Microsoft kompaniyasi ma'lumotlariga ko'ra, Shimoliy Koreya hukumati tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan firibgarlar sun'iy intellekt (AI) texnologiyalaridan, jumladan ovozni o'zgartirish vositalaridan foydalanib, G'arb kompaniyalarini ularni masofaviy IT ishchisi sifatida ishga olishga majburlayapti. Bu firibgarlik sxemasi odatda davlat tomonidan moliyalashtiriladigan shaxslarning o'g'irlangan shaxsiy ma'lumotlar yordamida G'arbdagi kompaniyalarga masofaviy IT ishlari uchun ariza topshirishini o'z ichiga oladi.
Microsoft tahdidlar razvedkasi bo'limining blogpostida ta'kidlashicha, Pyongyang ushbu firibgarlikni samaraliroq qilish uchun AI dan foydalanmoqda. Kompaniya Jasper Sleet va Coral Sleet deb nomlangan Shimoliy Koreya guruhlari tomonidan qo'llaniladigan bir qator AI bilan bog'liq firibgarlik usullarini sanab o'tdi. Firibgarlar masofaviy intervyular paytida ovozni o'zgartirish dasturlari yordamida o'zlarining aktsentlarini yashirib, G'arb nomzodlari sifatida ko'rinishga erishishadi.
Shuningdek, ular Face Swap AI ilovasidan foydalanib, Shimoliy Koreya IT ishchilarining yuzlarini o'g'irlangan shaxsiy hujjatlarga joylashtiradi va rezyume uchun "sayqallangan" fotosuratlar yaratadi. Microsoftning aytishicha, "Jasper Sleet ishga olinish, ishda qolish va keng miqyosda kirish huquqidan noto'g'ri foydalanish uchun hujum hayotiy davrida AI dan foydalanadi".
O'tgan yili Microsoft Shimoliy Koreyaning soxta IT ishchilari tomonidan foydalanilgan 3 000 Microsoft Outlook yoki Hotmail hisoblarini to'xtatganini aytdi. Firibgarlar AI platformalaridan "madaniy jihatdan mos" ismlar ro'yxatini va mos keladigan elektron pochta manzillari formatlarini yaratish uchun foydalangan, bu esa ularga ish uchun ariza berishda soxta shaxsiyatlar yaratishga imkon berdi.
Ular, shuningdek, AI dan Upwork kabi ish platformalaridagi dasturiy ta'minot va IT bilan bog'liq lavozimlar uchun ish e'lonlarini tekshirish, so'ngra ushbu e'lonlarda ko'rsatilgan malaka talablaridan foydalanib, samaraliroq arizalar tayyorlash uchun foydalanadi. Ishga olingandan so'ng, soxta ishchilar firibgar yoki yomon ishlashi uchun ishdan bo'shatilishdan qochish uchun elektron pochta xabarlarini yozish, hujjatlarni tarjima qilish va kod yaratishda AI dan foydalanadi.
Microsoft, shuningdek, kompaniyalarga IT ishchilari uchun ish intervyularini video orqali yoki shaxsan o'tkazishni maslahat berdi, bu tahdidni oldini olishga yordam beradi. Kompaniya qo'shimcha qilib, intervyu oluvchilar chuqur soxta video yoki tasvirni yuz, ko'z, quloq va ko'zoynak chetlaridagi pikselatsiya va yorug'likning AI tomonidan yaratilgan yuz bilan o'zaro ta'siridagi nomuvofiqliklar kabi bir qator "belgilar" orqali aniqlashlari mumkinligini ta'kidladi.

По данным Microsoft, северокорейские мошенники, поддерживаемые государством, используют технологии искусственного интеллекта (ИИ), включая инструменты изменения голоса, чтобы обманом заставить западные компании нанимать их в качестве удаленных IT-работников. Эта схема мошенничества обычно включает подачу заявок на удаленную IT-работу в западные компании с использованием украденных личных данных лицами, финансируемыми государством.
В блоге подразделения Microsoft по анализу угроз отмечается, что Пхеньян использует ИИ для повышения эффективности этой аферы. Компания перечислила ряд мошеннических схем, связанных с ИИ, используемых северокорейскими группами, названными Jasper Sleet и Coral Sleet в соответствии с практикой аналитиков кибербезопасности давать прозвища безымянным кластерам злоумышленников. Мошенники используют программное обеспечение для изменения голоса во время удаленных собеседований, чтобы скрыть свои акценты и выдать себя за западных кандидатов.
Они также используют приложение ИИ Face Swap для вставки лиц северокорейских IT-работников в украденные удостоверения личности и создания "отполированных" фотографий для резюме. Microsoft заявила, что "Jasper Sleet использует ИИ на протяжении всего жизненного цикла атаки, чтобы получить работу, сохранить ее и злоупотреблять доступом в больших масштабах".
В прошлом году Microsoft сообщила, что заблокировала 3000 учетных записей Microsoft Outlook или Hotmail, используемых фальшивыми северокорейскими IT-работниками. Мошенники использовали платформы ИИ для создания "культурно приемлемых" списков имен и соответствующих форматов адресов электронной почты для построения ложных личностей при подаче заявок на работу.
Они также используют ИИ для поиска вакансий на программное обеспечение и IT-роли на платформах для поиска работы, таких как Upwork, а затем используют требования к навыкам, указанные в этих объявлениях, для составления более эффективных заявок. После найма фальшивые работники используют ИИ для написания писем, перевода документов и генерации кода, пытаясь избежать разоблачения как мошенники или увольнения за плохую работу.
Microsoft также призвала компании проводить собеседования для IT-работников по видео или лично, чтобы предотвратить эту угрозу. Компания добавила, что интервьюеры могут обнаружить глубокую подделку видео или изображения по ряду "признаков", таких как пикселизация по краям лиц, глаз, ушей и очков, а также несоответствия в том, как свет взаимодействует с лицом, созданным ИИ.