Meksika Prezidenti Claudia Sheinbaum 2026-yilgi FIFA Jahon chempionati davomida mamlakatning 100 mingga yaqin xavfsizlik kuchlarini joylashtirish rejasini e'lon qildi. Sheinbaum bu bayonotni Jalisco shtatining poytaxti Gvadalaxara yaqinidagi tumanlarga tashrifi chog'ida berdi, bu hudud fevral oyida kartel rahbari Nemesio “El Mencho” Oseguerani o'ldirish uchun o'tkazilgan harbiy operatsiyadan keyin zo'ravonlik to'lqiniga duchor bo'lgan edi.
Sheinbaum o'z nutqida, ayniqsa Jahon chempionati oldidan xavfsizlik tashvishlari kuchayib borayotgan bir paytda, Jalisco va butun Meksikaning xavfsiz bo'lishini kafolatlashga harakat qildi. U: “Biz bu yerda... Jaliskodagi hamma, Jalisco aholisiga, biz birgamiz, tinchlik, xavfsizlik va bu go'zal shtat aholisining farovonligi uchun ishlayotganimizni aytish uchun keldik”, deb ta'kidladi. Meksika Jahon chempionati o'yinlarini uchta shaharda: Gvadalaxara, Meksika shahri va Monterreyda o'tkazishni rejalashtirmoqda, jami 13 ta o'yin o'tkaziladi.
Biroq, yaqinda sodir bo'lgan zo'ravonlik to'lqini Meksikada xavfsizlik masalalariga qiziqishni kuchaytirdi. Rasmiylar FIFA rahbariyati va potensial sayohatchilarni turnir xavfsiz bo'lishi haqida ishontirishga harakat qilmoqda. Jahon chempionati 11-iyunda boshlanadi va u Qo'shma Shtatlar va Kanada bilan hamkorlikda o'tkaziladi. Birinchi o'yin Meksika shahrida, shu kuni Gvadalaxarada ikkinchi o'yin bo'lib o'tadi.
Meksikaning Jahon chempionati muvofiqlashtirish markazi rahbari general Roman Villalvazo Barrios, mamlakatning xavfsizlik rejasiga 20 ming harbiy xodim, jumladan Milliy gvardiya qo'shinlari va 55 ming politsiya xodimlari kirayotganini, ularga xususiy xavfsizlik kompaniyalari xodimlari qo'shilishini aytdi. Barrios: “Bu bizga jami 99 mingdan ortiq xodimni beradi”, deb ta'kidladi va hukumat hamkorlar bilan xavfsizlik bo'yicha hamkorlik qilayotganini qo'shdi.
Barrios shuningdek: “Meksika uchun [Jahon chempionati] ikki qiyinchilikni o'z ichiga oladi: xalqaro hamjamiyat oldida ishonchli va xavfsiz mamlakatni taqdim etish va milliy xavfsizlikni buzadigan har qanday tahdidlarga qarshi turish qobiliyatiga ega bo'lish”, deb qo'shdi. El Menchoning o'tgan oydagi o'limi Meksika AQShdan o'z chegaralaridagi kartellarni agressiv ravishda qarshi olish bosimi ostida qolgan paytda sodir bo'ldi.
El Mencho Jalisco Yangi Avlod Karteli (CJNG) rahbari bo'lgan va uning o'ldirilishi butun Meksika bo'ylab qasos hujumlarini keltirib chiqardi. Shunga qaramay, tanqidchilar Meksika harbiylarining qonun ijro etish harakatlarida tobora ko'proq qo'llanilishini shubha ostiga olmoqda. Sheinbaumning vakilligi va uning o'tmishdoshi Andres Manuel Lopez Obrador davrida, huquq himoyachilarning korrupsiya va inson huquqlari buzilishlari haqidagi tashvishlariga qaramay, Meksika harbiy kuchlari boshqaruv va jamoat xavfsizligida kattaroq rol o'ynashni boshladi.

Президент Мексики Клаудия Шейнбаум объявила план развертывания до 100 тысяч сотрудников служб безопасности страны во время чемпионата мира по футболу 2026 года. Шейнбаум сделала это заявление во время визита в пригород Гвадалахары, столицы штата Халиско, который пострадал от волны насилия после военной операции Мексики 22 февраля, в ходе которой был убит лидер картеля Немесио «Эль Менчо» Осегера.
В своих высказываниях Шейнбаум стремилась заверить общественность, что Халиско и вся Мексика будут в безопасности, особенно на фоне растущих проблем с безопасностью перед чемпионатом мира. «Мы здесь… чтобы сказать всем в Халиско, всему народу Халиско, что мы вместе, что мы работаем ради мира, безопасности и благополучия жителей этого прекрасного штата», — заявила Шейнбаум вместе с членами своего кабинета по безопасности. Мексика планирует провести матчи чемпионата мира в трех городах: Гвадалахаре, Мехико и Монтеррее, всего состоится 13 игр.
Однако недавняя вспышка насилия вызвала вопросы о безопасности в Мексике. Чиновники пытаются убедить власти ФИФА и потенциальных путешественников в том, что турнир будет безопасным. Чемпионат мира начнется 11 июня и проводится совместно с США и Канадой. Первый матч стартует в Мехико, за ним в тот же день последует второй в Гвадалахаре.
Генерал Роман Вильяльвасо Барриос, глава координационного центра Мексики по чемпионату мира, заявил, что план безопасности страны включает 20 тысяч военнослужащих, в том числе войск Национальной гвардии, и 55 тысяч полицейских, дополненных сотрудниками частных охранных компаний. «Это дает нам в общей сложности чуть более 99 тысяч персонала», — сказал Барриос, отметив, что правительство также координирует вопросы безопасности с соорганизаторами.
Барриос добавил: «Для Мексики [чемпионат мира] влечет за собой два вызова: представить надежную и безопасную страну перед международным сообществом и иметь возможность противостоять любым угрозам, подрывающим национальную безопасность». Смерть Эль Менчо в прошлом месяце произошла на фоне давления со стороны США на Мексику с требованием агрессивно противостоять картелям в своих границах.
Эль Менчо был лидером картеля «Новое поколение Халиско» (CJNG), и его убийство спровоцировало ответные атаки по всей Мексике. Тем не менее, критики подвергают сомнению все более широкое использование мексиканской армии в правоохранительной деятельности. В период правления Шейнбаум и ее предшественника Андреса Мануэля Лопеса Обрадора мексиканские военные силы взяли на себя большую роль в управлении и общественной безопасности, несмотря на обеспокоенность правозащитных групп по поводу коррупции и нарушений прав человека.