Britaniya Lordlar palatasining konservativ a'zosi Piter Gummer (Lord Chadlington) COVID-19 pandemiyasi davrida shaxsiy himoya vositalari (PPE) shartnomalari bilan bog'liq beshta standart buzilishi va oldingi tergovlar bilan hamkorlik qilmaslikda ayblanib, palatani tark etishga qaror qildi. Lordlar standartlari komissari Martin Jelli tomonidan o'tkazilgan tergov shuni ko'rsatdiki, Chadlington 2020-yil aprel oyida o'zining moliyaviy manfaatlari bo'lgan kompaniyani hukumatga NHS uchun PPE yetkazib beruvchi sifatida tavsiya qilgan, sobiq sog'liqni saqlash vaziri Mett Xenkok bilan aloqa o'rnatgan va kompaniyaga qo'shimcha maslahat bergan.
Jelli Chadlingtonning bu harakatlari Lordlar palatasi a'zolari uchun belgilangan "palata a'zoligidan foydalanib, parlament maslahatlari yoki xizmatlari evaziga to'lov yoki boshqa rag'batlantiruvchi vositalarni olmaslik" qoidasini uch marta buzganligini aniqladi. Bundan tashqari, Chadlington oldingi ikki tergov bilan hamkorlik qilmagani uchun "shaxsiy sharafiga amal qilmaganlik"da ayblanib, yana ikkita standart buzilishini sodir etgan.
Chadlingtonning apellyatsiyasidan keyin ham tasdiqlangan 12 oylik diskvalifikatsiya Lordlar palatasi a'zolari uchun eng og'ir jazolar qatoriga kiradi. Chadlington javoban Lordlar palatasidan nafaqaga chiqish va Konservativ partiyadan iste'foga chiqish niyatini bildirdi. 2020-yil aprel oyida Chadlington moliyaviy manfaatlari bo'lgan SG Recruitment kompaniyasini hukumatga tavsiya qilgan edi. Ushbu kichik va zarar ko'rgan agentlik sobiq konservativ hukumatning "VIP yo'li" orqali bir necha hafta ichida 50 million funt sterlinglik PPE shartnomalarini olgan.
Biroq, hukumat shartnomalariga qaramay, SG Recruitment (keyinchalik nomi o'zgartirilgan) 2023-yil dekabr oyida HMRCga 1,1 million funt sterling soliq qarzi tufayli likvidatsiya qilindi. Keyinchalik Sog'liqni Saqlash va Ijtimoiy G'amxo'rlik Departamenti birinchi shartnoma bo'yicha yetkazib berilgan PPEni "foydalanishga yaroqsiz" deb rad etgani va kompaniyaga 24 million funt sterling to'lagani ma'lum bo'ldi.
Chadlington - nufuzli konservativ rahbar, partiya donor va Devid Kameronning yaqin do'sti bo'lib, professional faoliyati davrida ko'p millatli ommaviy axborot vositalari konglomeratini boshqargan va ilgari Jon Meyjorga maslahatchi bo'lgan. Ushbu topilmalar Lordlar palatasi standartlari komissari tomonidan Chadlingtonning SG Recruitmentni hukumatga tavsiya qilishdagi ishtiroki bo'yicha uchinchi tergovining natijasidir.

Консервативный пэр Питер Гаммер (лорд Чадлингтон) объявил о своем уходе из Палаты лордов после того, как расследование выявило пять нарушений стандартов поведения, связанных с контрактами на средства индивидуальной защиты (СИЗ) во время пандемии COVID-19 и отказом сотрудничать с предыдущими проверками. Уполномоченный по стандартам Палаты лордов Мартин Джелли установил, что Чадлингтон совершил три нарушения кодекса поведения пэров, представив в апреле 2020 года правительству компанию, в которой имел финансовую заинтересованность, в качестве потенциального поставщика СИЗ для NHS, вступив в контакт с тогдашним министром здравоохранения Мэттом Хэнкоком и предоставив дополнительные консультации компании.
Нарушения касались конкретного правила, согласно которому пэры "не должны извлекать выгоду из членства в палате, принимая или соглашаясь принять оплату или иное поощрение в обмен на предоставление парламентских консультаций или услуг". Джелли также установил, что Чадлингтон совершил два нарушения стандартов, включая то, что он "не действовал в соответствии со своей личной честью", не сотрудничая с двумя предыдущими расследованиями, которые его оправдали.
12-месячная дисквалификация, которая была подтверждена комитетом по поведению после апелляции Чадлингтона, находится на верхней границе наказаний за проступки пэров. Чадлингтон в ответ заявил, что уйдет в отставку из Палаты лордов и покинет Консервативную партию. В апреле 2020 года Чадлингтон представил правительству компанию SG Recruitment, в которой имел финансовую заинтересованность, в качестве потенциального поставщика СИЗ. Эта небольшая убыточная компания получила контракты на СИЗ на сумму 50 миллионов фунтов стерлингов в течение нескольких недель через так называемый "VIP-канал" тогдашнего консервативного правительства для политически связанных лиц.
Несмотря на государственные контракты, SG Recruitment (позже переименованная) была ликвидирована в декабре 2023 года с долгом перед HMRC в размере 1,1 миллиона фунтов стерлингов по налогам. Затем выяснилось, что Министерство здравоохранения и социального обеспечения полностью отвергло СИЗ, поставленные по первому контракту, как "непригодные к использованию". Оно заплатило компании 24 миллиона фунтов стерлингов.
Чадлингтон, влиятельный консервативный деятель и донор партии, близкий друг Дэвида Кэмерона, возглавлял в своей профессиональной карьере многонациональный PR-конгломерат и ранее был советником Джона Мейджора. Настоящие выводы являются результатом третьего расследования уполномоченного по стандартам Палаты лордов в отношении участия Чадлингтона в представлении SG Recruitment правительству.