AQSh Gʻaznachilik departamenti veb-saytida juma kuni chiqarilgan eʼlon shuni koʻrsatadiki, AQSh hukumati Venesuela davlat qoʻshma korxonasi Minerven va uning shoʻba korxonalariga cheklangan litsenziya asosida oltin eksport qilish, tashish va AQShga sotishga ruxsat berdi. Bu ruxsat AQSh qonunchiligiga muvofiq belgilangan chegaralar doirasida amalga oshiriladi.
Biroq, ushbu litsenziya shartlariga koʻra, Venesuela oltini Kuba, Shimoliy Koreya, Eron yoki Rossiya bilan savdo qilish uchun foydalanilishi mumkin emas. Shuningdek, toʻlovlar sanksiyalangan shaxslarga AQSh Gʻaznachilik departamentining “Chet el hukumatlari depozit fondlari” hisob raqamlari orqali amalga oshirilishi kerak, bu tizim ilgari Venesuela nefti sotishdan tushgan daromadlarni saqlash uchun ishlatilgan.
Minerven va boshqa davlat korxonalari sobiq prezident Ugo Chaves davrida Venesuela resurslarini milliylashtirish harakatlari uchun jazo sifatida yillar davomida AQSh sanksiyalariga duchor boʻldi. Ammo AQSh, 3-yanvar kuni mamlakatning sobiq prezidenti Nikolas Maduroni oʻgʻirlash va qamoqqa olish operatsiyasini boshlagandan soʻng, Venesuelaning neft va konchilik sektorlariga kirish imkoniyatlarini izlay boshladi.
3-yanvardagi harbiy operatsiya xalqaro huquqni buzgan deb tanqid qilindi, va tanqidchilarning taʼkidlashicha, AQSh prezidenti Donald Tramp oʻz mamlakatining manfaati uchun Venesuelaning tabiiy resurslaridan foydalanishga intilmoqda. Tramp va uning ittifoqchilari esa, 2007-yilda AQSh kompaniyalarining aktivlarini musodara qilishni keltirib, Venesuela neft resurslari AQShdan oʻgʻirlangan deb daʼvo qilmoqda.
Xalqaro huquq mamlakatlarga oʻz tabiiy resurslari ustidan doimiy suverenitetni kafolatlaydi, ular chet el kuchlari tomonidan roziliksiz ekspluatatsiya qilinishi mumkin emas. Hozirgi vaqtda Venesuela vaqtinchalik prezidenti Delsi Rodriges hukumati Trampning talablariga boʻysunib, neftni AQShga topshirish va mamlakatning neft va konchilik sektorlarini chet el investitsiyalari uchun ochishga rozi boʻldi.
AQSh Ichki ishlar vaziri Doug Burgumning ikki kunlik tashrifidan soʻng, Rodriges ushbu hafta mamlakat Milliy Assambleyasiga konchilik islohoti toʻgʻrisidagi qonun loyihasini yuborishga rozi boʻldi. Yanvar oyi oxirida esa, Rodriges Venesuela neft sanoatida chet el investitsiyalarini kengaytirish va sanoat soliqlarini pasaytirishga imkon beruvchi alohida islohotni qonun deb eʼlon qildi.
Venesuela iqtisodiyoti qattiqlashayotgan AQSh sanksiyalari va hukumatning notoʻgʻri boshqaruvi ostida qiynalmoqda, bu oʻtgan oʻn yil ichida millionlab janubiy amerikalik fuqarolarni chegaralardan qochishga majbur qildi. Islohot tarafdorlari tashqi investitsiyalar Venesuelaning zaif iqtisodiyotini tiklashga va eskirgan konchilik infratuzilmasini yangilashga yordam berishi mumkin deb hisoblaydi.
Juma kuni Venesuela markaziy banki 2024-yil noyabridan beri birinchi marta inflyatsiya statistikasini eʼlon qildi, bu 2025-yilda AQSh Venesuela neft eksportiga embargo qoʻyganida inflyatsiya 475 foizga koʻtarilganligini koʻrsatdi. Hukumat maʼlumotlariga koʻra, 2025-yilda Venesuela oltin ishlab chiqarishi deyarli 9,5 tonnani tashkil etdi, va mamlakat dunyodagi eng katta neft konlaridan biriga ega.

На сайте Министерства финансов США в пятницу появилось уведомление, согласно которому правительство США выдало ограниченную лицензию государственной горнодобывающей компании Венесуэлы Minerven и её дочерним предприятиям на экспорт, транспортировку и продажу венесуэльского золота в США в рамках параметров, установленных законодательством США.
Однако по условиям лицензии венесуэльское золото не может быть обменено с Кубой, Северной Кореей, Ираном или Россией. Кроме того, платежи санкционированным лицам должны осуществляться через счета Министерства финансов, известные как «Фонды депозитов иностранных правительств», — ту же систему, которая ранее использовалась для хранения доходов от продажи венесуэльской нефти.
Minerven и другие государственные предприятия годами сталкивались с санкциями США в качестве наказания за стремление к национализации ресурсов Венесуэлы при бывшем президенте Уго Чавесе. Но США активизировали попытки проникновения в нефтяной и горнодобывающий секторы Венесуэлы с 3 января, когда была начата операция по похищению и заключению в тюрьму тогдашнего президента страны Николаса Мадуро.
Военная операция 3 января была осуждена как нарушение международного права, и критики утверждают, что президент США Дональд Трамп с тех пор стремится эксплуатировать природные ресурсы Венесуэлы в интересах своей страны. Трамп и его союзники, ссылаясь на экспроприацию активов американских предприятий в 2007 году, утверждают, что нефтяные ресурсы Венесуэлы были украдены у США.
Международное право гарантирует, что страны обладают постоянным суверенитетом над своими природными ресурсами, которые не могут эксплуатироваться иностранными державами без согласия. На данный момент правительство временного президента Венесуэлы Дельси Родригес выполнило требования Трампа о сдаче нефти США и открытии нефтяного и горнодобывающего секторов страны для иностранных инвестиций.
На этой неделе, после двухдневного визита министра внутренних дел США Дуга Бургума, Родригес согласилась направить в Национальную ассамблею страны законопроект о реформе горнодобывающей отрасли. В конце января Родригес также подписала отдельный закон о реформе, позволяющий расширить частные инвестиции из-за рубежа в нефтяной сектор Венесуэлы и снизить налоги в отрасли.
Экономика Венесуэлы страдает от ужесточающихся санкций США и государственного неэффективного управления, что за последнее десятилетие вынудило миллионы граждан этой южноамериканской страны бежать за её пределы. Сторонники реформ утверждают, что внешние инвестиции могут помочь оживить слабеющую экономику Венесуэлы и финансировать модернизацию её устаревшей горнодобывающей инфраструктуры.
В пятницу Центральный банк Венесуэлы опубликовал первую статистику по инфляции с ноября 2024 года, показав, что инфляция взлетела до 475% в 2025 году, когда США ввели эмбарго на экспорт венесуэльской нефти. По данным правительства, добыча золота в Венесуэле в 2025 году составила почти 9,5 тонн, а страна располагает одними из крупнейших в мире запасов нефти.