AQSH va Venesuela hukumati o‘rtasida diplomatik va konsullik munosabatlarini tiklash to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Bu qaror AQSH ichki ishlar vaziri Dug Burgumning ikki kunlik Venesuelaga tashrifi chog‘ida e’lon qilindi. Burgum AQSH prezidenti Donald Trampning Venesuelaning mineral boyliklariga kirish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan siyosatini amalga oshirish maqsadida tashrif buyurgan edi.
AQSH Davlat departamenti bayonotida bu qadamning “Venesuelada barqarorlikni ta’minlash, iqtisodiy tiklanishni qo‘llab-quvvatlash va siyosiy yarashuvni rivojlantirishga yordam berishi” kutilayotgani aytildi. Biroq, bu “fazali jarayon” aslida AQSHning Venesuelaning ichki ishlariga aralashuvi va mamlakatning tabiiy resurslarini nazorat qilishga urinishi sifatida baholanmoqda. Venesuela Tashqi ishlar vazirligi esa “o‘zaro hurmat va davlatlarning suveren tengligi asosida konstruktiv muloqot” boshlash niyatida ekanligini bildirdi.
Dug Burgum Venesuelada “vaqtinchalik prezident” Delsi Rodriges bilan uchrashuvlaridan so‘ng, o‘zining tashrifini “juda ijobiy” deb baholadi va ko‘plab xorijiy kompaniyalarning Venesuelaga sarmoya kiritishga qiziqish bildirganini aytdi. U, shuningdek, Venesuela hukumati xorijiy tog‘-kon kompaniyalari uchun xavfsizlikni ta’minlashga kafolat berganini da’vo qildi. Burgum Venesuelaning 2026 yilga mo‘ljallangan neft va gaz ishlab chiqarish rejalaridan ham oshib ketishini bashorat qildi.
Bu tashrif Tramp ma’muriyati tomonidan amalga oshirilgan ikkinchi yuqori martabali amaldorning Venesuelaga tashrifidir. Avvalroq AQSH energetika vaziri Kris Rayt ham Venesuelaning neft ishlab chiqarishini “keskin oshirish” va “katta imkoniyatlar” yaratish uchun kelgan edi. Bu tashriflar Trampning Nikolas Maduroni ag‘darib, uning o‘rniga Delsi Rodrigesni “vaqtinchalik rahbar” etib tayinlaganidan keyin ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarning tubdan o‘zgarganligini ko‘rsatadi.
Venesuela dunyodagi eng katta tasdiqlangan neft zahiralariga ega bo‘lib, Rodriges o‘tgan oyda davlat nazoratidagi neft sektorini isloh qilgan va xususiy sarmoyani jalb qilish imkoniyatlarini kengaytirgan. Endi u tog‘-kon kodeksini yangilashga e’tibor qaratmoqda. Tog‘-kon faoliyati asosan Orinoko tog‘-kon yoyi deb ataladigan hududda olib boriladi, bu yerda qurolli guruhlar faoliyat ko‘rsatmoqda. AQSH rejimi bu resurslarga kirish uchun siyosiy o‘zgarishlardan foydalanmoqchi.

Правительства США и Венесуэлы объявили о восстановлении дипломатических и консульских отношений. Это решение было обнародовано во время двухдневного визита в Венесуэлу министра внутренних дел США Дуга Бургума. Бургум прибыл в страну в рамках политики президента США Дональда Трампа, направленной на расширение доступа к минеральным богатствам Венесуэлы.
Государственный департамент США в заявлении отметил, что этот шаг «будет способствовать совместным усилиям по обеспечению стабильности, поддержке экономического восстановления и продвижению политического примирения в Венесуэле». Однако этот «поэтапный процесс» фактически рассматривается как вмешательство США во внутренние дела Венесуэлы и попытка контроля над природными ресурсами страны. Министерство иностранных дел Венесуэлы, в свою очередь, заявило о намерении «перейти к новому этапу конструктивного диалога на основе взаимного уважения, суверенного равенства государств и сотрудничества между нашими народами».
Дуг Бургум после встреч с «временным президентом» Дельси Родригес охарактеризовал свой визит как «фантастически позитивный» и сообщил, что десятки иностранных компаний выразили заинтересованность в инвестициях в Венесуэлу. Он также заявил, что получил гарантии от венесуэльских властей по обеспечению безопасности для иностранных горнодобывающих компаний, желающих работать в стране. Бургум предсказал, что Венесуэла превысит целевые показатели по добыче нефти и газа к 2026 году.
Этот визит стал вторым визитом высокопоставленного чиновника администрации Трампа в Венесуэлу. Ранее министр энергетики США Крис Райт также посещал страну, призывая к «резкому увеличению» добычи нефти и говоря о «огромных возможностях» для обеих сторон. Эти визиты отражают кардинальные изменения в отношениях между Вашингтоном и Каракасом после свержения Николаса Мадуро и назначения Дельси Родригес «временным лидером».
Венесуэла обладает крупнейшими в мире доказанными запасами нефти, и Родригес в прошлом месяце провела реформу государственного нефтяного сектора, чтобы привлечь частные инвестиции. Теперь она намерена обновить горный кодекс. Горнодобывающая деятельность сосредоточена в регионе, известном как Орнокский горный пояс, где активны вооружённые группы. Режим США стремится использовать эти политические изменения для доступа к ресурсам.