Nepalning Damak shahri changli ko'chalarida mamlakat siyosatini tubdan o'zgartirishi mumkin bo'lgan noyob siyosiy kurash boshlandi. Bir tomonda to'rt marta bosh vazir bo'lgan KP Sharma Oli, ikkinchi tomonda esa 35 yoshli reper va hozirgi Katmandu meri Balendra Shah (Balen) turibdi. Balen o'tgan yilgi yoshlar norozilik namoyishlaridan keyin milliy miqyosda mashhur va birlashtiruvchi shaxsga aylandi, bu namoyishlar hukumatning politsiya zo'ravonligi va o'q otishi bilan javob berishi natijasida 70 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo'ldi.
O'tgan sentyabr oyida bo'lib o'tgan yoshlar norozilik namoyishlari korrupsiya, nepotizm va elitarizmda ayblanayotgan Oli hukumatini ag'darishga olib keldi. Balen norozilik namoyishlari yetakchilari tomonidan vaqtinchalik rahbar sifatida taklif qilingan, ammo u bu taklifni rad etib, saylov orqali kurashishni tanladi. Damakdagi yoshlar norozilik namoyishlari yetakchilaridan biri Parbat Basnetning so'zlariga ko'ra, "Balen mer sifatida boshqaruvni o'zgartira olganini ko'rsatdi. U norozilik namoyishlaridan keyin saylanmagan hokimiyat lavozimini qabul qilishi mumkin edi, lekin u demokratik yo'lni tanladi."
Nepal aholisining 46 foizini tashkil etuvchi 24 yoshgacha bo'lgan yoshlar uchun bu haftadagi saylovlar yoshlar noroziligining siyosiy o'zgarishlarga olib kelishi yoki eski siyosatchilarning o'z o'rnini qayta tiklay olishi uchun muhim sinovdir. Basnet ta'kidlashicha, saylovda nafaqat yoshlar, balki keksa saylovchilar ham siyosatchilardan hisobdorlik talab qilmoqda: "Ilgari rahbarlar xudo sifatida qaralardi. Endi odamlar hisobdorlik talab qilmoqda."
Bu tendensiya Jhapa-5 saylov okrugi va uning markazi Damak shahrida eng yaqqol namoyon bo'lmoqda. Bu mintaqa ko'p yillar davomida Oli va uning Nepal Kommunistik partiyasi (UML) uchun mustahkam qal'a bo'lib kelgan. Oli olti oy oldin ag'darilganiga qaramay yana saylovda qatnashishini e'lon qilgach, Balen Katmandu meri lavozimidan iste'foga chiqdi va Olining o'rniga to'g'ridan-to'g'ri saylovda qatnashish va bosh vazirlikka nomzod bo'lish niyatini bildirdi.
O'shandan beri Balenning obro'si keskin oshdi va "Balen effekti" Jhapa-5 bo'ylab tarqaldi. Damakdagi yo'l namoyishida Balen o'zining qora kostyumi va quyosh ko'zoynaklari bilan kampaniya yuk mashinasining tom oynasidan chiqqanda, yo'llarda, balkonlarda, tomda va yuk mashinalarida turgan olomon unga tegishga intildi. U bilan selfie olishga ulgurmagan ayollar yig'lab yubordi. 23 yoshli Sarita Baral aytishicha, yoshlar Balenni qo'llab-quvvatlaydi, chunki ular o'zgarish, ish imkoniyatlari va korrupsiyaga barham berishni xohlaydi.

В пыльных переулках непальского города Дамак разворачивается беспрецедентное политическое противостояние, которое может полностью изменить политику страны. С одной стороны — четырежды бывший премьер-министр КП Шарма Оли, с другой — 35-летний рэпер и нынешний мэр Катманду Балендра Шах (Бален). Бален стал национально популярной и объединяющей фигурой после прошлогодних протестов поколения Z, на которые правительство ответило полицейской жестокостью и применением огнестрельного оружия, что привело к гибели более 70 человек.
Протесты молодежи в сентябре прошлого года против коррупции и запрета социальных сетей привели к падению правительства Оли, которое долгое время обвинялось в коррупции, непотизме и элитаризме. Балену предлагали стать временным лидером после протестов, но он отказался, выбрав демократический путь через выборы. Как отметил один из лидеров протестов в Дамаке Парбат Баснет: «Бален показал, что может преобразовать управление как мэр. Он мог бы принять невыборную должность власти после протестов, но вместо этого выбрал демократический путь».
Для 46% населения Непала, моложе 24 лет, эти выборы являются решающим испытанием того, смогут ли разочарования и требования, подпитывавшие протесты поколения Z, превратиться в устойчивые политические изменения, или старая гвардия просто вернет себе троны. Баснет подчеркнул, что последствия восстания ощущаются не только среди молодежи на выборах: «Раньше лидеров почитали как богов. Теперь люди требуют подотчетности».
Эта тенденция наиболее ощутима в избирательном округе Джхапа-5 и его центральном городе Дамак. Этот регион годами был оплотом Оли и его Коммунистической партии Непала (объединенные марксисты-ленинцы). После того как Оли объявил о своем намерении вновь баллотироваться, несмотря на свое свержение шесть месяцев назад, Бален ушел с поста мэра Катманду и заявил, что будет напрямую оспаривать место Оли и бороться за пост премьер-министра.
С тех пор статус Балена резко вырос, и «эффект Балена» распространился по всему Джхапа-5. На митинге в Дамаке огромные толпы собрались на дорогах, балконах, крышах и грузовиках, стремясь прикоснуться к Балену, когда он появился из люка своей агитационной машины в своем фирменном черном костюме и солнцезащитных очках. Женщины, которые не смогли сфотографироваться с ним, плакали. Как отметила 23-летняя Сарита Барал, молодежь поддерживает Балена, потому что хочет перемен, рабочих мест и прекращения коррупции.