AQSh suv osti kemasi tomonidan otilgan torpeda Shri-Lanka janubiy qirg‘og‘i yaqinida Eron harbiy kemasini cho‘ktirdi. Bu voqea Tramp ma’muriyati tomonidan Eron harbiy va siyosiy rahbariyatini yo‘q qilish bilan bog‘liq tahdidlar amalga oshirilayotganligini ko‘rsatdi.
Iris Dena fregatiga qilingan hujumda kamida 87 Eron dengizchisi halok bo‘ldi. Kemani cho‘ktirish AQShning Eron harbiy kuchlarini yo‘q qilish maqsadi xalqaro huquqqa zid ekanligi haqida sobiq AQSh amaldorlari tomonidan savollar tug‘dirdi. Kemani cho‘ktirgan torpeda haqida qora-oq videotasvir Pentagon tomonidan e’lon qilindi.
Shri-Lanka tashqi ishlar vaziri Vijita Herathning aytishicha, soat ertalab 5:08 da Iris Dena kemasidan favqulodda chaqiruv qabul qilingan. Dengizchilar portlash sodir bo‘lganini aytishgan. Shri-Lanka qutqaruv kemalarini yuborgan, ammo Eron fregati allaqachon cho‘kib ketgan, faqat yog‘ izi qolgan.
Kemani cho‘ktirish bilan bir vaqtda AQSh-Isroil havo hujumlari beshinchi kun davom etmoqda. AQSh rasmiylari tez orada Eronning chuqurroq hududlariga zarba berilishini ogohlantirdi. Turkiya NATO havo mudofaasi tomonidan Eron raketa hujumi to‘xtatilganini ma’lum qildi. Hormuz bo‘g‘ozi orqali transport harakati beshinchi kun davomida to‘xtab turibdi, bu Yaqin Sharq neft va gaz oqimlarini to‘xtatdi.
Sobiq AQSh harbiy-havo kuchlari mutaxassisi Ves Brayantning ta’kidlashicha, Iris Dena kemasiga qilingan hujum noqonuniy edi. Kemani cho‘ktirish harbiy haddan tashqari zo‘ravonlikning xavfli namunasi sifatida baholandi. Eron elchixonasi orqali Shri-Lanka rasmiylariga kemani AQSh hujumi nishonga olgani haqida ma’lumot berilgan.

Американская подводная лодка выпустила торпеду, потопив иранский военный корабль у южного побережья Шри-Ланки. Этот инцидент произошёл на фоне продолжающихся угроз администрации Трампа уничтожить военное и политическое руководство Ирана, что вызывает серьёзные вопросы о соблюдении международного права.
В результате атаки на фрегат Iris Dena погибли по меньшей мере 87 иранских моряков. Корабль находился в международных водах, возвращаясь с военно-морских учений, организованных Индией. Пентагон подтвердил потопление корабля и опубликовал чёрно-белые кадры попадания торпеды Mark 48, что стало редким случаем применения торпед против иностранного военного судна вне открытых боевых действий со времён Второй мировой войны.
Министр иностранных дел Шри-Ланки Виджита Херат сообщил, что береговая охрана получила сигнал бедствия от Iris Dena рано утром в среду. Спасательные суда прибыли на место, но обнаружили лишь нефтяное пятно — фрегат уже затонул. Было спасено 32 человека, при этом на борту, по оценкам, находилось 180 членов экипажа.
Одновременно с этим американско-израильские воздушные удары по Ирану продолжаются пятый день, а официальные лица США предупреждают о скорых атаках на цели «глубже» на территории Ирана. Конфликт парализовал судоходство через Ормузский пролив, перекрыв жизненно важные потоки нефти и газа, а Турция сообщила о перехвате иранской ракеты системами ПВО НАТО.
Бывший эксперт по целеуказанию ВВС США Уэс Брайант заявил, что атака на Iris Dena является незаконной, поскольку корабль не представлял непосредственной угрозы. Это указывает на опасный прецедент военного вмешательства со стороны США. Иранское посольство в Коломбо через неофициальные каналы сообщило шри-ланкийским властям, что считает корабль целью американского удара, а его системы защиты были выведены из строя электромагнитными средствами.