера штата Новый Южный Уэльс Харриет Грэхэм обнародовала результаты расследования смерти в заключении 58-летнего мужчины из народа юин, Грегори Мерримана, который скончался в декабре 2022 года в тюрьме Metropolitan Reception and Remand Centre (MRRC) в Сиднее. Грэхэм заявила, что Мерриман был обнаружен без сознания в своей камере через 30 минут после воздействия CS-газа (слезоточивого газа), который применили тюремные надзиратели для сдерживания драки в общей зоне. По словам коронера, Мерриман не участвовал в драке и, как видно на записях CCTV, пытался успокоить других словесно.
Вскрытие показало, что смерть наступила в результате острого инфаркта миокарда, вызванного ишемической болезнью сердца. В своем 60-страничном заключении Грэхэм отметила, что болезнь сердца у Мерримана протекала бессимптомно, но возможности улучшить его лечение, такие как назначение статинов для контроля слегка повышенного холестерина, были упущены. Коронер выразила обеспокоенность тем, что изменения в политике профилактических медицинских осмотров, внесенные после его смерти, могут привести к тому, что больше случаев останутся незамеченными.
Грэхэм подчеркнула, что обеспечение адекватных медицинских осмотров является одним из немногих возможных позитивных результатов для заключенных. Она указала, что многие заключенные из числа коренных народов отбывают короткие сроки, и если профилактический медицинский осмотр (PHS) будет проводиться ближе к концу 12-месячного окна, многие освободятся до его проведения. Коронер заявила, что новая политика, по ее мнению, скорее снижает уровень обслуживания, чем явно улучшает его.
Тем не менее, Грэхэм отказалась давать рекомендации, адресованные Justice Health, вместо этого порекомендовав комиссару пенитенциарных служб обновить политику использования CS-газа для улучшения первой помощи заключенным, подвергшимся его воздействию. Она также обратилась к семье Мерримана, заявив, что чрезмерная представленность коренных народов в местах лишения свободы является коренной причиной persistently высокого числа смертей в заключении, и признала, что эта проблема основана на продолжающихся последствиях колонизации.