Buyuk Britaniyadagi Reform UK partiyasining eng yirik donorlaridan biri bo‘lgan Christopher Harborne partiyaga jami 12 million funt sterling ajratganini e‘lon qildi, biroq u endi partiyaning Konservativ partiya bilan kelishuviga qiziqish bildirmasligini aytdi. Harborne The Guardian gazetasiga bergan bayonotida: "Avval bu mumkin edi, lekin endi bunday emas", deb ta‘kidladi.
Harborne Tailandda yashovchi kriptovalyuta investoridir va uning boyligining katta qismi Tether (dunyodagi eng mashhur stabilkoinlardan biri) va Bitfinex birjasidagi ulushlaridan keladi. U, shuningdek, AML Global aviatoplanish kompaniyasining asoschisi va QinetiQ mudofaa kompaniyasining aktsiyadoridir. Harborne Britaniyada tug‘ilgan, ammo Tailand fuqaroligini ham olgan va Chakrit Sakunkrit nomi bilan ham tanilgan.
Harborne Reform UK partiyasiga 2023-yil avgust oyida 9 million funt sterling, noyabr oyida esa yana 3 million funt sterling ajratdi, bu esa partiyani yilning so‘nggi choragida 5,5 million funt sterling yig‘ishga yordam berdi – bu boshqa asosiy partiyalardan (Mehnat partiyasi 1,9 million, Konservativlar 2,4 million, Liberal-demokratlar 1,3 million) ancha yuqori ko‘rsatkichdir. Biroq, YouGov so‘rovlariga ko‘ra, partiyaning obro‘si so‘nggi oylarda pasayib, 29% dan 23% gacha tushgan.
Harborne, shuningdek, kriptovalyutani Buyuk Britaniyada tartibga solish kerakligini ta‘kidladi, bu esa partiya rahbari Nayjel Farajning kriptovalyutani keng joriy etish va uning bo‘yicha kapital daromad solig‘ini 10% gacha pasaytirish rejalaridan farq qiladi. Harborne Farajning donorlik uchun hech qanday shart qo‘ymaganligi haqidagi bayonotini "to‘g‘ri" deb tan oldi.
Harborne ilgari 2019-yilgi saylov kampaniyasi uchun Brexit partiyasiga 10 million funt sterling ajratgan va Konservativ partiyaga ham, sobiq bosh vazir Boris Jonsonning shaxsiy idorasiga ham 1 million funt sterling bergan. Uning yirik donorligi shaxslar yoki kompaniyalar tomonidan siyosiy xayriyalarni cheklash kerakmi degan savollarni qayta kuchaytirdi, chunki Saylov komissiyasi kriptovalyuta orqali xayriya qilishni ruxsat berdi.

Кристофер Харборн, один из крупнейших доноров британской партии Reform UK, объявил о пожертвовании в общей сложности £12 млн, но заявил, что больше не заинтересован в сделке партии с Консервативной партией. В заявлении для The Guardian Харборн подчеркнул: «Раньше это было возможно, но теперь это не так».
Харборн – криптовалютный инвестор, проживающий в Таиланде, значительная часть состояния которого происходит от долей в Tether (одном из самых популярных стейблкоинов в мире) и бирже Bitfinex. Он также является основателем авиатопливной компании AML Global и акционером оборонной компании QinetiQ. Харборн родился в Великобритании, но получил тайское гражданство и известен под именем Чакрит Сакункрит.
Харборн пожертвовал Reform UK £9 млн в августе 2023 года и ещё £3 млн в ноябре, что помогло партии собрать £5,5 млн в последнем квартале года – значительно больше, чем у других основных партий (Лейбористская партия – £1,9 млн, Консервативная партия – £2,4 млн, Либеральные демократы – £1,3 млн). Однако, согласно опросам YouGov, популярность партии снизилась в последние месяцы с 29% до 23%.
Харборн также заявил, что криптовалюта должна регулироваться в Великобритании, что отличается от позиции лидера партии Найджела Фараджа, выступающего за широкое внедрение криптовалюты и снижение налога на прирост капитала до 10%. Харборн подтвердил, что заявления Фараджа о том, что донорство не связано с какими-либо условиями, являются «правильными».
Ранее Харборн пожертвовал £10 млн партии Brexit на выборах 2019 года, а также давал деньги Консервативной партии и £1 млн личному офису бывшего премьер-министра Бориса Джонсона. Его крупные пожертвования возродили вопросы о необходимости ограничения пожертвований от физических лиц или компаний, особенно после того, как Избирательная комиссия разрешила пожертвования через криптовалюту.